Crna Gora nije izuzetak u odnosu na globalni nivo, koji bilježi značajan uticaj pandemije na život i položaja žena, i to u više oblasti: ekonomski položaj (povećani rizici za infekciju virusom i dodatni radni napori u oblastima gdje žene dominiraju: trgovine, zdravstvo, ugostiteljstvo, povećan rizik eksploatacije i zlostavljanja,...), zdravlje (zdravstveni resursi su često preusmjeravani da odgovore epidemiji, što je umanjilo pristup zdravstvenim uslugama), rodno zasnovano nasilje (kao posljedica ekonomskih stresova u porodici, uvođenje karantina i produženi/kontinuirani boravak sa nasilnikom) itd.
Ovo su samo neki izazovi o kojima se govorilo na sastanku sa predstavnicama ženskih nevladinih organizacija sa kojima Odjeljenje za poslove rodne ravnopravosti ima kontinuiranu saradnju.
U okviru redovnih aktivnosti koja se odnosi na konsultacije sa partnerskim nevladinim organizacija, u saradnji sa Kancelarijom UNDP u Crnoj Gori, u uslovima pandemije organizovan je razgovor preko ZOOM platforme.
Sastanku je prisustvovalo 13 predstavnica ženskih nevladinih organizacija. Prisutne su pozdravili/e Aleksandar Zeković, državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, Kaća Djuričković, programska menadžerica u Kancelariji UNDP u Crnoj Gori i Biljana Pejović, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti.
Učesnici/e sastanka su zajednički konstatovali/e da je pandemija Covid19 osvijetlila puno izazova – socio-ekonomsko stanje, ograničenja u radu ženskih NVO-a kao i izazov finansijske održivosti.
Saglasili/e su se da je neophodno intenzivirati uticaj na javne politike u daljem radu, te iskoristiti UNDP istraživanje o socio-ekonomskom položaju žena koje treba da bude uskoro prezentovano javnosti kao odgovor na krizne situacije.
Takođe je zaključeno da je neophodno nastaviti sa radom na izgradnji kapaciteta ženskih organizacija, najprije u dijelu vještina pisanja projekata, u cilju korišćenja domaćih i međunarodnih fondova.
Dogovoreno je da se nastavi dijalog o sistemskoj podršci ženskim NVO-ima, njihovoj održivosti i postojećim modelima podrške civilnom društvu posebno u dijelu kriterijuma za dodjelu sredstava.
Ženske nevladine organizacije su pozvane da daju svoj puni doprinos u kreiranju četvrog po redu strateškog dokumenta za unapređenje politike rodne ravnopravnosti do 2025, čiji proces izrade počinje u septembru ove godine.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava