Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Uvodno izlaganja Miodraga Čanovića, pomoćnika ministra za energetiku na Jvnoj raspravi u Nikšiću

Objavljeno: 2007-07-11 23:38:00 Autor: Naslovna strana
Opredjeljenje Republike Crne Gore kao samostalne i međunarodno priznate države da nastavi započeti proces evropskih integracija zahtijeva odgovoran i kompleksan razvojni pristup, a naročito planski pristup razvoju njenog energetskog sektora, kao osnove za sveukupni razvoj države. Razvoj energetskog sektora će imati ogromni uticaj na ukupni razvoj Republike Crne Gore, kako sa makroekonomskog i socijalnog, tako i sa ekološkog stanovišta.

U skladu sa tim, dokument „Strategija razvoja energetike Republike Crne Gore do 2025. godine“, baziran na usvojenoj Energetskoj politici, postojećim međunarodnim obavezama Republike Crne Gore i smjernicama Energetske politike Evropske Unije, predstavlja najvažniji dokument u oblasti energetike kojim se prikazuje crnogorska vizija upravljanja energijom. To je dokument koji je od velikog značaja kako za obezbjeđenje uslova za održivi razvoj ekološke države i rast bruto društvenog proizvoda, tako i za definisanje prostornog plana Crne Gore.

Nacrt Strategije razvoja energetike Republike Crne Gore do 2025. godine pripremljen je od strane Instituta za istraživanja u energetici, ekologiji i tehnologiji (IREET Instituta) iz Ljubljane, a Stručne osnove Strategije od strane Energetskog instituta "Hrvoje Požar" iz Zagreba. Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, kao Supervizor, pratila je izradu Strategije i, nakon svake faze, Obrađivačima i našem Ministarstvu dostavljala svoje ocjene i preporuke. U pripremi Nacrta Strategije i Stručnih osnova Strategije učestvovali su predstavnici Vlade Republike Crne Gore, Univerziteta, Instituta za strateške procjene, Monstata, Elektroprivrede, Rudnika uglja Pljevlja, Jugopetrola, Montenegro Bonusa, kao i drugih institucija. Tokom izrade Nacrta Strategije, Vlada Republike Slovenije je pružila podršku Crnoj Gori u tehničkoj pomoći i finansiranju projekta preko organizacije UNIDO.

Kao što vam je poznato, Vlada RCG je 21. juna 2007. godine usvojila Nacrt Strategije razvoja energetike Republike Crne Gore do 2025. godine – tzv. „Zelenu knjigu“. Nakon usvajanja, ovaj dokumenat je stavljen na Javnu raspravu, koja će trajati do 23. jula tekuće godine. Po završetku Javne rasprave biće pripremljen konačni predlog Strategije tzv. „Bijela knjiga“, koja će biti dostavljena Vladi na usvajanje.

Program Javne rasprave obuhvata pet pojedinačnih Javnih rasprava.

- Tako je 25. juna na Elektrotehničkom fakultetu, u okviru Javne rasprave Nacrta prostornog plana RCG do 2020. godine, održana stručna Javna rasprava na temu: Energetika.

- U periodu od 1.-7. jula ove godine, u organizaciji UNIDO-a, a povodom razmatranja Nacrta Strategije razvoja energetike, realizovano je studijsko putovanje crnogorske delegacije u Austriju. U delegaciji su bili predstavnici Ministarstva za ekonomski razvoj, Ministarstva turizma i zaštite životne sredine, Elektroprivrede Crne Gore, NVO sektora (Most, MANS, Green Home, Expeditio), kao i predstavnici medija. Tema studijskog putovanja je bila „Obnovljivi izvori energije u Austriji“, sa posebnim osvrtom na male hidroelektrane. Za vrijeme ovog putovanja crnogorska delegacija se upoznala sa osnovnim podacima o energetskom sektoru Austrije i posjetila veliki broj hidroelektrana, zatim vjetroelektrane, postrojenje na biomasu za proizvodnju toplotne energije, kao i elektranu na biogas. Austrija je izgradnjom velikih i malih hidroelektrana uspjela da iskoristi skoro sav tehnički iskoristivi hidroenergetski potencijal i uz to da zadovolji i ekonomske i ekološke kriterijume. Osim toga, u Austriji su u velikom procentu iskorišćeni i ostali raspoloživi energetski potencijali, a istraživanje novih mogućnosti i izgradnja novih energetskih objekata se i dalje nastavlja. Nadam se da će ovo studijsko putovanje doprinijeti da se problematika razvoja energetskog sektora u Crnoj Gori sagleda kompleksnije i bolje razumije, kako bi što brže i efikasnije došli do ostvarenja energetskih, ekonomskih i sveukupnih ciljeva razvoja našeg društva.

- U okviru Javne rasprave o Strategiji razvoja energetike je organizovana i današnja posjeta hidroelektrani „Perućica“ i ovaj Okrugli sto.

- Za 16. jul je planiran obilazak lokacija na rijeci Morači, na kojima je Nacrtom Strategije predviđena izgradnja hidroelektrana, kao i održavanje Okruglog stola u Kolašinu.

- Za 20. jul je planirana posjeta Rudniku uglja i Termoelektrani u Pljevljima, kao i održavanje Okruglog stola.

- Završna prezentacija i Okrugli sto će se održati 23. jula u Podgorici.

Nacrt „Strategije razvoja energetike Republike Crne Gore do 2025. godine“ predstavlja podlogu za raspravu i definisanje rješenja koja će biti sadržana u konačnom dokumentu. Realizujući proces Javne rasprave kroz razne forme komunikacije, Vlada omogućava svim zainteresovanim da aktivno učestvuju u izradi finalnog dokumenta „Strategija razvoja energetike Republike Crne Gore do 2025. godine“, koji će doprinijeti većem iskorišćenju raspoloživih energetskih potencijala Crne Gore i smanjenju uvozne energetske zavisnosti. Na taj način će se stvoriti bolji uslovi za ukupni ekonomski razvoj države i poboljšanje životnog standarda svih njenih građana.

Sve informacije vezane za tok i aktivnosti ove Javne rasprave možete naći na sajtu: www.sre.vlada.cg.yu. Vaše komentare i sugestije možete slati na e-mail: strategijaen@mn.yu ili putem foruma: www.sre.vlada.cg.yu/forums.
Imajući u vidu dalekosežni značaj ovog dokumenta za budući razvoj Republike Crne Gore, na kraju pozivam sve zainteresovane da se aktivno uključe u proces Javne rasprave o Nacrtu Strategije razvoja energetike i na taj način doprinesu da finalni dokument Strategije bude još bolji i kvalitetniji.