Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Održana sjednica Savjeta za prava djeteta

Objavljeno: 2019-12-18 19:31:41 Autor: mrss
Sjednica Savjeta za prava djeteta, kojom je predsjedavao ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić održana je danas, srijeda 18.12.2019. godine.

Na sjednici su predstavljene preporuke koje su proizišle iz Analize intersektorske podrške različitih sistema djeci sa smetnjama u razvoju u Crnoj Gori, koju je naručio Savjet za preva djeteta.

Opšti ciljevi analize su: unaprijeđenje politike i pravnog okvira za djecu sa smetnjama u razvoju u svim sektorima, unaprijeđenje sistema prikupljanja i analize podataka, poboljšanje multisektorske koordinacije i poboljšanje pristupa sistema obrazovanja, zdravstva, socijalne i dječje zaštite i pravosuđa.

Članovi savjeta su se složili da će se nalazi i preporuke ove analize koristiti za formiranje budućih politika zasnovanih na dokazima kako bi se poboljšala multisektorska saradnja i sistemski odgovor, socijalna uključenost djece sa smetnjama u razvoju nacionalnih smjernica i konkretnih preporuka za jačanje multisektorskog nacionalnog sistema usluga za djecu sa smetnjama.

Napredak u ovoj oblasti je evidentan i u kontinuitetu se radi na poboljšanju položaja djece sa smetnjama u razvoju i njihovoj inkluziji u društvo.

Na sjednici je takođe istaknut problem vršnjačkog nasilja. Ministar Purišić je istakao da je vršnjačko nasilje jedan od rizika kojem su izložena djeca i mladi o čemu govore i globalni podaci kojima raspolaže UNICEF, po kojima je polovina učenika uzrasta 13 do 15 godina, njih oko 150 miliona, imalo iskustvo vršnjačkog nasilja u školi i oko škole. 

Ovom prilikom je predstavljen Program za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori s Akcionim planom 2019-2021. godine, koji je uradilo Ministarstvo prosvjete. 

Program je koncipiran tako da se na osnovu utvrđenog stanja u praksi, iskustvenih pokazatelja dosadašnjih aktivnosti, utvrde pravci djelovanja, osmisle i sprovedu odgovarajuće aktivnosti.
 
Postavljena su dva operativna cilja: 1) Poboljšana prevencija vršnjačkog nasilja u obrazovno-vaspitnim ustanovama; 2) Smanjena pojava vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama.

Na osnovu sveobuhvatne analize prisutnosti vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori, predviđen je niz aktivnosti koje se odnose na prevenciju nasilja i smanjenje vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama.