Obrazovni sistem je polje djelovanja u kojem se počinje sa sistemskim otklanjanjem rodne neravnopravnosti kako bismo u budućim generacijama imali jednu drugačiju sliku, poručeno je sa jednodnevnog seminara „Poštovanje rodne ravnopravnosti kao instrumenta veće bezbjednosti u obrazovanju“, koji organizuje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava u saradnji sa Zavodom za školstvo.
“U savremenim društvima, pogotovo onim tranzicionim kao što je naše, obrazovnom sistemu nameće se obaveza da mijenja društveni kontekst i bude jedan od glavnih promotera rodne ravnopravnosti”, iskla je Biljana Pejović načelnica odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti.
Prema njenim riječima danas ne postoji društveni konsenzus o potrebi ravnopravnog tretmana žena i muškaraca i još uvek su u velikoj meri prisutni „patrijarhalni sindrom”, stereotipi i predrasude, koji značajno utiču na funkcionisanje društvenih mehanizama i ostvarivanje standarda rodne ravnopravnosti.
Ona je kazala da saglasnost ideje o rodnoj ravnopravnosti kao vid ostvarivanja dobrobiti u društvu preduslov je za postizanje konsenzusa i društvenih aktera i pojedinaca, a to je, pak, uslov uspešnog sprovođenja mera za postizanje rodne ravnopravnost. Upravo zato, socijalizacija dece mora biti „rodno senzibilisana”.
“Obrazovanje u Crnoj Gori ima za cilj izgradnju održivog obrazovnog sistema čime će se stvoriti uslovi za razvoj učenika kao samostalnih, svestranih ličnosti spremnih za kritičko promišljanje, istraživanje, sticanje funkcionalnih znanja i vještina za njihovo aktivno uključivanje u društvo i povećanje ukupnih ekonomskih kapacita države. Sistem bi, takođe, trebalo da teži promovisanju jednakosti i socijalne kohezije, poboljšanju kreativnosti i inovativnosti” zaključila je načelnica Pejović.
O rodnoj ravnopravnosti u obrazovanju, kao i opštem normativnom okviru rodne ravnopravnosti polaznicima/polaznicama govorile su trenerice za rodnu ravnopravnost Branka Vlahović i Slavica Striković, kao i Srđan Đurović i Branka Vlahović.
O značaju ove teme govorila je i savjetnica u Zavodu za školstvo, Vidosava Kašćelan koja je podsjetila na važnost i aktuelnost teme.
Minsitarstvo za ljudska i manjinska prava