Sve informacije i saznanja kojima raspolažu nadležne državne institucije u Crnoj Gori ukazuju da, povodom usvojenog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, ne postoje indicije da bi moglo doći do sukoba i obračuna, a pogotovo krvoprolića kako je to saopštio patrijarh Srpske pravoslavne crkve.
I aktuelna dešavanja povodom ovog zakonskog rješenja potvrđuju da je crnogorsko društvo demokratski zrelo i da će neslaganja u mišljenjima i stavovima, kao i sve izazove, rješavati na demokratski i civilizovan način, a ne podstičući nepovjerenje.
Dakle, možemo misliti drugačije i to su, svakako, tekovine demokratije, ali ne smijemo dozvoliti da narušimo principe građanskog, multietničkog i multivjerskog društva. Niti činjenjem, niti podizanjem tenzija.
Zato sam siguran da građani neće podržati, državne institucije svakako neće dozvoliti, bilo kome, ni iznutra, ni iz vana, da pokuša da ugrozi mir i stabilnost u Crnoj Gori.
Država Crna Gora će djelovanjem institucija snažno i odlučno spriječiti svaki pokušaj nasilja, izazivanja nereda ili bilo kakvih sukoba.
Tačno je da vjernici jedne konfesije iskazuju neslaganje sa zakonom, iako je namjera donošenja ovog zakonskog akta bila da zakoni budu jednaki za sve.
Ali je Crna Gora poštovala i poštovaće iskazivanje drugačijeg mišljenja i mirne izraze nezadovoljstva. I obaveza je državnih organa da štite slobodno izražavanje volje građana i ljudska prava i slobode, ali i da štite ustavni i pravni poredak države Crne Gore.
U Crnoj Gori ima mjesta za sve. Namjera nam nije bila, niti će biti da se bilo kojim postupkom, pa ni usvajanjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti, oslobađamo bilo koga. Jer u građanskoj Crnoj Gori naše različitosti jesu i treba da budu naše najveće bogatstvo, a ne usud našeg življenja.
Legitimno je pravo Crne Gore da sama uređuje svoju državnu kuću i ona to čini u skladu sa građanskim konceptom države i evropskim vrijednostima.
Poštujući ove vrijednosti, podsjećam da je Crna Gora jedina zemlja bivše Jugoslavije koja je uspjela da izbjegne rat. Što znači da smo i u teškim okolnostima mudro promišljali i znali kako da sačuvamo unutrašnji sklad. Zato Crna Gora jeste i biće faktor stabilnosti na Balkanu. Tu činjenicu moraju razumjeti i oni koji ne dijele ovo mišljenje.
Posebno želim naglasiti da aktuelno vjersko pitanje treba posmatrati u kontekstu kontinuiranog dijaloga, a ne bilo kakve isključivosti.
Dakle, ovo pitanje nije pitanje koje će stvoriti pobjednike ni gubitnike. Stoga je pokrenut dijalog tj, razgovor unutar naše kuće, da bi zajedno došli do kompromisnog rešenja koji će svi poštovati, a sa kojim niko neće biti uskraćen.
U osnovi svih vjera je da šire mir i toleranciju. To obavezuje i crkvene velikodostojnike da u svojim obraćanjima pozivaju na dijalog i pomiranje, a ne na sukobe, na razumijevanje, a ne na mržnju, na slogu a ne na razlike, na zajedništvo a ne na podjele, kako bi svi zajedno usmjerili snage u jačanje onih vrijednosti koje sve nas okupljaju i ujedinjuju.
MINISTARSTVO UNUTRAŠNJIH POSLOVA