Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Najava: Okrugli sto Nacrt zakona o maloljetničkom pravosuđu

Objavljeno: 2010-02-06 01:21:00 Autor: NAJAVA DOGAĐAJA
Ministarstvo pravde Crne Gore, UNICEF i Delegacija Evropske komisije u Crnoj Gori organizuju okrugli sto Nacrt zakona o maloljetničkom pravosuđu, koji će se održati u ponedjeljak 8. februara u 10.00 sati u hotelu Podgorica. Okrugli sto će otvoriti ministar pravde Miraš Radović, šef operativnog sektora u Delegaciji Evropske komisije u Crnoj Gori Nikola Bertolini i šefica predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru Noala Skiner.

Nacrt zakona o maloljetničkom pravosuđu utvrdila je Vlada Crne Gore na sjednici 24. decembra 2009. godine. Okrugli sto se održava u okviru Programa javne rasprave i predstavlja priliku za predstavnike pravosuđa, socijalnog i civilnog sektora da diskutuju o rješenjima koja sadrži Nacrt zakona i da, kroz primjedbe, predloge i sugestije, doprinesu kvalitetu teksta zakona, čije je usvajanje predviđeno za prvi kvartal 2010. godne.

Usvajanje prvog Zakona o maloljetničkom pravosuđu predstavljaće prekretnicu za crnogorsko pravosuđe i suštinski preduslov za ispunjenje prava djeteta u okviru pravosudnog sistema. Po prvi put će se sva pravna materija o maloljetničkom pravosuđu naći u jednom zakonskom tekstu, a dodatnu vrijednost tog zakonskog akta predstavlja to što se zakon fokusira ne samo na poboljšanje tretmana maloljetnika u sukobu sa zakonom, već i na pružanje adekvatnog tretmana djeci žrtvama u krivičnom postupku. Takođe, Zakon podstiče saradnju pravosudnog sistema i sektora socijalne zaštite, poput alternativnih mjera i sankcija umjesto kaznenih, što dolazi do izražaja kroz poravnanje sa oštećenim uz nadoknadu štete, izvinjenje ili rad sa ciljem uklanjanja štetnih posljedica krivičnog djela; dobrovoljni rad u lokalnoj zajednici; tretman u zdravstvenoj ustanovi ili savjetovalištu.

Okrugli sto organizuje se u sklopu projekta Reforma sistema maloljetničkog pravosuđa, koji od oktobra 2008. godine sprovodi Vlada Crne Gore, uz pomoć UNICEF-a i finansijsku podršku Evropske Komisije vrijednu 500.000 eura.