U Crnoj Gori, od marta 2012. godine nije zabilježen nijedan slučaj bjesnila, ni kod domaćih, ali ni kod divljih životinja, što je rezultat aktivne politike koje u cilju iskorjenjivanja ove bolesti sprovode Ministarstvo poljoprivrede i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Svetski dan borbe protiv bjesnila - 28. septembar prilika je da se podsjetimo na ovaj rezultat i mjere koje se na tom planu sprovode.
Uprava za bezbjednost hrane, kao i ranijih godina, obiljležava ovaj dan aktivnim učešćem u borbi protiv bjesnila i promovisanjem identifikacije i registracije pasa čipovanjem, kontinuirane vakcinacije pasa, nastavkom sprovođenja oralne vakcinacije lisica i drugih divlјih životinja, kao i edukacijom stanovništva i stručne javnosti.
Bjesnilo je najopasnija i najsmrtonosnija zarazna bolest poznata čovječanstvu, smrtonosna za ljude i životinje, od koje u svijetu godišnje umre blizu 60 000 ljudi, uglavnom djece, u nerazvijenim zemljama. U više od 95% slučajeva bjesnilo kod ljudi je posljedica ujeda pasa nevakcinisanih protiv bjesnila.
Podrška za čipovanje i vakcinaciju
Vakcinacija pasa je jedan od najefikasnijih načina za sprečavanje pojave bjesnila. Na tom planu značajni rezultati postignuti su u prethodnih godinu dana, od uspostavljanja jedinstvenog sistema za identifikaciju i registraciju pasa, i akciju čipovanja i vakcinacije pasa protiv bjesnila.
Obilježavanje pasa i vakcinacija protiv bjesnila se podržava kroz Agrobudžet, pa se obavlja uz simboličnu participaciju vlasnika od 2€ po psu.
Samo kroz ovu akciju, u prethodnih godinu vakcinisano je više od 18.000 pasa.
Identifikaciji pasa podliježu svi psi koji nijesu identifikovani u skladu sa propisima, kao i novorođeni psi, najkasnije 90 dana od datuma rođenja, odnosno prilikom prve vakcinacije protiv virusnih bolesti ili napuštanja legla.
Očekujemo da će u skladu sa evidentnim rastom nivoa odgovornosti vlasnika kućnih ljubimaca, ne samo pasa, nego i mačaka, broj vakcinisanih životinja rasti u narednom periodu.
Uprava upućuje apel vlasnicima pasa i mačaka, kao i lovcima da svoje pse redovno vakcinišu. Koristimo ovu priliku da pozovemo organe lokalne samouprave da preduzmu sve mjere iz svoje nadležnosti na zbrinjavanju pasa i mačaka lutalica u skladu sa Zakonom o zaštiti dobrobiti životinja.
Podsjećamo i da se od 2011. godine, uz podršku EU, u kontinuitetu sprovodi oralna vakcinacija lisica i drugih divljih životinja, vazdušnom distribucijom vakcina – mamaca na cijeloj teritoriji Crne Gore. Cilj je stvoriti dovoljno visok nivo zaštite populacije divljih životinja protiv ove bolesti, a posljedično prekinuti lanac prenošenja virusa sa divljih na domaće životinje i ljude.
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove