Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje Ministarstva zaštite životne sredine i uređenja prostora povodom članka "Neće pritiske", objavljenog u dnevnom listu "Republika", 20 XII 2005.

Objavljeno: 2005-12-21 01:00:00 Autor: Naslovna strana
Ministarstvo zaštite životne sredine i uređenja prostora, u svojstvu koordinatora procesa izrade Nacionalne strategije održivog razvoja Crne Gore (NSOR CG), kao okvirne strategije kojom se definišu smjernice razvoja na nacionalnom nivou zasnoavne na poštovanju principa održivosti i balansiranju ciljeva u oblasti društvenog i ekonomskog razvoja sa ciljevima u oblasti žaštite životne sredine, u saradnji sa partnerima u ovom procesu: UNEP/MAP-om, UNDP kancelarijom u Podgorici i italijanskim Ministarstvom životne sredine i prostora, uspostavilo je strukturu za realizaciju procesa, kojom se omogućava učešće relevantnim društvenim subjektima u cilju objedinjavanja svih potencijala na nacionalnom nivou. Za očekivati je da će saradnja i dogovor najšireg kruga društvenih subjekata rezultirati identifikacijom prioriteta i određivanja ciljeva razvoja.

Sastavni dio tog kompleksnog procesa je i participativni dio, kojim se omogućava učešće predstavnika civilnog sektora u izradi NSOR CG. Podgorička kancelarija UNDP-a podržala je taj dio i, u skladu sa standardnom UNDP procedurom, odabrano je 8 nevladinih organizacija za učešće u procesu. NVO "Most" koordinira participativni dio procesa. NVO "Zeleni" pruža logističku podršku ekspertskim radnim grupama i učestvuje u njihovom radu. NVO "Expeditio" je realizovala komunikacionu kampanju, dok su ostale nevladine organizacije uključene u rad ekspertskih radnih grupa.

U prvoj fazi participativnog dijela procesa, komplementarnoj sa radom ekspertskih radnih grupa, održano je sedam participativnih sastanaka na lokalnom nivou, uz učešće najšireg kruga relevantnih subjekata tih zajednica. U radu tih skupova učestvovali su predstavnici lokalnih uprava, stručnih i naučnih institucija, NVO-a, medija, privatnog i biznis sektora, itd. Rasprave na tim sastancima omogućile su da se dodje važnog materijala koji predstavljaju osnov za rad stručnjaka u ekspertskim radnim grupama.

Koordinator tih skupova, u organizacionom smislu, bila je NVO "Most", dok je Ministarstvo zaštite životne sredine i uređenja prostora, mada je to bila obaveza koordinirajuće NVO, uz prethodne konsultacije sa tom organizacijom i glavnim domaćim ekspertom, definisalo metodologiju prikupljanja inputa i izvještavanja.

Cijeneći značaj jačanja kapaciteta NVO i civilnog sektora za dobrobit cjelokupnog društva, Ministarstvo zaštite životne sredine i uređenja prostora uložilo je maksmalne napore da participativni dio procesa bude izuzetno kvalitetno realizovan i na taj način otkloni moguće posledice zbog nedovoljnog kapaciteta u NVO "MOST". Dakle, Minisatrstvo je, kao koordinator cjelokupnog procesa na nacionalnom nivou, odgovorno i sa punim uvažavanjem prema NVO "Most", kao partnerom, insistiralo na saradnji. Termin participacija znači učešćće i slobodan pristup svih zainteresovanih strana, te je stoga nezamislivo to pravo suspendovati članovima nacionalnog ekspertskog tima, a što je NVO "Most" namjeravala da učini u II fazi participativnog procesa u okviru planirane tri regionalne konferencije u Budvi, Pljevljima i Podgorici.

Minisatrstvo zaštite životne sredine i uređenja prostora, cijeneći značaj učešća eksperata u diskusijma povodom razmatranja i pripreme Nacrta, smatra da njihovo učešće ne samo da je poželjno, već i neophodno kako bi diskusija dobila na kvalitetu, s obzirom da nijedna NVO pojedinačno, niti bilo koja naučna institucija, nema dovoljno kapaciteta da pruži odgovore na pitanja koja proističu iz jednog dokumenta kao što Strategija održivog razvoja Crne Gore, a koji bi nastao kao rezultat rada multidisciplinarnog ekperstkog tima uz uvažavanje inputa civilnog sektora.

Rad na izradi NSOR CG zahtijeva toleranciju i poštovanje svih učesnika i partnera u procesu, ali i prevashodnu spremnost na donošenje odluka kroz dijalog i dogovor svih zainteresovanih strana. Ovaj princip saržan je u Johanesburškom planu implementacije i kao takav predstavlja obavezu svih članica UN, odnosno svih učesnika u donošenju strategija održivog razvoja na nacionanim nivoima.

Da bi se očuvala i unaprijedila ostvarena saradnja, Ministarstvo je zakazalo sastanak sa predstavnicima Kancelarije UNDP Podgorica i NVO "Most". Cilj je rješavanje nastalih problema, o čemu će javnost biti blagovremeno informisana. Smatarjući nedopustivim da se oduzme pravo građanima Crne Gore da uzmu učešće u kreiranju NSOR CG, Ministarstvo neće dozvoliti da participativni proces bude zaustavljen.

Jelena Knežević, koordinator procesa izrade NSOR CG