Generalni direktor Direktorata za investicije, razvoj malih i srednjih preduzeća i upravljanje EU fondovima u Ministarstvu ekonomije, Radosav Babić učestvovao je na regionalnoj konferenciji posvećenoj ženskom preduzetništvu „U korak sa novim vremenom”, u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i Privredne komore Crne Gore.
Babić je ukazao na važnost Strategije razvoja ženskog preduzetništva u Crnoj Gori 2015-2020, kojom koordinira Ministarstvo ekonomije, a koja je prepoznata kao jedan od nosilaca razvoja ženskog preduzetništva i unapređenja poslovnog ambijenta za žensko preduzetništvo u Crnoj Gori.
„Ministarstvo ekonomije kao koordinator izrade Strategije razvoja ženskog preduzetništva u Crnoj Gori 2015-2020 kontinuirano prati realizaciju sprovedenih mjera i aktivnosti u cilju ostvarivanja definisanih strateških ciljeva. Činjenica da je skoro 24% preduzeća u vlasništvu žena najbolji je pokazatelj uspješnosti zajedničkih mjera i aktivnosti. Ostvaren je značajan napredak u odnosu na 2011. godinu kada je u Crnoj Gori samo 3021 preduzeće bilo u većinskom ženskom vlasništvu, dok prema podacima iz 2018. godini taj broj iznosi 6460 preduzeća. Povećanje broja preduzeća u vlasništvu žena evidentno je i na sjeveru Crne Gore, tako da je u Andrijevici i Plavu njihov broj povećan za 100%, u Mojkovcu 86%, Pljevljima 88%, Beranama 74%, Kolašinu 66% i Žabljaku 63%. U Podgorici je njihov broj povećan za 127%, u Budvi 167%, Danilovgradu 137%, Kotoru 125% i Cetinju 95%”, istakao je Babić.
Ostvarene rezultate potvrđuje i Izvještaj o realizaciji Akcionog plana Strategije razvoja ženskog preduzetništva za 2018. godinu, koji pokazuje da se kontinuirano radi na realizaciji svih aktivnosti iz Akcionog plana i da je napravljen zadovoljavajući efekat na unapređenje podrške ženama preduzetnicama.
„Tokom 2018. godine utrošeno je ukupno 1.601.022 eura za realizaciju aktivnosti predviđenih Akcionim planom. Značajan dio sredstava u iznosu od 1.405.000 eura dodijeljen je kroz finansijsku podršku ženskom preduzetništvu. Postignuti su sporazumi sa 11 opština koje su opredijelile 144.000 eura bespovratnih sredstava za žensko preduzetništvo u budžetima za 2019. godinu. Više od 300 žena prošlo je kroz brojne trening programe dizajnirane za postojeće i potencijalne preduzetnice. Kroz sprovedene treninge 20 žena dobilo je biznis planove sa razrađenom idejom za pokretanje biznisa”, kazao je Babić.
Babić je ukazao na značaj i uspješnost realizacije Programa za unapređenje konkurentnosti privrede za 2019. godinu, koji sprovodi Ministarstvo ekonomije. Program sadrži 10 programskih linija u okviru kojih je crnogorskim privrednicima i privrednicama, kroz dodjelu subvencija, na raspolaganju 1.640.000 eura bespovratnih sredstava.
„Prepoznavanjem preduzetničkog potencijala, ali i potreba žena, Ministarstvo ekonomije će nastaviti da obezbjeđuje podsticajne mjere i stvara uslove za optimalno poslovanje privrednica, uz konkretne inicijative koje će obezbijediti intenzivnu podršku razvoju ženskog biznisa i procesu ekonomskog osnaživanja žena”, istakao je Babić.
MINISTARSTVO EKONOMIJE
BIRO ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU