U organizaciji ERI SEE (South Eastern European Teacher Education and Training), ETF i OeAD 14. i 15. oktobra 2021.godine u Budvi je održan 9. sastanak na temu: Digitalna kultura u školama po kombinovanom modelu: za učesnike koji su se nalazili u Budvi-face to face, a za online učesnike putem ZOOM aplikacije.
Potreba snažnog razvoja digitalne kulture u državama sa prostora bivše Jugoslavije uglavnom je podstaknuta izbijanjem pandemije Covid 19 i prelaskom na online učenje. Iskustva su veoma slična, a online nastava i različiti kombinovani modeli predstavljali su veliki izazov u kriznoj situaciji. Jedan od zaključaka jeste i potreba dalje afirmacije digitalne kulture bar iz tri razloga:
-digitalne kompetencije su važan dio ključnih kompetencija nastavnika i učenika/ca,
-primjena pozitivnih iskustava tokom intenzivnog rada sa digitalnim servisima i jačanje digitalnih kompetencija nastavnika/ca uključujući i obuke nastavnika,
-osavremenjivanje nastavničke prakse i procesa učenja/nastave u cilju podizanja kvaliteta obrazovanja s akcentom na pedagošku primjenu digitalnih alatki.
Sastanku je prisustvovao je i predstavnik Austrije Andreas Riepl koji je učesnike sastanka upoznao sa visokim dometima digitalne kulture u Austriji kako u smislu razvijene infrastrukture tako i razvijenih digitalnih kompetencija nastavnika/ca koje stiču već u inicijalnom obrazovanju. Marina Matijević iz MPNKS putem onlajn uključenja upoznala sagovornike sa izradom strateškog dokumenta koji je u pripremi u Crnoj Gori. Predstavnice Srbije Verica Arula i Svetlana Radovački prikazale su primjere dobre prakse pod nazivom „Škole u novoj realnosti“.
Sastanku su prisustvovale iz CSO Sandra Brkanović, v.d.direktorica Srednje elekrotehničke škole „Vaso Aligrudić“ Milanka Stanišić i predstavnica Zavoda za školstvo Ljiljana Ivanović.