Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Ministar saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija RCG Andrija Lompar primio delegaciju Republike Italije, koju je predvodio član Evropskog parlamenta i bivši ministar inostranih poslova Italije Đani de Mikelis

Objavljeno: 2007-02-06 02:30:00 Autor: Naslovna strana
Ministar saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija dr Andrija Lompar primio je danas u Podgorici delegaciju Republike Italije, koju je predvodio član Evropskog parlamenta i bivši ministar inostranih poslova Italije Đani de Mikelis. Susret je održan u organizaciji Saveza sindikata Crne Gore, kojeg je na sastanku predstavljao predsjednik Danilo Popović.

U razgovoru je bilo riječi o mogućnostima za uspostavljanje saradnje Crne Gore i Italije na projektima saobraćajne infrastrukture kroz Crnu Goru i rekonstrukcije i modernizacije željezničke pruge Bar-Beograd, kao i potpunije valorizacije Luke Bar i uspostavljanja pomorskih veza između Crne Gore i Italije.

Ministar Lompar je istakao da unapređenje saradnje između dvije države treba da počiva i na tradicionalno - istorijskim i ekonomskim osnovama, kao i na postojanju obostranih interesa i koristi u bilateralnim odnosima. Pri tome je naglasio važnost Italije za brži pristup Crne Gore evropskim fondovima kod finansiranja regionalnih projekata, s obzirom da te projekte mora da podrži makar jedna od članica EU. U tom kontekstu, on je izrazio očekivanje da će Italija u narednom periodu snažnije podržati izgradnju autoputa Bar Beograd, koja je do sada bila u drugom planu u odnosu na koridor 5c (Ploče-Sarajevo-Budimpešta) i koridor 8 (Drač-Tirana-Skoplje).

On je, takođe, istakao odličnu saradnju sa bivšim konzulom Italije Valentinom Settom i nastavak dobrih odnosa sa sadašnjim otpravnikom poslova Italijanske Ambasade u Crnoj Gori Gabrieleom Meućiem.

Kada je riječ o evropskim koridorima, gospodin de Mikelis se složio da je koridor Beograd Bar bio zapostavljen, te da je neophodno da Italija snažnije podrži pred nadležnim evropskim institucijama izgradnju tog autoputa, kako bi se napravile potrebne izmjene u tom pravcu. On je, takođe, naglasio važnost saradnje koju sindikalne organizacije dviju država razvijaju i održavaju od 2000-te godine, nadajući se da će upravo ona doprinijeti uspostavljanju jačih političkih i ekonomskih veza. Naglasio je takođe da je razvoj Jadranske zone u obostranom interesu i u tom dijelu Luke Bar kao najznačajnijeg resursa za ostvarivanje saradnje. Italijanski predstavnici su takođe iznijeli stav da Luku Bar treba transformisati u vodeću luku Jadrana uz Luku Solun.

Gospodin De Mikelis je podsjetio da je snažan interes Italije, da zemlje Zapadnog Balkana uđu u Evropsku Uniju, što je veoma značajno za stabilnost regiona i napomenuo da najbrži put Crne Gore do Brisela vidi upravo preko Rima.