Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Izlaganje ministra odbrane Bora Vučinića na godišnjoj konferenciji za novinare

Objavljeno: 2009-12-16 17:32:00 Autor: Naslovna strana
UVODNO IZLAGANJE MINISTRA ODBRANE BORA VUČINIĆA NA KONFERENCIJI ZA NOVINARE

Uvaženi predstavnici medija, dame i gospodo,

Na početku, želim da se zahvalim što ste se odazvali našem pozivu i što ste profesionalno pratili i izvještavali o radu Ministarstva odbrane tokom 2009. godine.

Godina za nama biće snažno upamćena Crna Gora je dobila Akcioni plan za članstvo MAP i, rekao bih, već se nalazi pred vratima NATO-a. Ostaće upamćena i po sticanju punopravnog članstva u Procesu saradnje ministara odbrane u Jugoistočnoj Evropi SEDM-u, čime smo zaokružili participaciju u svim regionalnim bezbjednosnim strukturama.

Posebno, značajna je bila posjeta Sjedinjenim Američkim Državama, kao i donošenje odluka o upućivanju pripadnika Vojske Crne Gore u mirovne misije, kao i njihova intenzivna priprema.

Želim i ovom prilikom da ponovim da su prijemom u MAP prepoznati individualni napori i dostignuća Crne Gore na polju reforme sistema odbrane.

Imajući u vidu prijem naše zemlje u Partnerstvo za Mir, krajem 2006. godine, i kratak period boravka u tom NATO programu, Crna Gora je, rekao bih, rekordno brzo, ali uz, kako kažu naši partneri, veoma naporan rad dobila MAP, odnosno status kandidata za punopravno članstvo u NATO. Uspješnom realizacijom preuzetih obaveza u okviru PARP-a, odnosno ispunjavanjem Partnerskih ciljeva, značajnom realizacijom IPP-a, IPAP-a i uspješnim razgovorima u okviru Intenziviranog dijaloga, zavrijedili smo bezrezervnu podršku saveznika da nastavimo, sada još intenzivnije, na putu ka NATO.

Dakle, MAP je dokaz i jasna potvrda uspjeha naših reformi u sistemu odbrane, ali i drugim segmentima društva, kao i jak podsticaj i obaveza da dalje nastavimo uspješnim putem. Međutim, ono što je još važno jesu i brojne nove obaveze koje se postavljaju pred našu zemlju, sada kao članicu MAP-a. One podrazumijevaju nastavak reforme, ne samo u oblasti odbrane, već i u brojnim drugim oblastima, kroz realizaciju Godišnjih nacionalnih planova.

Da zaključim, odobravanjem MAP-a započinje se proces pripreme, a potom i realizacije prvog godišnjeg ciklusa. Obzirom da smo spremni da uložimo maksimalne napore kako bismo što uspješnije realizovali ono što dogovorimo sa NATO-om u okviru MAP-a, vjerujem da ćemo se, kao i do sada, ubrzano kretati ka punopravnom članstvu u NATO.

Ranija i sadašnja podrška građana Crne Gore za člantvo u NATO, prema anketama, slična je onima koje su imale ostale zemlje regiona i novije članice Alijanse, tako da nema dileme da će u narednom periodu građani sve jasnije i sa sve većom podrškom prepoznati sopstvenu korist od članstva naše zemlje u NATO.

U ovoj godini, kao što znate, delegacija Ministarstva odbrane boravila je u zvaničnoj posjeti SAD, gdje sam imao priliku da se sastanem sa sekretarom za odbranu Robertom Gejtsom. Posjeta je potvrdila ukupno prijateljske odnose dvije zemlje, posebno u oblasti odbrane i dodatno afirmisala i snažno unaprijedila naše strateško partnerstvo. Tokom posjete, dobili smo jasnu podršku našem evroatlantskom putu, a veoma pozitivno je ocijenjena i odluka da uputimo naše vojnike u Avganistan. Takođe, bili smo domaćin ministrima odbrane Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Estonije, Bugarske, Norveške i, nedavno, Austrije, što je potvrda dobre, ne samo regionalne, već i šire saradnje.

Jačali smo i vojno-diplomatsku mrežu, upućivanjem vojnog izaslanika u Njemačku i vojnog predstavnika pri Komandi združenih snaga NATO u Napulju, a namjeravamo dodatno da ojačamo vojnu Misiju u Briselu početkom naredne godine.

Ovu godinu smo posvetili i izradi važnog dokumenta - Strategijskog pregleda odbrane, koji smo priveli kraju, a čiji će završetak uslijediti u narednoj godini.

Podsjetiću da je 28. jula Skupština Crne Gore donijela odluke o upućivanju pripadnika Vojske Crne Gore u mirovne misije ISAF u Avganistanu, UNMIL u Liberiji i EUNAVFORATALANTA u obalnim vodama Somalije. Na ovaj način Crna Gora pokazuje svoju privrženost očuvanju svjetskog mira i daje svoj doprinos kolektivnoj bezbjednosti. To je Crnu Goru učinilo kredibilnim i pouzdanim partnerom u međunarodnim odnosima, što je i potvrđeno prijemom u MAP.

Ponoviću, dakle, ako želite da budete dio kolektivnog sistema bezbjednosti, nije u redu biti samo njegov puki korisnik, već trebate dati i svoj konkretan doprinos njegovom funkcionisanju i razvoju.

U skladu sa našim planovima da učestvujemo u mirovnim misijima u svijetu, donesen je i niz dokumenata koji bliže definišu upućivanje crnogorskih vojnika - Zakon o mirovnim misijama, uredbe koje definišu popunu, pripremanje, obuku i opremanje, zatim zarade i druga novčana primanja pripadnika Vojske Crne Gore, kao i odluka Vlade o utvrđivanju iznosa naknade na ime osiguranja.

Na osnovu definisanog normativnog okvira, ove godine smo intenzivno radili na pripremi, opremanju i obuci pripadnika Vojske za upućivanje, prije svega, u misiju ISAF u Avganistanu. Obuka pripadnika crnogorskog kontigenta bazirana je na izvršenju konkretnih zadataka koji će pojedinci i jedinica obavljati u bazama u Mazar e Sharifu i Pol-e-Khomriju, na sjeveru Avganistana.
Dosadašnja obuka u Crnoj Gori i Mađarskoj, gdje je naša jedinica boravila tokom prošlog mjeseca, pokazuju potpunu obučenost, opremljenost i spremnost naših vojnika. Za obučenost je pripadnicima kontigenta izdat odgovarajući certifikat. Ova jedinica je već duži vremenski period pred sobom imala samo jedan zadatak, a to je obuka.

Na poligonima za obuku u Crnoj Gori izvodi se individualna obuka sa težištem na jačanju psihofizičkih sposobnosti, učenju engleskog jezika, usvajanju znanja i vještina iz vatrene, medicinske, taktičke obuke i obuke u procedurama koje će se primjenjivati u obavljanju zadataka i osnovama međunarodnog humanitarnog i međunarodnog prava u oružanim konfliktima. U okviru obuke, kao što sam pomenuo, realizovana je i 26-todnevna zajednička obuka u trening centru u Taborfalvi, u Mađarskoj.

U Ministarstvu odbrane, i u civilnom i vojnom dijelu, mnogi potencijali i resursi težišno su usmjereni na stvaranju što povoljnjih uslova za njihovu obuku, a sve sa jednim, osnovnim ciljem - obezbijediti da u misiju ISAF uputimo u potpunosti osposobljene vojnike koji će izvršiti zadatak, znanjem štiti svoj život i predstaviti svoju državu na najbolji način. S obzirom na sve preduzete mjere u pripremama kontigenta može se slobodno reći da sa nijednom jedinicom ranije nijesu izvršene sveobuhvatnije i detaljnije pripreme za izvršenje zadataka kao sa ovom jedinicom.

Veoma značajna aktivnost kojom smo, još jednom, potvrdili našu opredijeljenost za regionalnu saradnju je i regionalno krstarenje školskim brodom Jadran koje smo realizovali uz učešće pripadnika mornarica skoro svih zemalja regiona. Crna Gora je u septembru ove godine bila i domaćin konferencije načelnika generalštabova zemalja Američko-jadranske povelje - A5.



Dakle, naredna godina biće posebno važna, s obzirom da nas očekuje upućivanje prvog crnogorskog kontigenta u misiju ISAF početkom marta, a druge rotacije početkom septembra, ali i pripreme za učešće u misiji "ATALANTA" i nastavak učešća u misiji "UNMIL" u Liberiji.

Takođe, predviđena je i realizacija novog paketa partnerskih ciljeva Vojske, u prvoj polovini 2010. godine, kao i priprema i realizacija vježbi koje će biti održane unašoj zemlji vojno-medicinska vježba MEDCEUR 2010, dvije NATO/PfP pomorske vježbe - Cooperative Mako u junu i komandno-štabna vježba Cooperative Marlin u oktobru, kao i naše učešće na NATO-PzM vježbi Combined Endeavor 2010.

Kada je riječ o angažovanju Vojske Crne Gore treba se prisjetiti da je tokom ove godine prepoznata njena uloga i u nekim vanrednim civilnim aktivnostima, a posebno u teškim humanitarnim akcijama.

Osim značajnih rezultata na planu međunarodne afirmacije naše politike odbrane i reformi Vojske, u godini na izmaku urađen je, i pored čestog nerazumijevanja i protivljenja dijela građana, značajan napredak na planu rješavanja viškova naoružanja i municije.

U okviru MONDEM projekta koji realizujemo sa UNDP i OSCE, uz podršku međunarodnih donatora, ukupne količine municije u skladištima Vojske Crne Gore svedene su na količinu od oko 8.500 tona, od čega su oko 2.500 tona ubojnih sredstava predviđene za potrebe Vojske, a oko 6.000 tona su viškovi, od kojih je 2000 tona municja koja je prodata, ali nije preuzeta od strane kupaca.

Dakle, danas oko 4000 tona predstavlja višak koji treba delaborisati ili uništiti. Po Tehničkom sporazumu koji realizujemo sa SAD nastavljen je rad na delaboraciji i uništavanju viškova municje, a do sada je delaborisano oko 450 tona.
Takođe, urađen je i projekat rekonstrukcije skladišta TARAŠ, a od strane UNDP-a raspisan je međunarodni tender za izbor izvođača radova i u toku je rad komisije na izboru najpovoljnijeg ponuđača.

Kada je riječ o opremanju, u toku ove godine isporučeno je 13 terenskih vozila TOYOTA Achlaitner, zatim automatske i snajperske puške marke Hekler i Koh za potrebe specijalnih jedinica, ugovorene su nabavke borbenih kompleta za misiju ISAF, opreme za spasavanje na remorkeru PR-41, municije i ABHO opreme, zatim završen je remont preostala dva helikoptera tipa GAZELA.

Važno je istaći da je potpisan sporazum o ulasku Crne Gore u NATO kodifikacioni sistem putem prvog nivoa sponzorstva NATO Komiteta AC/135 za kodifikaciju, koji trenutno predstavlja najnapredniji sistem nomenklature materijalnih sredstava u svijetu.

Ministarstvo odbrane je radilo i na razvoju informaciono-komunikacionog sistema, tako da je uveden internet servis u Ministarstvu i na gotovo svim izdvojenim lokacijama širom Crne Gore, a u prvom kvartalu 2010. godine implementiraćemo prvu zonu interne komunikacije, koja će omogućiti sigurnu komunikaciju trupa u mirovnim misijama i vojnodiplomatskih predstavništava. Takođe, projektovna je digitalna radio-relejna mreža, koja treba da bude glavna telekomunikaciona okosnica sistema odbrane i urađene su studije Jedinstvenog nadzora akvatorije i Nadzora vazdušnog prostora.

Kao što ste upoznati, radimo na izgradnji stambeno-poslovnog objekta na Starom Aerodromu, gdje je predviđena izgradnja 76 stambenih jedinica, kao i stambene zgrade u Tološima, gdje je za naše potrebe predviđena izgradnja oko 50 stanova. U narednoj godini ćemo uraditi projekat i nadamo se početi izgradnju stambenog objekta na lokaciji Rsojevica u Danilovgradu, gdje je planirana izgradnja oko 120 stambenih jedinica, a otpočećemo i zajedničku izgradnju stambeno-poslovnog objekta u Tivtu. Takođe, u 2009. godini izvršena je raspodjela 18 raspoloživih stanova.

Kada je riječ o ljudskim resursima, u 2009. godini školovanje je završilo 5 oficira u vojnim školama SAD, Italije, Srbije i Hrvatske. Za potrebe Vojske Crne Gore u vojnim akademijama u inostranstvu školuje se 34 kadeta, i to 2 u SAD, 5 u Njemačkoj, 15 u Grčkoj i 12 u Srbiji. U toku je odabir kadeta za školovanje na prestižnoj akademiji kopnene vojske West Point u SAD.

Kao najmlađe ministarstvo, posebnu pažnju posvećujemo mladim kadrovima, tako da je ove godine pripravnički staž uspješno odradilo 15 pripravnika. Takođe, primljeno je 18 državnih službenika i namještenika, a usokoro će početi staž za još 8 pripravnika. Tokom godine, u Vojsku je primljeno 17 oficira, 7 podoficira i 120 vojnika po ugovoru, čime je Vojska nastavila ulogu atraktivnog i sigurnog poslodavca.

Ministarstvo je početkom godine donijelo Nove formacije Komandi i jedinica VCG po modelu od 2,356 formacijskih mjesta, čime je stvorena nova organizacija po ugledu na savremene evropske armije. U narednoj godini, otpočećemo is a formiranjem aktivne rezerve.

Učestvovali smo i u pripremi odgovora na 90 pitanja iz upitnika Evropske komisije, od kojih smo za 36 bili nosioci, a za 54 učesnici u davanju odgovora.

I na kraju, ukratko bih se osvrnuo na finansijski aspekt rada Ministarstva. Zbog uticaja ekonomske krize, odobrena sredstva u 2009. godini bila su umanjena i iznosila su 40.874.473,03 , a utrošena su na bruto zarade i ostala primanja 62 %, tekuće rashode i obuku 22 %, kapitalne izdatke 16% i nešto oko 1 odsto utrošeno je na socijalni program.



I pored znatnog umanjenja sredstava, finansiranje stvorenih obaveza vršeno je na vrijeme i u skladu sa visinom sredstava odobrenih mjesečnim planom potrošnje. Smatramo da je prijedlog budžeta za odbranu za narednu godinu značajno smanjio rashode za kapitalne izdatke, ali da ćemo biti u prilici da uskladimo naše potrebe sa raspoloživim sredstvima.

I za kraj, želim da iznesem ocjenu da je 2009. godina bila najznačajnija od formiranja crnogorskog sistema odbrane, da smo napornim radom na međunarodnoj afirmaciji naše politike, ali i potvrdom onoga što smo uradili kod kuće na planu reforme sistema odbrane, zasluženo dobili status kandidata za NATO.

Naredna godina biće takođe svojevrstan izazov za resor odbrane, s obzirom da ćemo prvi put raditi na izradi Godišnjeg nacionalnog plana, ali i po prvi put učestvovati u misiji kao što je ISAF u Avganistanu.

Takođe, posvetićemo i punu pažnju daljoj modernizaciji Vojske, rješavanju stambenih potreba njenih pripadnika i uništavanju viškova naoružanja i municije. Odgovorno tvrdim da smo za tri godine rada, stekli značajna iskustva i preoporuke da predviđene obaveze možemo realizovati uspješno, što smo i do sada potvrdili.

Stoga, naredna godina je za nas novi izazov, ali i nova šansa da pokažemo naše znanje i spremnost na naporan rad kako bi doprinijeli strateškom državnom cilju članstvu Crne Gore u NATO, u što skorijem vremenu.