Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Predsjednik Vlade RCG Željko Šturanović primio djecu - predstavnike đačkih parlamenata osnovnih škola i neformalnih klubova i predstavnike organizacije Save the Children

Objavljeno: 2007-10-03 23:23:00 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Republike Crne Gore Željko Šturanović primio je danas djecu - predstavnike đačkih parlamenata osnovnih škola i neformalnih klubova i predstavnike Save the Children-a, na čelu sa direktorom programa za Crnu Goru Gordanom Ivanovićem.

Zahvalivši se premijeru na prijemu, gospodin Ivanović je istakao da danas širom svijeta 115 miliona djece nije obuhvaćeno osnovnim obrazovanjem, što čini 18% cjelokupne populacije osnovnoškolskog uzrasta, zbog čega je toj djeci uskraćeno pravo na obrazovanje, životna šansa, vještine i znanja, kao i put u bolju budućnost.

On je podsjetio da su se, usvajanjem Milenijumskih ciljeva Ujedinjenih nacija, sve vlade svijeta obavezale da će raditi na tome da do 2015. godine sva djeca budu obuhvaćena osnovnoškolskim obrazovanjem. Zbog toga je Save the Children, prije godinu dana, pokrenuo globalnu kampanju Ispravimo budućnost kroz obrazovanje, u sklopu koje je održan i današnji sastanak premijera sa djecom. On je istakao da je to najveća kampanja organizovana u svijetu u posljednjih 85 godina postojanja Save the Children-a, kroz koju u saradnji sa vladama širom svijeta žele doprinijeti sistemskim promjenama u obrazovanju. U okviru te inicijative, Save the Children želi da podstakne vlade da ubrzaju realizaciju Milenijumskih ciljeva, kao i nacionalnih akcionih planova za djecu, tako što će uložiti dodatne napore da sva djeca dobiju pristup kvalitetnom obrazovanju.

Na današnjem sastanku, sedmoro djece-Lejla, Leotrim, Ilda, Đorđije, Marija, Aleksandra i Kristina, u ime sve djece Crne Gore, lično su prenijeli i predali premijeru Šturanoviću poruke i očekivanja u pogledu osiguranja pristupa kvalitetnom obarazovanju u Crnoj Gori.

Izrazivši zadovoljstvo susretom, predsjednik Vlade je saopštio da je Vlada Crne Gore posvećena ispunjavanju Milenijumskih razvojnih ciljeva i obezbjeđenju uslova za sprovođenje kvalitetnog obrazovanja za svu djecu. On je istakao da se u Crnoj Gori, u skladu sa Ustavom i Opštim zakonom o vaspitanju i obrazovanju, garantuje jednak pristup i pravo na obrazovanje svakom pojedincu, bez obzira na pol, socijalno i kulturno porijeklo, vjeroispovijest ili nacionalnu pripadnost.

Premijer je istakao da je proces reforme svih nivoa obrazovanja u Crnoj Gori utemeljen na sveobuhvatnoj izgradnji obrazovnog sistema, koji omogućava kvalitetno obrazovanje za svu djecu, postizanje Milenijumskih razvojnih ciljeva u obrazovanju, razvoj sistema stručnog obrazovanja i obuke, postizanje primjenljivih znanja i vještina potrebnih tržištu rada, strukturiranje obrazovnih programa po modulima, razvoj procesa doživotnog učenja i unapređenje nivoa znanja odraslih, što je zahtjev novog vremena i ostvarivanja strateškog cilja pristupanja evropskim i evroatlanskim integracijama. Takođe, novi obrazovni sistem je osmišljen da odgovori individualnim potrebama svakog djeteta i potrebama različitih ciljnih grupa, posebno onih koje su žrtve socijalne diskriminacije.
Odgovarajućom zakonskom regulativom iz oblasti obrazovanja predviđeno je obavezno i besplatno osnovno obrazovanje za djecu od 6 do 15 godina, bez obzira na pol, rasu, vjeru i drugu različitost. Za neizvršavanje takve obaveze roditelji, odnosno staratelji, podliježu zakonskim sankcijama.

Premijer je istakao da Vlada Crne Gore i resorna ministarstva imaju jako odgovoran odnos prema obrazovanju, te da je Crna Gora puno uradila u toj oblasti, kao i da će nastaviti aktivnosti planirane nizom strateških dokumenata.

Aktivnostima Vlade Crne Gore, Ministarstva prosvjete i nauke, ali i škola, udruženja roditelja i lokalne zajednice u obezbjeđivanju uslova za realizaciju novog programa osnovnih škola u trajanju od 9 godina, planiran je porast stope upisa sa 96,9% u 2002. godini, na 97,6% za 2005. godinu i 99% do 2015. godine.

Radeći zajedno, kako je ocijenjeno, moguće je ispraviti budućnost kroz obrazovanje najugroženijih kategorija djece.