Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Odgovor predsjednika CG i predsjednika Vlade CG povodom kandidovanja g-đe Vesne Medenice za predsjednicu Vrhovnog suda Crne Gore

Objavljeno: 2007-11-26 22:33:00 Autor: Naslovna strana
Odgovor Predsjednika CG i Predsjednika Vlade CG povodom predloga Nebojše Medojevića, predsjednika Pokreta za promjene

Vašu inicijativu doživljavamo iskazom odgovornog odnosa prema izboru predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore i potrebe za dodatnim objašnjenjem koje bi Vam otklonilo prisutne dileme. Uvjeravamo Vas da smo sa posebnom pažnjom i odgovornošću, zajedno sa predsjednikom Skupštine, na ovu odgovornu dužnost kandidovali Vrhovnog državnog tužioca Vesnu Medenicu. Za to nas je opredijelila uspješna, duga i bogata profesionalna biografija gospođe Medenice koja je više od dvadeset sedam godina provela u pravosuđu Crne Gore. Nakon sudijskog pripravničkog staža i četvorogodišnjeg obavljanja dužnosti sudije u Opštinskom sudu u Kolašinu u dva mandata je bila i Opštinski tužilac u Kolašinu sa koje je dužnosti imenovana za zamjenika Višeg tužioca u Podgorici. Od februara 2001. godine do kraja jula 2003. godine bila je sudija Višeg suda u Podgorici. Izvještaji o njenom radu pokazuju da je dužnost sudije u oba suda obavljala veoma uspješno i uz visoku ažurnost. Ovakav rad je preporučio za Vrhovnog državnog tužioca Crne Gore.

U okviru njenog tužilačkog mandata, u afirmaciji visokog profesionalizma, izvršene su opsežne kadrovske promjene uz ostvarene pozitivne efekte, a po prvi put državni tužioci su dobili svoj Etički kodeks. Obrazovano je Odjeljenje za suzbijanje organizovanog kriminala čijem radu je posvećena posebna pažnja.

U okviru međunarodne saradnje u mandatu aktuelnog Vrhovnog tužioca Crne Gore potpisani su odgovarajući sporazumi o saradnji u suzbijanju kriminala sa sedam država (Rusijom, Ukrajinom, Srbijom, Hrvatskom, BIH, Makedonijom i Albanijom) i dva sporazuma o saradnji u krivičnom gonjenju ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida (Srbija i Hrvatska). U pripremi su još tri sporazuma o međunarodnoj saradnji čije se potpisivanje uskoro očekuje. (Kina, Slovenija i Haški tribunal).

Državni tužioci Crne Gore su uključeni u brojna međunarodna udruženja Međunarodno udruženje tužilaca (IAP), Međunarodno udruženje antikorupcijskih organa (IAACA), Savjetodavno vijeće tužilaca (CCP), Mreža tužilaca zapadnog balkana (CARDS 2003), Savjetodavnu grupu tužilaca Jugoistočne evrope (SEEPAG), čiji je dvogodišnji koordinator bila Vrhovni državni tužilac Crne Gore. U okviru CARDS programa Vrhovni državni tužilac Crne Gore bila je domaćin Konferencije tužilaca Zapadnog Balkana za 2003. godinu, a od strane Univerziteta Džon Hopkins i SAD-a dodijeljen joj je sertifikat o učešću Programu izgradnje kapaciteta u borbi protiv trgovine ljudima.

U brojnim i intenzivnim međunarodnim aktivnostima Vrhovni državni tužilac Crne Gore je zavrijedila maksimalno poštovanje pokazujući visoko odgovoran odnos što je, između ostalog, snažno preporučilo za kandidata za predsjednicu Vrhovnog suda Crne Gore.

Vjerujemo da smo ovim objašnjenjem dali detaljnije razloge koji apsolutno potkrepljuju utemeljenost našeg predloga i otklanjaju Vašu sumnju u njegovu negativnu međunarodnu konotaciju među našim evropskim prijateljima, kako ste to naveli u Vašem saopštenju koje je objavljeno u danu kad ste predložili sastanak. Sigurni smo, upravo suprotno, da je profesionalna biografija predloženog kandidata njen ugled i reputacija kao i vrednovanje u međunarodnim pravosudnim krugovima garancija povjerenja koje očekujemo da će ona opravdati.

Uvjereni da smo ovim objašnjenjem otklonili Vaše dileme te da je naš sastanak nakon datog predloga bez ikakvog smisla, budući će se o predlogu raspravljati na samoj Skupštini. Nadamo se da imate razumijevanja za našu ocjenu da je sastanak koji ste predložili nepotreban.

S poštovanjem,

PREDSJEDNIK CRNE GORE, Filip Vujanović
PREDSJEDNIK VLADE CRNE GORE, Željko Šturanović


Podgorica, 26. novembar 2007.godine