Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Agrobudžet predstavljen u Baru i Ulcinju: Brojne prilike za uspješan agrobiznis

Objavljeno: 2020-02-12 01:56:18 Autor: MPRR
Više od 150 poljoprivrednih proizvođača sa teritorije opština Bar i Ulcinj dobili su danas  detaljne informacije o prilikama da dalje unaprijede svoju proizvodnju, a koje nudi Agrobudžet za 2020. godinu koji je ove godine značajno veći i iznosi 61 milion eura. 

Prisutnima su predstavljene brojne mogućnosti za ostvarivanje značajne podrške po gazdinstvu, u skoro svim sektorima proizvodnje. Posebno su interesantne bile novine u Agrobudžetu kojima se nastavlja širi obuhvat korisnika, rast opredjeljene podrške, pojednostavljene procedura i veće mogućnosti za investicije i unapređenje konkuretnosti. 
  
Predstavnici Ministarstva pojasnili su na koji način mogu ostvariti određenu podršku, uslove i procedure. Budući da je ovih dana počelo objavljivanje javnih poziva za bespovratnu podršku, proizvođači su pozvani da se prijave i da, poštujući rokove, što bolje iskoriste mogućnosti da bi postali još uspješniji domaćini i preduzetnici.

Najveće interesovanje poljoprivrednici sa područja Bara i Ulcinja iskazali su za premije u stočarstvu i preradu mlijeka na gazdinstvu, podršku za razvoj maslinarstva, očuvanje genetičkih resursa, organsku proizvodnju, nabavku mehanizacije, podršku mladim poljoprivrednicima, kao i infrastrukturne projekte. Poljoprivrednike je obradovala vijest da im se izašlo u susret i da će ove godine dobiti veći iznos podrške na ime premija za stoku, jer će iznos od 70 eura po grlu dobiti i za grla ispod predviđenog minimuma, kao i informacija da će na jednostavniji način dobijati premije za mlijeko koje prerađuju na gazdinstvu, za koju se sve više opredjeljuju.    

Posebno su pojašnjene procedure i prihvatljivi troškovi kod investicija koje se odnose na izgradnju podzida, nabavku mehanizacije i upravljanje stajnjakom, a za koje, takođe, vlada sve veće interesovanje, što potvrđuje da naši poljoprivredni proizvođači razumiju važnost unapređenja standarda i modernizacije u ovom sektoru.
   

Mladi nezaposleni koji imaju završenu poljoprivrednu ili veterinsarsku školu ili fakultet pozvani su da iskoriste izuzetnu mogućnost da započnu biznis u poljoprivredi, uz bespovratnu podršku u iznosu od 10.000 eura, kroz program – Mladi farmer.
 
 Akcenat na prezentaciji u Ulcinju stavljen je na upis proizvođača u Registar poljoprivrednih gazdinstava, kao preduslova za ostvarivanje podrške kroz sve mjere Agrobudžeta, ali i IPARD podršku. 

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja podsjetili su poljoprivredne proizvođače na važnost udruživanja, modernizacije proizvodnje, unapređenja kvaliteta svojih proizvoda, kako bi prevazišli izazove u dijelu plasmana proizvoda na tržištu, naročito turističkom.

Istaknuta je i važnost stalne međusobne komunikacije sa službama Ministarstva, koje su spremne da svakom pojedinačnom proizvođaču na bilo koji način pruže potrebne informacije kako bi uspješno iskoristili mogućnosti podrške. Iskazana je i spremnost za organizaciju i posebne radionice za pojedinačne sektore, u cilju uspješne realizacije mjera podrške i nastavka trenda rasta broja korisnika.


PR Služba Ministrarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja