Uprkos brojnim najavama da će se to zasigurno desiti, sada je neizvjesno da li će Crna Gora do kraja godine otvoriti Poglavlje 8 - Konkurencija. Zbog dešavanja unutar EU, a posebno nakon što je odgođeno otvaranje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, postavlja se pitanje šta će se dogoditi sa procesom proširenja.
Crna Gora je najdalje odmakla u procesu pristupanja, najavljena je kao prva sljedeća članica EU. Ipak, još ima puno posla pred Crnom Gorom nama, a neophodno je i otvoriti jedino preostalo Poglavlje 8 - Konkurencija.
Kada je riječ o Poglavlju 8, Crna Gora je uradila ono što je od nje traženo. Sada su na potezu članice EU.
“Imajući u vidu trenutnu situaciju u Evropskoj uniji, u ovom momentu je nezahvalno prognozirati kada će pregovori u Poglavlju 8- Konkurencija biti otvoreni”, kaže za CdM Biljana Jakić, generalna direktorica Direktorata za unutrašnje tržište i konkurenciju u Ministarstvu ekonomije i pregovarač za Poglavlje 8 - Konkurencija, Biljana Jakić.
Napominje da je važno da su nadležne institucije u Crnoj Gori tokom prethodnog perioda posvećeno i odgovorno radile na ispunjavanju definisanih obaveza i da su ispunjena sva početna mjerila predviđena za otvaranje ovog poglavlja.
“Evropska komisija je postavila pet mjerila za otvaranje ovog poglavlja. Mjerila se odnose na izmjenu zakonodavstva u oblasti državne pomoći; obrazovanje operativno nezavisnog tijela koje će imati nadležnosti i resurse neophodne za potpunu primjenu pravila o državnoj pomoći; usklađivanje šema fisklane pomoći i to: Zakona o porezu na dobit pravnih lica, Zakona o porezu nadohodak fizičkih lica, Zakona o slobodnih zonama, programa podsticaja i promocije biznis zona; popis svih mjera državne pomoći i definisanje akcionog plana za usklađivanje sa preostalim šemama pomoći ili ekvivalentnim mjerama koje su ovijenjene kao nekompatibilne sa obavezama koje proizilaze iz Sporazuma o stabilizaciji i proširivanju SSP. Posljednje mjerilo odnosilo se na usvajanje plana restrukturiranja za Kombinat aluminijuma Podgorica. Ovo mjerilo više nije relevantno, s obzirom na to da je u KAP uveden stečaj”, tvrdi Jakić.
Dodaje kako je u odnosu na postavljena mjerila, sproveden čitav niz kako zakonodavnih, tako i institucionalnih reformi.
“Konkretno, u februaru 2018. godine donijet je novi Zakon o kontroli državne pomoći, koji uključuje sve neophodne elemente za efikasnu kontrolu državne pomoći. Kroz izmjene i dopune Zakona o zaštiti konkurencije, koje su takođe usvojene početkom 2018. godine, nadležnosti Agencije za zaštitu konkurencije proširene su i na oblast kontrole državne pomoći. Takođe, u oblasti šema fiskalne pomoći izvršeno je usklađivanjezakonodavnog okvira sa zakonodavstvom EU i to: Zakona o porezu na dobit pravnih lica, Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, Zakona o slobodnih zonama i drugih propisa”, ističe sagovornica CdM-a.
Dakle, napominje kako su aktivnosti koje je Crna Gora preduzela u ovom poglavlju pokazatelj spremnosti i posvećenosti na ispunjavnju obaveza koje proizilaze iz evropske agende, što je rezultiralo i izradom Pregovaračke pozicije koja je usvojena od strane Vlade Crne Gore u martu 2019. godine.
“Lopta je sada na terenu EU, odnosno država članica. Očekujemo da će ostvareni rezultati biti prepoznati i verifikovani skorim otvaranjem i ovog, posljednjeg poglavlja u pristupnim pregovorima s EU”, dodaje Jakić.
Prema njenim riječima, Crna Gora od početka pristupnih pregovora ostvaruje kontinuirano napredak na svim poljima i tako će nastaviti i u narednom periodu.
“Nećemo dozvoliti da nas trenutna situacija na nivou EU obeshrabri jer reforme sprovodimo zbog naših građana, a ne zbog pukog članstva u Uniji. Dakle, čvrsto smo opredijeljeni da nastavimo da ispunjavamo svoje obaveze. S druge strane, od EU očekujemo da ostane dosljedna principima koje je sama postavila, odnosno vrednovanju individualnih rezultata i napredovanju u skladu sa postignućima”, zaključila je sagovornica CdM-a.
IZVOR: CDM