Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Uzorkovanje lišća vinove loze radi analize na Candidatus phytoplasma vitis prouzrokovača zlatne žutice vinove loze

Objavljeno: 2021-08-03 20:00:00 Autor: UBHVFP

U skladu sa Programom fitosanitarnih mjera za 2021. godinu, vrši se Posebni nadzor Candidatus Phytoplasma vitis (Flavescence dorée), radi blagovremenog otkrivanja eventualnog prisustva zlatne žutice vinove loze, imajuću u vidu da bolest nije prisutna u Crnoj Gori.

Zlatna žutica vinove loze (Grapevine flavescence dorée) je bolest koju prouzrokuje štetni organizam - fitoplazma Candidatus Phytoplazma vitis. Spada među najopasnije bolesti vinove loze u Evropi. U vinogradima u kojima se pojavi, bolest se brzo širi vektorom - insektom Scaphoideus titanus i ukoliko se na vrijeme ne preduzmu odgovarajuće mjere, ubrzo poprima razmjere epidemije prouzrokujući velike ekonomske štete koje se ogledaju u gubitku prinosa i propadanju zaraženih čokota.

U periodu 22-26. jula 2021. izvršen je obilazak i pregled vinograda radi uzorkovanja sumnjivog/simptomatskog lišća vinove loze na eventualnu zarazu fitoplazmom Candidatus Phytoplasma vitis.

Uzorci su uzeti iz vinogorja: Crnogorski basen Skadarskog jezera (Podgorički, Crmnički, Bjelopavlićki) i Nudo (ranije Grahovsko-nudolski subregion).  

Svi uzorci su obilježeni/šifrovani i do naknadnog slanja u instituciju u kojoj će se vršiti analiza smješteni u dubinski zamrzivač Fitosanitarne laboratorije Bioterhničkog fakulteta. Uzorkovano je ukupno 55 uzoraka.

U prilogu fotografije simptomatskih biljaka vinove loze sa kojih su uzeti uzorci lišća.