Obuka se organizuje u okviru projekta “Podrška promociji rodne ravnopravnosti” koja je još jedna potvrda dobre saradnje i dugogodišnjeg partnerstva sa Misijom OEBS-a u Crnoj Gori.
Ona je kazala da mediji imaju veoma važnu ulogu u demokratskom društvu, samim tim i kada je u pitanju korišćenje rodno senzitivnog jezika.
“Na prvi pogled korišćenje rodno senzitivnog jezika može izgledati formalno, ali dugoročno ima za cilj povećanje svijesti o učešću žena u javnom životu i u procesima odlučivanja. Uloga medija je velika i obavezujuća u promovisanju rodne ravnopravnosti, te borbi protiv rodnih stereotipa i seksizma” rekla je Djokaj.
Prema njenim riječima, analize medijskih sadrzaja, kako u Crnoj Gori, tako i u regionu pokazuju da iako živimo u 21. vijeku, određeni mediji i dalje reprodukuju različite rodne stereotipe i ne promovišu rodnu ravnopravnost u dovoljnoj mjeri.
Predstavnica Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Aleksandra Crvenica,je saopštila da rodna ravnopravnost ključni demokratski princip, te stoga podržavamo rad Odeljenja za rodnu ravnopravnost Ministarstva za ljudska i manjinska prava.
Ona je kazala da mediji iz cijelog svijeta igraju važnu ulogu u razbijanju zastarjelih stavova i stereotipa.
“Takođe, mediji utiču i oblikuju mišljenje. Kao novinari/ke, vi ste na čelu promovisanja društvenih promena - u izgradnji društva koje vrijednuje ravnopravnost i ne toleriše diskriminaciju bilo koje vrste. U svim pričama koje pišete možete da se borite za rodnu ravnopravnost u Crnoj Gori”, istakla je Crvenica.
Prema njenim riječima, Crna Gora je prilagodila nacionalnu strategiju za promociju rodne ravnopravnosti kojom je utvrđen cilj da se poboljša znanje novinara o rodnoj ravnopravnosti.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava