Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Ministarstvo zdravlja RCG: Crna Gora ima najširu Pozitivnu listu koja pacijentima omogućava adekvatnu zaštitu i terapiju

Objavljeno: 2003-06-24 21:05:00 Autor: Naslovna strana

Savjet Fonda za zdravstvo je na sjednici od 23. maja 2003. godine, donio Odluku o utvrđivanju Pozitivne liste ljekova, koji se mogu propisivati i izdavati na teret sredstava Republičkog Fonda za zdravstvo.
Prije usvajanja Pozitivne liste, Fond za zdravstvo je formirao Komisiju za izradu nacrta Pozitivne liste, koja je bila na javnoj raspravi u svim zdravstvenim ustanovama dva mjeseca. Ministarstvo zdravlja je preko svoje Komisije farmaceuta usaglašavalo prijedloge i sugestije iz javne rasprave, a koje je Savjet Fonda usvojio jednoglasno.
Tokom javne rasprave bilo je dovoljno prostora i mogućnosti za sve sugestije i potpunu informisanost svih subjekata sistema zdravstva, posebno ljekara koji su najpozvaniji da cijene terapeutske efekte predloženih ljekova.
Zbog neinformisanosti pojedinih ljekara i mogućih posljedica koje pojedinačne izjave ljekara u javnosti mogu izazvati, Ministarstvo zdravlja izdaje sljedeće:

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

1. Pozitivna lista ljekova sadrži 365 preparata (bez kontrasta) i 8 kontrasta. Poređenja radi usvojena lista je sa brojem preparata najšira lista u odnosu na Republiku Srbiju 280 preparata i zemlje iz okruženja: republika Srpska 120, Federacija Bosne i Hercegovine 200. Velika Britanija 120 preparata itd.
Crna Gora ima najširu pozitivnu listu koja omogućava adekvatnu zaštitu i terapiju pacijentima na teret Fonda osiguranja.

2. Sa farmakološkog i kliničkog aspekta lista je inovirana sa savremenim i efikasnim preparatima. Na listi su i preparati koji su konforniji po načinu upotrebe od ljekova koji su ranije bili na listi.

3. Poseban akcenat pri izradi liste je dat terapiji rizičnih grupa: djeca, omladina, trudnice, hronični bolesnici od kardiovaskularnih bolesti i dijabeta, bolesnici od malignih bolesti za koje su utvrđeni svi preparati savremeni ljekovi koji se upotrebljavaju u svijetu i koji su dokazano efikasni, a što nije slučaj sa zemljama koje su navedene. Posebno je značajno stavljanje na listu savremenih citostatika i imunosupresiva.

4. Terapija hroničnih bolesnika među kojima su najbrojniji penzioneri je obuhvatila sva hemodinamska područja, karakteristična za ovu populaciju. Mnogo bolje nego do sada, pokriveni su i zaštićeni pacijenti sa:
· koronarnim dilatatorima,
· antihipertenzivima,
· antireumaticima,
· antidijabeticima,
· antireumaticima,
· preparatima za liječenje osteoporoze i
· za liječenje prostate.

5. Dilkoran je skinut sa prethodne pozitivne liste, a isti se ne nalazi ni u Srbiji gdje se i proizvodi. Proskar- lijek za ličenje hiperplazije prostate i Bonefok za osteoporoze su uključeni na listu. Na listu su uključene kapi za liječenje glaucoma - Trusopt, zatim za liječenje epilepsije Topamax koji su savremeni preparati i koji daju pouzdane terapeutske efekte.


6. Osnovni cilj izmjena liste je bio da se zaštite građani i pacijenti od bolesti i da se dokazanim preparatima poboljšavaju fekti liječenja. Listom su se nastojala pokriti sva indikaciona područja koja savremena medicina prihvata i usvaja kroz stavove i preporuke Svjetske Zdravstvene Organizacije i pozitivnih kliničkih iskustava.

7. Lista je promjenljiva saglasno savremenim farmakološkim saznanjima i napretku medicinske nauke, kojom se obavezuju ljekari i farmaceuti.


MINISTAR
Dr Miodrag Pavličić