Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, partner na projektu PEFMED PLUS čiji je cilj Razmjena i prenos metoda i iskustava o uticaju poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na životnu sredinu u državama jadranskog regiona“ je u periodu od decembra 2021.godine do februara 2022. godine bila učesnik na aktivnosti 3.2 – „Obuka trenera kroz online seminare i radionice“.
Obuka trenera kroz online seminare i radionice je aktivnost koja je defnisana potpisanim protokolom o saradnji između vodećeg partnera (Italijanska nacionalna agencija za nove tehnologije, energiju i održivi ekonomski razvoj - ENEA, Italija) i partnera na projektu (Federalimentare Servizi srl - FEDSERV, Italija, Savez grčke prehrambene industrije - SEVT, GRČKA, Regionalni centar za inovacije i transfer tehnologija Agrofood - CRITT-PACA, Francuska, Univerzitet u Mostaru - Poljoprivredno-prehrambeni fakultet - SUM APTF, Bosna i Hercegovina, Splitsko-dalmatinska županija - SDC, Hrvatska, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – UBHVFP, Crna Gora).
Nosilac ove aktivnosti je Regionalni centar za inovacije i transfer tehnologija Agrofood - CRITT-PACA, Francuska, koji za cilj ima prenijeti znanje i obučiti zainteresovana lica za dalji prenos PEF alata i eko označavanja poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
Prvi trening seminar, održan je 22. decembra na temu „Uticaj poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na životnu sredinu“, na kojem su eminentni stručnjaci, kao prvu i uvodnu trening sesiju, svim učesnicima, predstavili legislativu na nivou Evropske Unije, istraživačke radove i važne informacije koje se odnose na ovu oblast. UBHVFP je za organizaciju ovog događaja pružila potrebnu tehničku pomoć u vidu online platforme za praćenje seminara, kao i simulativni prevod za sve učesnike. Osim tima UBHVFP formiranog za sprovođenje projekta, seminaru su prisustvovali i predstavnici drugih institucija i organizcija iz Crne Gore - Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, NVO „ECOM“, Centar za ekotoksikološka ispitivanja. Visok stepen zaintersovanosti za učešće i sprovođenje PEF metodologije u Crnoj Gori, dokazuje veliki broj predstavnika koji su učestvovali kako na ovoj tako i na ostalim trening sesijama. Takođe, naš tim je za samu organizaciju događaja dobio najviše ocjene.
Preostale dvije trening sesije organizovane su od strane partnera: Univerzitet u Mostaru - Poljoprivredno-prehrambeni fakultet - SUM APTF, Bosna i Hercegovina i Splitsko-dalmatinska županija - SDC, Hrvatska i to 26.januara 2022.godine, odnosno 10.februara 2022.godine na temu: „Uticaj poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na životnu sredinu– upotreba PEF alata“. Cilj ove dvije trening sesije jeste obučiti trenere kako bi subjektima u poslovanju hranom prenijeli stečeno znanje i dali preporuke da u sklopu svog poslovanja sprovode PEF alate - metode za smanjenje uticaja poljoprivredno-prehrambrenih proizvoda na životnu sredinu.
Nakon svake trening sesije, svim učesnicima su dostavljeni materijali i upitnik koji je potrebno dostaviti vodećem partneru. Takođe, izvršene su dodatne konsultacije u vidu online sesija, za sva dodatna pitanja i pojašnjenja.
Sumirajući navedenu projektnu aktivnost i održane trening seminare i radionice, naš tim je pokazao visok stepen zainteresovanosti za usvajanje novih znanja i dalji transfer alata, koji će poboljšati i pospješiti proizvodnju prehrambenih proizvoda, kao i povećati konkurentnost na tržištu.
U narendom periodu naš tim očekuje ogroman posao u vidu organizacije trećeg Upravnog odbora partnera na projektu kao i okruglog stola na temu životne sredine i njenog uticaja na proizvodnju prehrambenih proizvoda u Crnoj Gori. Osim navedene aktivnosti, u periodu od aprila do juna mjeseca, naš tim ima zadatak da stečeno znanje prenese na subjekte u poslovanju hranom kroz organizaciju događaja i terenskih posjeta, a s ciljem prezentacije i sprovođenja PEF alata.
Takođe, nijesu izostale i aktivnosti vezane za pripremu i objavljivanje post-ova na zvaničnim nalozima projekta na društvenim mrežama (Instagram: @pefmed_plus_mne, Twitter: @pefmed_plus_mne), što doprinosi širenju svijesti o važnosti ove teme kao i targetiranju većeg broja potrošača, subjekata u poslovanju hranom, nevladinih organizacija i drugih zainteresovanih strana.
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove će i u narednom periodu nastaviti da ispunjava radne zadatke koji će doprinijeti što boljoj realizaciji aktivnosti vezanih za PEFMED PLUS projekat, a u cilju širenja znanja i prenosa metoda i iskustava o uticaju poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na životnu sredinu.