Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Obilježavanje Mediteranskog dana obale – 25. septembar 2020. godine

Objavljeno: 2020-09-25 18:14:38 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Danas se u Mediteranu obilježava Dan obale. Tim povodom je Ministarstvo održivog razvoja i turizma, shodno važećim mjerama Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti, u saradnji s Javnim preduzećem za upravljanje morskim dobrom Crne Gore i uz podršku projekta GEF Adriatik pripremilo edukativne postere o značaju korala kao vrijednih morskih vrsta i staništa i njihovoj zastupljenosti u Jadranskom moru. Edukativni posteri biće podijeljeni osnovnim školama u Crnoj Gori od strane Ministarstva i JP Morsko dobro.

Trenutna situacija izazvana pandemijom Covid-19 virusa odložila je prvobitno planirano obilježavanje od strane Ministarstva ovog značajnog dana u Mediteranu koje je podrazumijevalo nastavak akcija čišćenja morskog akvatorija crnogorskog primorja koje su u junu ove godine organizovane povodom obilježavanja Svjetskog dana životne sredine. Tom prilikom je prikupljeno više tona otpada iz mora u Bokokotoskom zalivu, ukazujući na neophodnost povezivanja i uključivanja svih aktera društva s ciljem pružanja podrške održivoj valorizaciji i očuvanju resursa mora, za čistije i očuvanije more. Ove akcije se organizuju i u svijetlu evropskog Zelenog sporazuma – Green Deal iz 2019. godine, s ciljem podizanja svijesti o štetnim uticajima morskog otpada (marine litter) na plaže i morsku sredinu i promovisanja Crne Gore kao turističke destinacije koja ulaže napore u čistiju i održiviju morsku sredinu.

Brojni globalni i regionalni izvještaji ukazuju na nizak stepen dostizanja postavljenih ciljeva zaštite biodiverziteta, ekosistema i klime do 2020. godine i neophodnost definisanja i hitnog sprovođenja konkretnih akcija na unaprjeđenju stanja resursa i razdvajanja ekonomskog razvoja od njihovog korišćenja. Trenutna kriza izazavana pandemijom virusa COVID-19 potvrdila je ogromni uticaj ljudskog faktora na životnu sredinu, te je stoga neophodno nastaviti aktivnosti sa ciljem obnavljanja zdrave životne sredine, zaštite biodiverziteta, smanjenja otpada, kako bi se smanjio negativni uticaj na zdravlje čovjeka i poboljšao kvalitet života. Taj cilj je moguće postići jedino usaglašenim naporima i zajedničkom odgovornošću.

Mediteranski Dan obale se obilježava od 2007. godine radi podizanja svijesti o značaju obalnog područja kao prirodnog i ekonomskog resursa, te omogućavanja razmjene iskustava u primjeni optimalnih modela održivog obalnog razvoja. Svake godine centralna proslava Mediteranskog dana obale organizuje se u drugoj državi Mediterana.

O projektu GEF Adriatik:

GEF Adriatic („Implementacija ekosistemskog pristupa u Jadranskom moru kroz primjenu planiranja područja mora“) je podregionalni projekat koji se sprovodi u Crnoj Gori i Albaniji. Ima za cilj analizu stanja i adresiranje ključnih pritisaka na životnu sredinu mora za #ČistijeZdravijeSigurnije Jadransko more.

Tokom istraživanja koje je 2019. godine organizovano u okviru GEF Adriatik projekta, pronađeno je blizu 1000 kolonija zaštićenih Zlatnih korala na području Bokokotorskog zaliva. To je čak dvostruko više od svih drugih poznatih kolonija ove vrste u čitavom Mediteranu. Pomenuto istraživanje služilo je kao podloga za pokretanje postupka zaštite Zlatnih korala u Bokokotorskom zalivu.

Implementaciju projekta u Crnoj Gori zajednički koordiniraju Ministarstvo održivog razvoja i turizma i UNEP/MAP.

Detaljnije informacije o ovom projektu možete naći ovdje.