Ministarstvo za ljudska i manjinska prava pozvalo je predsjednike opština Pljevlja, Budva, Bijelo Polje i Berane da se razmotre dodatne mogućnosti kako bi se poboljšao pristup zdravoj i pijaćoj vodi u ovim sredinama za lokalne romske i egipaćanske zajednice.
Na ovu problematiku ukazano je i tokom dijaloga Ministarstva za ljudska i manjinska prava (MLJMP) sa vodećim romskim nevladinim organizacijama i str kao i kroz neposredno intresovanje u različitim sredinama u kojima žive pripadnici ovih marginaliozvanih zajednica.
Snabdijevanje vodom svake osobe mora biti dovoljno i kontinuirano, što podrazumijeva obezbijeđen pristup vodi kako za piće, tako i za održavanje lične i higijene domaćinstva. Pristup zdravoj i pijaćoj vodi neraskidivo je povezan sa pravom na život i ljudsko dostojanstvo.
U kontekstu aktualne epidemije COVID 19, pranje ruku vodom i sapunom je od kjučne važnosti, zbog prevencije rizika i očuvanja imunološkog sistema i zdravlja.
U MLJMP su započete procedure za izradu novog strateškog dokumenta za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana koji treba pružiti još kvalitetniji odgovor i na pitanje pristupa vodi. S tim u vezi MLJMP je pozvalo lokalne samouprave da neposredno i kroz Zajednicu opština Crne Gore upute konkretne analize i prijedloge kako bi se, uz zajedničku odgovornost, došlo do trajnjih i održivih rješenja jer pristup vodi ne smije biti ograničen zbog siromaštva bilo koje osobe.
MLJMP je obaviješteno da postoje problemi u snabdijevanju vodom naselja Trlica u opštini Pljevlja, u kojem živi 11 sa gotovo 60 članova. Civilno društvo već dugo ukazuje na taj problem. Mješteni naselja tvrde da su od Službe zaštite i spašavanja tražili dopremanje i punjenje vodom postojeće rezervoare u tom naselju. Ugledna nevladina organizacija “Mladi Romi” je ukazala da kada se voda i dopremi, zalihe traju nekoliko dana i ne obnavljaju se.
U Budvi, naselje Palestina, četiri porodice nemaju pristup vodi.
U Bijelom Polju, u naselju Nedakusi, četiri porodice nemaju pristup pijaćoj vodi a kažu i da su bez struje.
MLJMP takođe je obaviješteno da određene stambene jedinice, ukupno njih 11, u naseljima Riversajd, Ranč, Tulum i kod aerodroma već duže nemaju pristup vodi.
Ministarstvo ističe da Crna Gora postiže stalni napredak po ovom pitanju i da je prije tri godine ovo bio mnogo izraženiji problem nego što je danas.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava konstatuje da Crna Gora postiže stalni napredak po ovom pitanju i da je prije tri godine ovo bio mnogo izraženiji problem nego što je danas.