Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Potpisan Memorandum o razumijevanju o zajedničkoj saradnji na izradi Nacionalne šumarske politike

Objavljeno: 2006-04-27 17:33:00 Autor: Naslovna strana
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Milutin Simović i predstavnik SNV (Holandska razvojna organizacija - Crna Gora) Jens Lund Hansen potpisali su Memorandum o razumijevanju o zajedničkoj saradnji na izradi nacionalne šumarske politike.

Svrha nacionalne šumarske politike je da se pripremi nacionalni okvir za upravljanje šumama koji će obuhvatiti sve aspekte (aspekte životne sredine, socijalne i ekonomske aspekte) šuma i šumarstva. U sam proces izrade ovog dokumenta kojim će se naglasiti značaj šuma za dalji razvoj Crne Gore biće uključene sve zainteresovane strane (državni organi, lokalna samouprava, nevladine organizacije, naučne institucije i dr.).

Glavne teme koje bi nacionalna šumarska politika trebalo da obradi su: jačanje i balansiranje svih funkcija šume (ekološko zaštitna, hidrološka, biotopska, klimatska i prirodna zaštita; socijalna rekreaciona, estetska, obrazovna, istrašivačka; ekonomska proizvodnja drveta, lov i ostali nedrvni šumski proizvodi) ;stanje šuma u Crnoj Gori; planiranje održivog i zajedničkog upravljanja šumama; najbolje prakse održivog upravljanja šumama; monitoring šumskih procesa; obezbjeđivanje sirovine za drvoprerađivačku industriju; obezbjeđivanje dovoljnih količina ogrvnog drva za seoska domaćinstva; agrošumarstrvo; intenzivnije uključivanje lokalnih zajednica tamo gdje ekonomija zavisi od šumarstva, drvoprerade i industrije finalnih proizvoda; ruralni razvoj; smanjenje siromaštva; održivo korišćenje nedrvnih šumskih proizvoda; organizacija vlasnika šuma; obrazovanje o važnosti šuma i dr. Posebna pažnja tokom izrade nacionalne šumarske politike posvetiće se participativnim pristupima i podršci razvoja šumarstva u lokalnim zajednicama.

SNV je međunarodna organizacija za razvoj, sa sjedištem u Holandiji koja pruža savjetodavne usluge za preko 1800 lokalnih organizacija u preko 30 zemalja u razvoju, širom svijeta. Nedavno je SNV otvorio dvije kancelarije u Crnoj Gori, u Podgorici i Bijelom Polju. Pored šumarstva odnosno upravljanja prirodnim resursima, SNV pruža savjetodavne usluge i u oblastima kao što je efikasna lokalna samouprava, civilni sektor, razvoj malih i srednjih preduzeća.