Danas je u Podgirici održana Druga među-ministarska konferencija u okviru posebnog projekta Vlade RCG "Upravna reforma U Crnoj Gori", kojim su utvrđeni ciljevi i aktivnosti reformskih procesa u oblastima državne uprave, lokalne samouprave , kao i ukupne javne uprave u Crnoj Gori. Projekat ima značajnu finansijsku i stručnu podršku Evropske Unije koja se ostvaraju preko Evropske agencije za rekonsrukciju u okviru PARIM projektnog tima.Na Konferenciji je prezentovan Nacrt Zakona o državnim službenicima i namještenicima, Nacrt Zakona o sistemu plata državnih službenika i namještenika kao i prezentacija Predloga Zakona o opštem upravnum postupku i Predloga Zakona o upravnom sporu. Prezentovano je i dosadašnje izvodjenje programa osposobljavanja mladjih službenika.
Otvarajući konferenciju ministar pravde u crnogorskoj Vladi Željko Šturanović izjavio je da je Vlada RCG već u martu usvojila Strategiju Upravne reforme Crne Gore 2002-2009 i da je to sada zvanični Vladin strateški dokument. - Želim da istaknem da je poseban kvalitet naših aktivnosti u dosadašnjem radu u realizaciji obaveza utvrđenih Strategijom i projektima reformi u oblasti državne uprave zajedničko angažovanje stranih i domaćih stručnjaka u određenim oblastima, timski rad i adekvatno uključivanje, pomoć i saradnja koju smo imali sa svim relevantnim činiocima procesa reforme. Iskustva Ministarstva pravde u ovom dijelu su pozitivna i dragocjena ne samo u oblasti državne uprave, nego i u oblasti pravosuđa i oblasti lokalne samouprave koje ministarstvo resorno pokriva. Zbog toga, imam potrebu da i ovom prilikom potenciram našu punu otvorenost i spremnost da svaki vid konstruktivne i inventivne saradnje i
načina rada podržimo i ostvarimo, kazao je Šturanović.Šturanović je dodao da su Vlada i Ministarstvo pravde u saradnji sa PARiM projektom realizovali ideju o izdavanju Info-reformatora, koji sadrži pregled rada i aktivnosti u procesu reformi za oblast državne uprave, pravosuđa i lokalne samouprave, i obezbijedjuje transparentnost rada Ministarstva pravde s jedne strane i transparentnost procesa reforme s druge strane. -Imajući u vidu navedene aktivnosti možemo da budemo zadovoljni onim što je do sada u reformskom procesu u oblasti državne uprave učinjeno i postignuto. Nalazimo se na pravom putu i pravimo adekvatne pomake. Međutim,ono što nam predstoji je mnogo teži dio posla. Radi se o procesu implementacije, odnosno oživotvorenja novih normativnih rješenja i projekata. Ovaj proces podrazumijeva, prije svega, pripremu i donošenje odgovarajućih podzakonskih propisa i dalju normativnu dogradnju novih instituta i procedura kao i ukupnih promjena s jedne strane, a posebno značajan aspekt je stručna obuka i edukacija državnih službenika i njihova priprema za adekvatno sprovođenje novih propisa, s druge strane, kazao je ministar Šturanović. Prema njegovim riječima usvajanje i primjenu novih vještina, procedura i tehnologije rada mora da bude stalan proces koji karakteriše serivsno orjentisanu i kompetentnu državnu upravu ali pri tome neophodne su i promjene ukupne svijesti kadra u državnoj upravi i drugih učesnika u radu o ulozi, funkciji i misiji državnog službenika kada je u pitanju vladavina prava, pravna i demokratska država, jačanje zakonitosti i ostvarivanje i zaštita ljudskih prava i sloboda. Kompletan tekst uvodne riječi ministra pravde Željka Šturanovića možete pogledati klikom na download.