Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

London, 4. dan Generalne Skupštine Međunarodne pomorske organizacije (IMO)

Objavljeno: 2007-11-22 18:40:00 Autor: Naslovna strana
Jedna od najvažnijih tema koje su razmatrane u protekla četiri dana održavanja Generalne Skupštine IMO-a, a na kojoj ove godine učestvuje i delegacija Ministarstva saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija bila je, u duhu trenutno globalno važnog problema, i zaštita životne sredine sa mjerama koje se odnose na smanjivanje uticaja brodova na efekat staklene bašte, pa je ovom prilikom usvojen Izvještaj i preporuke Pomorskog Komiteta koji se bavi ovim pitanjem.
Predstavnici članica Međunarodne Pomorske Organizacije bavili su se takođe i sledećim temama:
- utvrđivanjem novih tehničkih standarda i zahtjeva za: nekonvencionalne i ribarske brodove; dijela SOLASA za brodove koji prevoze rasute terete, tankere i putničke brodove;
- razmatrane su izmjene IMDG Koda (Pravilnik o pomorskom prevozu opasnih tereta) u dijelu tretmana radioaktivnosti;
- izmjenama STCW Konvencije u dijelu treninga, radnih uslova i radnog vremena za pomorce;
- istaknuta je važnost u primjeni e-navigacije i Vessel Traffic System;
- razmotren je Izvještaj Komiteta za pomorsku bezbjednost, Pravnog komiteta i Komiteta za tehničku saradnju;
- razmotren je takođe i Izvještaj sa ovogodišnje Konferencije o uklanjanju olupina;
- vođena je rasprava o Amandmanu Međunarodne regulative iz 1972. godine o sprečavanju sudara na moru;
- razmotren je i Izvještaj o radu sekretarijata za Konvenciju o sprečavanju zagađenja mora ispuštanjem otpada i drugog materijala iz 1972. godine i Protokola iz 1996. godine.
Delegacija Ministarstva saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija je boravak u Londonu iskoristila takođe i da održi nekoliko bilateralnih sastanaka sa delegacijom Italije, Kipra i Malte.

Sa Ministrom saobraćaja Malte g-dinom Censu Galea dogovorena je saradnja u oblasti registracije jahti i brodova, kao i posjeta službenika Uprave pomorske sigurnosti Malti u januaru naredne godine. Tokom razgovora dogovorena je takođe saradnja na izradi akcionog plana za pristupanje Crne Gore Mediteranskom, a nakon toga i Pariskom Memorandumu o razumijevanju (pomenuti memorandumi se odnose na lučku kontrolu i inspekciju sigurnosti i bezbjednosti plovidbe), a u okviru toga je dogovorena i posjeta predstavnika naših lučkih kapetanija Malti i njihovo učešće na seminarima iz ove oblasti, koje oni organizuju.Vođeni su razgovori i o mjerama podrške uspostavljanju tzv. Kratke pomorske plovidbe kroz INTEREG i Marco Polo II programe.
Ministar Lompar iskoristio je ovaj susret i Ministru saobraćaja Malte predao Predlog sporazuma o međusobnom priznavanju sertifikata pomoraca i po tom pitanju je dogovoreno da će se ovaj sporazum u najkraćem roku staviti u postupak autorizacije u Vladi Malte.

Sa predstavnicima delegacije Republike Italije, koju su predvodili rukovodioci Obalske straže Italije, vođeni su razgovori o potpisivanju Sporazuma u oblasti traganja i spašavanja na moru, naime Ministarstvo saobraćaja Crne Gore dostavilo je takav predlog nekoliko mjeseci ranije i očekuje se brz pozitivan odgovor na našu inicijativu.
Takođe su razmatrani oblici saradnje i pomoći italijanske strane za trening kadrova iz oblasti lučke kontrole i inspekcije sigurnosti i bezbjednosti plovidbe.

U razgovorima sa delegacijom Kipra, koju je predvodila Ministarka saobraćaja g-đa Maria Malathou-Pamballi, razmatrani su oblici tehničke pomoći u dijelu jačanja kapaciteta lučke uprave, a takođe je iskazana i spremnost za potpisivanje Sporazuma o međusobnom priznavanju sertifikata pomoraca i Sporazuma o saradnji u oblasti trgovačkog bankarstva.