Crna Gora prati međunarodne standarde kada je u pitanju zaštita i unapređenje ljudskih i manjinskih prava saopšteno je na konferenciji “Različitosti koja nas obogaćuju” koju je organizovalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava 17.-18. decembra 2019. godine u Ulcinju.
Generalni direktor Direktorata za unapređenje prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica Leon Gjokaj, istakao je da u Crnoj Gori postoji dobar zakonodavni okvir kada je u pitanju zaštita i unapređenje prava pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica.
On je istakao da obrazovanje manjina predstavlja ključni faktor za mnoge pozitivne društvene i ekonomske promjene u društvu.
Gjokaj je podsjetio da su obrazovanje, zapošljavanje, kultura i identitet manjina i politička participacija bitni kako bi se manjine što efikasnije integrisale u crnogorsko društvo.
Prema riječima Gjokaja informisanje na manjinskim jezicima je veoma važno te je poželjno titlovanje emisija koje se emituju na manjinskim jezicima.
Na konferenciji je predloženo da svaka lokalna samouprava treba da ima sistematizovano radno mjesto koje će se baviti zaštitom i unapređenjem ljudskih i manjinskih prava po uzuro na opštinu Bijelo Polje.
Zaključeno je da uloga javnog servisa je značajna za informisanje i promocija kulturnih raličitosti i informisanje na manjinskim jezicima. Takođe otvaranje posebnog kanala za manjine biće jedan od izazova u narednom periodu jer ovo što sada postoji nije dovoljno za puno informisanje na manjinskim jezicima, a ostaje i izazov uvođenja romskog jezika u obrazovni sistem Crne Gore kao i smanjenje etničke distance.
Učesnici ove konferencije bili su članovi radne grupe za izradu strategije manjinske politike 2019-2023. godine, predstavnici lokalnih samouprava gdje manjine čine većinu ili značajan dio stanovništva, predstavnici manjinskih nacionalnih savjeta i predstavnici fonda za ostvarivanje prava manjina.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava