Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Uvodno izlaganje ministra pravde Željka Šturanovića na Okruglom stolu - "Nacrt etičkog kodeksa državnih službenika i namještenika"

Objavljeno: 2005-06-24 21:12:00 Autor: Naslovna strana
Uvodna riječ g-dina Željka Šturanovića,
ministra pravde Crne Gore

Okrugli sto u organizaciji Savjeta Evrope Kancelarija u Podgorici i Ministarstva pravde na temu Nacrt Etičkog kodeksa državnih službenika i namještenika Podgorica 24.06.2005, 10,00h restoran Ribnica

"Dame i gospodo, Poštovani gosti,

Imam zadovoljstvo da vas najsrdačnije pozdravim u ime Vlade Crne Gore, Ministarstva pravde i u svoje lično ime i zaželim uspješan rad Okruglog stola na kome razmatramo tekst Nacrta Etičkog kodeksa državnih službenika i namještenika.

Cilj današnje ekspertske rasprave je, u osnovi, razmjena iskustava i dobre prakse u oblasti etike državnih službenika i namještenika i davanje predloga za poboljšanje ponuđenog teksta koji je pripremljen uz značajnu pomoć Kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici i PARIM Projekta II, na čemu im se posebno zahvaljujem.

Koristim priliku da vas podsjetim na aktivnosti koje smo do sada imali u procesu reforme javne administracije, u dijelu koji se odnosi na državnu upravu. Riječ je o Strategiji upravne reforme Crne Gore 2002 2009 i njenom ostvarivanju kroz donošenje Zakona o državnoj upravi, Zakona o inspekcijskom nadzoru, Zakona o zaštitinku ljudskih prava i sloboda, Zakona o opštem upravnom postupku, Zakona o upravnom sporu, Zakona o državnim službenicima i namještenicima i Zakona o zaradama državnih službenika i namještenika i o značajnom broju podzakonskih akata, koje smo donijeli u skladu sa novim upravnim propisima.

Zakon o državnim službenicima i namještenicima uspostavlja na novim osnovama položaj državnih službenika i namještenika, što podrazumijeva zasnivanje radnog odnosa, utvrđivanje službeničkih zvanja, napredovanje, stručno usavršavanje, zaštitu prava i novi sistem upravljanja i razvoja kadrova. Između ostalog, značajnu novinu u pravima i obavezama državnih službenika predstavlja zakonsko načelo službeničke etike i obaveza državnih službenika i namještenika da se u vršenju poslova pridržavaju Etičkog kodeksa državnih službenika i namještenika. U tom smislu, zakonsko je određenje da državni službenik, odnosno namještenik, u vršenju poslova, ne smije privatni interes stavljati ispred javnog interesa i vršenje poslova koristiti za sticanje bilo imovinske bilo neimovinske koristi i da je obavezan da izbjegne konflikt interesa. Etički kodekst saglasno Zakonu o državnim službenicima i namještenicima utvrđuje Ministarstvo pravde, po pribavljenom mišljenju državnih službenika, odnosno namještenika.

U izvršavanju ove obaveze Ministarstvo pravde je preko posebne radne grupe pripremilo tekst Nacrta Etičkog kodeksa državnih službenika i namještenika na koji su relevantni subjekti u oblasti državne uprave dali veoma sadržajne i konstruktivne predloge, primjedbe, mišljenja i sugestije. Njihova brojnost potvrđuje značaj ovog dokumenta i želju i potrebu da se oblikovanje etičkih principa i utvrđivanje etičkih standarda obezbijedi na najbolji način, saglasno mjestu i ulozi državnog službenika i namještenika. Takođe, dobili smo pisane komentare eksperata Savjeta Evrope g-dina Jaseka Kaputovica, zamjenika direktora državne službe Poljske i g-đe Kerolajn Dejli, iz Savjetodavnog vijeća, Kancelarija državnog tužioca Irske, kojima upućujem posebnu zahvalnost na ostvarenoj saradnji i pruženoj pomoći.

Takođe, cijenim potrebnim da vašoj pažnji, u razmatranju ovih pitanja, preporučim jedan od strateških ciljeva reforme državne uprave, a to je stvaranje nove servisne uloge ukupne javne administracije i posebno državne uprave prema građanima i drugim subjektima, kao korisnicima usluga, pored ostalog, u cilju obezbjeđenja ostvarivanja i zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Službenička etika nesumnjivo izvire iz opštih principa etičkog sistema i predstavlja odgovarajuće sistematizovanu i odgovarajuće vrednovanu oblast posebnih užih ili specijalnih etičkih normi, kojima se uređuju odnosi unutar upravne strukture državne vlasti i njen odnos prema svim organizovanim djelovima društva i građanima u vršenju upravne djelatnosti. U fokusu ove oblasti s pravom su državni službenici i namještenici, jer predstavljaju osnovni elemenat državne uprave i složićemo se osnovni su nosioci upravne djelatnosti a to znači prava, obaveza i odgovornosti u vršenju poslove državne uprave.

Pravila službeničke etike ogledaju se u radu i ponašanju državnih službenika u tri smjera:
1. prema građanima, prilikom ostvarivanja njihovih prava, interesa i sloboda,
2. prema upravnoj organizaciji državne vlasti, i društvu u cjelini i
3. prema službeničkim dužnostima, konstituisanim kroz uređen pravni sistem službeničkih odnosa.

Ovo treba da bude osnov uređenja službeničke etike državnih službenika i namještenika u sistemu državne uprave, kao i za ukupan sistem javne administracije. Nivo kvaliteta svakog organa javne vlasti, bez obzira na stručnost, profesionalnost, depolitizovanost i druge atribute, nije moguć i nije održiv bez posjedovanja i razvoja visokog nivoa etičkog ponašanja državnih službenika, odnosno namještenika i nosilaca javne vlasti.

U tom smislu, etički standardi i pravila ponašanja državnih službenika i namještenika predstavljaju neraskidivi dio u lancu organizacije upravne vlasti, preko koje država na svoje službenike prenosi mandat svojih ovlašćenja, a državni službenici i namještenici postaju na taj način osnovni i glavni punomoćnici javne vlasti.

Etički kodeks ima, pored ostalog, za cilj ne samo da sistematizuje pravila moralnih normi u vršenju poslova javne uprave, koje obavezuju državne službenike i namještenike, nego i da ojača, podstiče i afirmiše ukupnu javnu svijest o potrebi i vrednovanju etičkih normi pojedinaca i društva u cjelini.

Ovaj kodeks etičkih standarda i pravila ponašanja treba da obezbijedi ravnotežu prava i obaveza, u etičkom smislu, državnih službenika na jednoj, ali i državnih organa i nosilaca javne vlasti, na drugoj strani, u odnosu na položaj i status državnih službenika i namještenika i druge uslove koje država mora da obezbijedi za potpuno i pravilno vršenje poslova državne uprave.

Crna Gora, kao moderna i demokratska država, želi da temeljne etičke vrijednosti u ponašanju državnih službenika i namještenika uspostavi, promoviše i praktično obezbijedi na načelima nepristrasnosti, objektivnosti, profesionalnosti, čestitosti, savjesnosti i posvećenosti državnih službenika i namještenika u vršenju poslova državne uprave i na taj način osnaži svoj ukupan demokratski kapacitet i pripadnost evropskim integracijama.

U tom smislu, tekst Nacrta Etičkog kodeksa državnih službenika i namještenika je otvoren za sve argumentovane i kreativne sugestije, predloge, mišljenja i korekcije i molim za vaše aktivno učešće i u radu ovog Okruglog stola i za eventualno pisane predloge koje možete uputiti radnoj grupi za pripremu ovog dokumenta.

Lično, ovaj dokument, smatram značajnim i prioritetnim zadatkom Ministarstva pravde i u to ime želim i ovom prilikom da se zahvalim stranim i domaćim ekspertima, stranim i domaćim nevladinim organizacijama, medijima i svima vama na pomoći i razumijevanju ne samo u pripremi Etičkog kodeksa, već i za ukupan doprinos i podršku procesu reforme državne uprave u Crnoj Gori.

Hvala na pažnji".