Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Reagovanje Ministarstva zaštite životne sredine i uređenja prostora

Objavljeno: 2006-07-28 01:25:00 Autor: Naslovna strana
Ministarstvo zaštite životne sredine i uređenja prostora, u skladu sa svojim nadležnostima upravnog nadzora nad radom Inženjerske komore Crne Gore, odbacuje kao potpuno neosnovane i neutemeljene optužbe, objavljene u dnevnom listu "Vijesti" od 27. jula 2006. godine, pod naslovom "Ministarstvo urbanizma ćuti dok se zakoni krše", u kojem se optužuje Ministarstvo zbog navodnog kršenja zakona i nepoštovanja Odluke Vlade Crne Gore.

Činjenica je da je Vlada Crne Gore, na sjednici od 23. marta 2006. godine, dala saglasnost na Odluku o izmjenama i dopunama Statuta Inženjerske komore i da je Upravni odbor Inžinjerske komore u aprilu 2006. godine donio Izmjene i dopune koje su u cjelosti usaglašene sa navedenim zaključkom Vlade. Na istoj sjednici Upravni odbor je obavezao stručnu službu, kojom rukovodi direktor, da najhitnije preduzme mjere predviđene Zakonom za konstituisanje - registraciju Komore, u skladu sa Izmjenama i dopunama Statuta.

Koliko su neosnovane optužbe da Ministarstvo nije vršilo upravni nadzor nad radom Komore, najbolje govori podatak da je upravo ono, aktom br. 01-3284/05 -2 od 28. jula 2005. godine, upozorilo Komoru da u roku od 15 dana otkloni nepravilnosti na koje je ukazano u Odluci Ustavnog suda RCG od 27. 02. 2004. godine, i u Presudi Osnovnog suda u Podgorici od 15. 07. 2005. godine. Istim aktom Ministarstvo je naložilo izvršnim odborima svih matičnih sekcija ( time i matičnoj sekciji arhitekata), da u roku od 7 dana sazovu sjednicu Skupštine Komore, na kojoj će biti donijete Odluke u skladu sa Zakonom. U slučaju nepostupanja po nalozima iz navedenog upozorenja, Ministarstvo zaštite životne sredine i uređenja prostora će preuzeti, odnosno neposredno obavljati pojedine poslove iz nadležnosti IKCG.

Kada je u pitanju zakonitost rada u IKCG, Ministarstvo se u potpunosti zalaže da je potrebno izvršiti provjeru finansijskog i svakog drugog poslovanja Komore, zbog čega je Zahtjev za vršenje upravnog nadzora u IKCG koji je podnio Izvršni odbor matične sekcije arhitekata i urbanista i njegov predsjednik Bojša Šotra, dostavljen na dalje postupanje nadležnim državnim organima.

Paušalne su ocjene o nezakonitom radu Komore, čemu su, kako je navedeno, doprinijela i tri člana Upravnog odbora iz ovog Ministarstva svojim prisustvom. Činjenica je da članovi Upravnog odbora iz ovog Ministarstva kontinuirano i sistematski vode računa o zakonitom radu Komore, o čemu postoje dokazi u materijalima sa sjednica Upravnih odbora Komore.

Simptomatično je da je upravo matična sekcija arhitekata, čiji je Izvršni odbor izabran 30. 03. 2006. godine, inicijator optužbi prema resornom Ministarstvu, iako je zapravo, ta sekcija u kontinuitetu vršila opstrukciju rada Inženjerske komore Crne Gore. Uz veliko zalaganje i rad, upravo ovog Ministarstva, formiran je i počeo sa radom Izvršni odbor te matične sekcije, sa ciljem da se arhitektonska struka konsoliduje i u sklopu ostalih tehničkih struka, doprinese da se inženjerska struka u Crnoj Gori stručno i institucionalno unaprijedi. Takva je, uostalom, praksa u svim zemljama u okruženju i Evropi. Dakle, umjesto bavljenja strukom, statusnim pitanjima i problemima arhitekata, što je primarni zadatak Izvršnog odbora matične sekcije arhitekata, težište njegovog djelovanja se, nažalost, usmjerilo na destruktivne aktivnosti, što ugrožava rad i egzistenciju IKCG.

Na kraju podsjećamo, da je u toku postupak donošenja Zakona o izgradnji objekata, u kome će Vlada RCG odrediti svoj odnos prema statusu Inženjerske komore Crne Gore.