Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Održan šesti sastanak Upravnog odbora Regionalnog Sekretarijata za posmatranje saobraćaja u Jugoistočnoj Evropi (SEETO)

Objavljeno: 2006-04-28 23:55:00 Autor: Naslovna strana
Juna 2004. godine potpisan je od strane Evropske Komisije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Srbije i Crne gore i UNMIK/kosovo Memorandum o razumijevanju razvoja osnovne regionalne mreže.

Cilj Memoranduma je promocija regionalne saradnje na polju transporta i zajedničkog razvoja osnovne regionalne transportne mreže. Upravni Odbor sačinjen od strane zvaničnika ministarstava transporta i Evropske Komisije ima zadatak da omogući implementaciju Memoranduma. Kako bi se u tehničkom dijelu olakšala implementacija programa uspostavljeno je tijelo SEETO (South East Transport Observatory), sa sjedištem u Beogradu. Ova tehnička pomoć finansirana je od strane Evropske Komisije.

Na šestom sastanku Upravnog Odbora održanom u hotelu Maestral, Pržno 27. i 28. aprila 2006. godine učesnici su usvojili Višegodišnji Plan 2006-2010 (MAP) za razvoj Osnovne regionalne transportne mreže jugoistočne Evrope. Plan predstavlja regionalnu strategiju i indetifikuje značajan broj regionalno važnih reformi i mjera upravljanja u sektoru transporta. Učesnici su se takođe dogovorili oko metodologije odabira investiranja projekata koji su od regionalnog značaja, a dogovorena je takođe i kratka lista prioritetnih projekata.
Lista prioriteta pokriva sve teriotorije zemalja učesnica u svim modelima saobraćaja. Akcioni plan predstavljen u MAP 2006-2010 sadrži vremenske rokove za implementaciju investicija. Plan će se ažurirati godišnje i očekuje se da postane važan izvor informacija, kako investitorima u sektoru transporta tako i operatorima u ovoj oblasti.

Rezultati koji se očekuju su svakako viši nivo usluge, a samim tim i skraćenje vremena putovanja i željeznicom i putevima. Ovo će takođe uticati i na povezanost djelova regiona, tako približavajući zajednice i uticati na trgovinu i ekonomiju u regionima. Plan će ojačati namjere za finansiranje stranih finansijskih institucija a takođe pomoći privatnom sektoru da donosi odluke o investiranju na duži period.

Nastavak aktivnosti u okviru Osnovne transportne mreže pratiće kao i do sada SEETO. Učinjen je napredak u protoku informacija, parametara i sistema. SEETIS ( South East Europe Transport Information System), Transportni informacioni sistem jugoistočne Evrope će takođe biti korišćen u izradi budućih planova.

Budućnost rada SEETO opisana je Višegodišnjem planu, kao tijela koje ima koordinacionu ulogu u regionu. Sufinansiranje SEETO-a počinje, kako je dogovoreno na ministarskom sastanku, od juna 2006. godine, a kompletno finansiranje od 2008. godine.

Ekspert Evropske komisijeJoep Boerboom izrazio je zadovoljstvo rezultatima rada na ovom dvodnevnom sastanku, i istakao da je usavajanje Višegodišnjeg plana MAP 2006-2010 značajno iz više razloga jer je time dogovorena regionalna strategija u sektoru transporta, koja će svakako uticati na ekonomsku stabilnost, finansijsku održivost sistema u regionu, kao i na životnu sredinu i njeno očuvanje. Na prethodnom sastanku SEETO-a bilo je riječi o metodologiji odabira prioritetnih projekata i nakon pregovora u protekla dva dana sačinjena je lista prioriteta koja sadrži oko 20 tak projekata koji su od najvećeg značaja u regionu. G-din Boerboom je takođe istakao da je nivo saradnje učesnika sastanka veoma visok, ali i da je ovo tek početak procesa, jer nakon usvajanja MAP-a neophodno je raditi na njegovoj implementaciji.

Izet Bajrambašić, pomoćnik ministra za komunikaciju i promet Bosne i Hercegovine i predsjedavajući Upravnog Odbora Memoranduma o razumijevanju takođe je istakao želju i raspoloženje učesnika za saradnju, kao i da je takva saradnja veoma važna u budućem periodu kako bi se Plan implementirao.

Važno je istaći da su tri zemlje Albanija, Crna Gora i Bosna i Hercegovima došle do zajedničkog interesa kako bi se putni pravac od Sarajeva preko Podgorice do Tirane stavio u prioritet izgradnje i da se na takav način ove tri zemlje, učesnice Memoranduma i kvalitetno povežu. Nakon usvajanja jednog ovakvog plana, važno je prezentirati ga međunarodnim finansijskim institucijama, a takođe i političarima i vladama zemalja učesnica, kako bi se stvorile pretpostavke za snažniji razvoj regiona.

Savjetnik ministra pomorstva i saobraćaja i član Upravnog Odbora Memoranduma o razumijevanju Angelina Živković istakla je da je usvajanje ovog plana produkt dvogodišnjeg rada od kada je Memorandum o razumijevanju potpisan. Neophodno je istaći da razvojna politika u transportu stavlja svoj fokus na planiranju i izgradnji kapaciteta kako za drumski tako i za željeznički i pomorski i intermodalni transport, naravno vodeći pri tome računa o jačanju regionalnog interesa, stimulisanju ekonomskog razvoja, poštovanju tehničkih standarda evropske zajednice i svakako očuvanju životne sredine. G-đica Živković izrazila je zadovoljstvo rezultatima koji su postignuti kada su u pitanju projekti koje je Crna Gora kandidovala, a od kojih je 6 ušlo na listu izabranih prioriteta:

- rekonstrukcija željezničke pruge Vrbnica Bar;
- rehabilitacija sekcije Debeli Brijeg Bar;
- Zaobilaznica Nikšić:
- rehabilitacija sekcije Šćepan Polje Plužine;
- Mini zaobilaznica Podgorica;
- rekonstrukcija terminala u Luci Bar.

G-đica Živković je još jedanput istakla visok nivo saradnje, koja ima značajnu ulogu u kreiranju povoljnog ambijenta za saradnju u okruženju i razvoju održive transportne politike, kao i nastavak aktivnosti ministarstva pomorstva i saobraćaja i Vlade RCG u daljoj saradnji sa tijelima evropske zajednice i zemalja zapadnog Balkana.

Generalni menadžer SEETO Slavjenka Petruševa zahvalila se organizatorima i domaćinima ovog radnog sastanka i navela je da je saradnja učesnika Memoranduma o razumijevanju, predstavnika SEETO-a, kao i predstavnika Evropske Komisije bila jako produktivna i da je sastanak protekao u radnoj i pregovaračkoj atmosferi. Sama regionalna saradnja podignuta je na viši nivo, jer u suštini u Evropi se projekti planiraju i realizuju na regionalnom nivou, i u tom pogledu ne postoje granice među državama.