Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Izjava za javnost ministra finansija Igora Lukšića povodom kreditnog rejtinga koji je Crna Gora dobila od londonske agencije "Standard and Poors"

Objavljeno: 2004-12-20 22:23:00 Autor: Naslovna strana
Ministar finansija Igor Lukšić

IZJAVA ZA JAVNOST POVODOM KREDITNOG REJTINGA KOJI JE DOBILA CRNA GORA

Dame i gospodo,

Zadovoljstvo mi je da vas obavijestim da je Crna Gora dobila kreditni rejting na rang listi, jedne od dvije najrenomiranije agencije u svijetu koje se bave analizom kreditnog rejtinga, Standard and Poors iz Londona.
Od predstavnika Agencije Standard and Poors zvanično smo obaviješteni da rejting države Crne Gore na međunarodnom tržištu dugoročnih obveznica iznosi BB. Makroekonomski ambijent je procijenjen kao stabilan, a imajući u vidu da Crna Gora koristi EUR kao zvanično sredstvo plaćanja ne postoji potreba za iskazivanjem rejtinga u domaćoj valuti. Pojašnjenja radi, daću pregled odgovarajućeg kreditnog rejtinga za neke od zemalja sa kojima se Crna Gora može upoređivati. Crna Gora je, primjera radi, bolje rangirana od Srbije, Ukrajine i Turske koje imaju rejting B+.Pored toga od zemalja iz regiona Makedonija ima isti rejting kao i Crna Gora (BB). Bosna i Hercegovina i Albanija nisu rangirane na kreditnoj rejting listi Agencije Standard and Poors. Nešto bolje su rangirane Rumunija BB+ i Rusija BB+, Bugarska BBB- i Hrvatska BBB-. Ovdje je značajno napomenuti da su to zemlje koje se već duži niz godina (2 do 8 godina) nalaze na kreditnoj listi Agencije Standard and Poors.
Zvanična informacija o rejtingu Crne Gore je već publikovana na web- sajtu Agencije (www.standardandpoors.com), i proslijeđena najznačajnijim globalnim novinskim agencijama. Ovim Crna Gora postaje 107. zemlja čiji je rejting objavljen na rang listi kreditnog rejtinga Standard and Poors-a.
Možda vrijedi ponoviti, šta kreditni rejting znači za Crnu Goru. Na prvom mjestu, on predstavlja prihvatanje još jednog međunarodnog standarda koji postoji na finansijskom tržištu. Omogućava se jeftinije zaduživanje države na međunarodnom tržištu, kao i publicitet u vezi sa procesom reformi. Strani investitori dobijaju informacije o Crnoj Gori od izvora kojeg oni smatraju nepristrasnim. Stvaraju se mogućnosti za priliv dugoročnog kapitala u privatna i javna preduzeća jer procjenom kreditne sposobnosti države, rizici investiranja postaju transparentniji. Ovo je posebno značajno za procese privatizacije koji su u toku i koji nam predstoje. Naime, u zemlji u kojoj postoji kreditni rejting povećavaju se izgledi za uspješnije privatizacije. Koristi postoje i za bankarski sistem u Republici Crnoj Gori. Ogledaju se u lakšem utvrđivanju referentnih pokazatelja rizika.
Pored toga, kreditni rejting pruža nama analitičko oruđe za precizno prepoznavanje kako pozitivnih tako i negativnih trendova a samim tim i mehanizam za unaprijeđivanje javnih politika.
Ispred Ministarstva finansija zahvalio bih se svim institucijama koje su sarađivale sa nama u pripremi prezentacije Crne Gore za potrebe kreditnog rejtinga. Pri tome, pored Ministarstava i Vladinih agencija, mislim na Centralnu banku RCG i predstavnike naših stranih konsultanata kao što su USAID, Bearing point i US Treasury.