Vlada Crne Gore je, na 50. sjednici održanoj 9. decembra 2021. godine kojom je predsjedavao premijer prof. dr Zdravko Krivokapić usvojila Akcioni plan za adresiranje ključnih preporuka iz Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori 2021.
U okviru procesa evropskih integracija Vlada je donijela i mape puta ispunjenja završnih mjerila za privremeno zatvaranje pregovora u pregovaračkim poglavljima 3 – Pravo osnivanja preduzeća i sloboda pružanja usluga, 7 - Pravo intelektualne svojine, 14 - Saobraćajna politika, 15 – Energetika, 21 - Trans-evropske mreže, 27 - Životna sredina i klimatske promjene i 33 - Finansijske i budžetske odredbe. Riječ je o dokumentima koje su sačinile radne grupe za navedena poglavlja, koji na adekvatan način adresiraju preostale obaveze iz pregovaračkog procesa. Poglavlja su predstavljena po svim oblastima koje ih čine, sa preostalim ključnim izazovima, preporukama iz Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori za 2021. godinu, kao i horizontalnim vezama sa drugim poglavljima i klasterima u odnosu na revidiranu metodologiju pregovora.
Vlada je donijela Akcioni plan za implementaciju Strategije reforme pravosuđa 2019-2022. (za period 2021-2022.). Planom se utvrđuju aktivnosti, indikatori rezultata i uticaja, rokovi, nadležni organi i izvori finansiranja potrebni za sprovođenje strateških smjernica definisanih Strategijom. Predviđeno je 117 aktivnosti za realizaciju strateških i operativnih ciljeva. Prilikom izrade Akcionog plana uzete su u obzir najnovije preporuke relevantnih međunarodnih izvještaja, pa su planirane aktivnosti usklađene sa tim preporukama u cilju unapređenja reformskih rezultata u najproblematičnijim oblastima. Takođe, aktivnosti iz prethodnog perioda koje nijesu bile realizovale, kao i djelimično realizovane aktivnosti, inkorporirane su u novi Akcioni plan, sa odgovarajućim indikatorima rezultata i novim rokovima za njihovu realizaciju.
Za sprovođenje Akcionog plana potrebno je obezbijediti 4.361.414,99 eura (od čega 1.386.913 eura iz budžeta sudstva, Državnog tužilaštva i Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava, a 2.974.501,99 eura od donatorskih sredstava).
Vlada je utvrdila Predlog zakona o elektronskom dokumentu. Odredbama novog Zakona definisano je da se integritet i autentičnost elektronskog dokumenta, osim elektronskim potpisom, može potvrditi i elektronskim pečatom. Takođe, propisan je i postupak pretvaranja dokumenta koji nije u elektronskoj formi u digitalizovani dokument, koji kao takav može poslužiti u procesima koji se vode kod pravnih i fizičkih lica i nadležnih organa, u smislu ovog zakona i jednak je elektronskom dokumentu. Predlog zakona definiše digitalizovani dokument i način digitalizacije i ovjere digitalizovanog dokumenta, kao i komunikaciju između nadležnih organa i stranaka. Na sjednici je naglašeno da se novim Zakonom doprinosi dodatnom unapređenju pravnog okvira, kako bi se povećanjem povjerenja u elektronski dokument stvorili uslovi za njegovu širu primjenu u pravnom prometu, upravnim, sudskim i drugim postupcima, što će rezultirati razvojem novih elektronskih servisa visokog nivoa sofisticiranosti.
Usvojena je Informacija o djelovanju Uprave za inspekcijske poslove tokom ljetnje turističke sezone. U Informaciji se navodi da je Uprava, obavljajući svoj primarni zadatak uvođenja privrede u legalne tokove, u toku ljetnje turističke sezove izvršila 9.304 inspekcijske kontrole, od čega je konstantovano 3.098 (30%) nepravilnosti, izrečeno 1.381.100,00 eura novčanih kazni i donešeno 168 rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti.
Vlada je utvrdila Amandman na Predlog zakona o reprogramu poreskog potraživanja. U cilju obezbjeđivanja neselektivnosti, odnosno jednake dostupnosti ostvarivanja prava na reprogram svim poreskim obveznicima, predloženim amandmanom se propisuje rok do kojeg poreski dužnik mora podnijeti sve zaostale poreske prijave da bi mogao koristiti pravo na reprogram iz ovog Zakona.
Utvrđeni su i amandmani na Predlog zakona o zaštiti poslovne tajne. Amandmanom su dodate nove tačke kojima se predviđa da će nadležni sud odbiti zahtjev za određivanje mjera iz člana 7, odnosno odbiti tužbeni zahtjev iz člana 11 ovog zakona, pored ostalog, ako je navodno pribavljanje, korišćenje ili otkrivanje poslovne tajne učinjeno radi ostvarivanja prava na pristup informacijama u skladu sa Zakonom kojim se uređuje pravo na slobodan pristup informacijama u posjedu organa vlasti i ostvarivanja prava na slobodu izražavanja i informisanja u skladu sa zakonom kojim se uređuje medijsko izražavanje i informisanje, uključujući poštovanje slobode i pluralizma medija. Osim toga, predviđene su i određene pravno-tehničke korekcije zakonskog teksta.
Vlada je utvrdila Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije Međunarodne ogranizacije rada o ukidanju nasilja i uznemiravanja broj 190. U diskusiji je naglašeno da su osnovni razlozi usvajanja Konvencije stvaranje pravnog osnova i potrebe za usaglašavanjem nacionalnog zakonodavstva sa propisima MOR-a, ispunjavanje uslova u pogledu istupanja na međunarodnom tržištu rada i očekivanje da će se obezbijediti efikasnija zaštita na radu i po osnovu rada zaposlenih. Konvencijom se ujednačavaju standardi koji se odnose na područje zaštite zaposlenih od nasilja i uznemiravanja, čime se dopunjuje i unapređuje stanje u ovoj oblasti i omogućavaju dostojanstveni uslovi za rad, čemu Crna Gora i teži.
Donijeta je Uredba o vitaminima, mineralima i drugim supstancama koje se mogu dodavati hrani.
Vlada je donijela Uredbu o tehničkim i drugim uslovima za korišćenje informaciono komunikacione mreže i načinu upravljanja tom mrežom. Cilj donošenja Uredbe je razvoj usluga elektronske uprave, kao i efikasnije postupanje organa i drugih subjekata, što će rezultirati i većom uslužnošću prema građanima i privredi. Ovim propisom doprinosi se dodatnom unapređenju pravnog okvira u ovoj oblasti, kako bi se informaciono-komunikaciona mreža organa koristila savjesno i odgovorno, isključivo u službene, odnosno poslovne svrhe. Jasno su propisani poslovi mrežnog administrator preko koga Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija upravlja informaciono-komunikcionom mrežom, kao i način zaštite od malicioznih programa.
Donijeta je Odluka o izradi Državne studije lokacije “Dio sektora 66 - Modul II, III i VI” - Velika plaža, Opština Ulcinj. Osnovni cilj koji treba da se postigne ovim dokumentom je obezbjeđivanje planskih preduslova za razvoj turizma visoke kategorije na ovom području, kroz sveobuhvatno i racionalno sagledavanje značaja lokacije i utvrđivanje optimalnog opsega izgradnje, a na osnovu planskih opredjeljenja, smjernica i kriterijuma sadržanih u planskoj dokumentaciji višeg reda. Donijeta je Odluka o određivanju rukovodioca izrade Državne studije lokacije “Dio sektora 66 - Modul II, III i VI” - Velika plaža, Opština Ulcinj i visini naknade za rukovodioca i stručni tim za izradu Državne studije lokacije.
Vlada je donijela odluke o prestanku važenja Odluke o izradi Detaljnog urbanističkog plana „Pinješ - Borova šuma”, opština Ulcinj, kao i Odluke o izradi Detaljnog urbanističkog plana „Hoteli i vile visoke kategorije”, Pinješ, opština Ulcinj.
Usvojena je Informacija o poboljšanju avio dostupnosti sa odlukama o izmjenama i dopunama odluka koje je donio Odbor direktora Aerodromi Crne Gore AD Podgorica.
Vlada je usvojila Informaciju o metodologiji obračunavanja turističkog prometa i izradi novog informacionog sistema i mobilne aplikacije za praćenje parametara u turizmu. U cilju prevazilaženja postojećih nedostataka koji se odnose na obuhvat turističkog prometa i njegovo praćenje u svakom trenutku, kao i objedinjavanja i brže dostupnosti podataka, Ministarstvo ekonomskog razvoja odlučilo je da kroz javnu nabavku dizajnira informacioni sistem uz prateću mobilnu aplikaciju. Aplikacija će predstavljati integrisani informacioni sistem koji će povezati sve neophodne institucije i organizacije čiji podaci će doprinijeti kvalitetnom i tačnom obračunu turističkog prometa, omogućiti dnevni uvid u stanje i predstavljati jedinstvenu bazu sa podacima o smještajnim objektima i pružaocima usluga smještaja, broju i strukturi gostiju, destinacijama iz kojih dolaze turisti, prijavi i odjavi turista u svrhu bolje naplate boravišne takse itd, a generisaće razne vrste izvještaja, sve sa ciljem ostvarivanja većih prihoda u sektoru turizma. Za ovu svrhu opredijeljenja su sredstva u iznosu od 400.000 eura.
Usvojena je Informacija o formiranju sistema upravljanja procesom digitalne transformacije u skladu sa preporukom EU. Formiranje ovog sistema, koji, prije svega, podrazumijeva uspostavljanje nacionalnog koordinacionog tijela na društvenom nivou, u cilju unapređenja procesa digitalne transformacije Crne Gore, biće realizovano kroz aktivnosti koje su definisane u Strategiji digitalne transformacije Crne Gore 2022-2026. Inicijativu za formiranje ovog tijela koje bi rukovodilo i upravljalo procesom u Crnoj Gori u prethodnom periodu je pokrenuo i poslovni sektor, te je, u skladu sa ovom idejom, primjerima dobrih praksi u zemljama u regionu i preporukama EU, resorno Ministarstvo strateški pristupilo njenoj realizaciji.
Vlada je usvojila Informaciju o implementaciji internog Certifikacionog tijela za potrebe organa državne uprave. Programom rada Vlade za 2021. godinu, Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija je kao jedan od prioriteta u svom radu predvidjelo je digitalizaciju crnogorskog društva, dostupnost javne uprave građanima i privredi, kroz vršenje elektronskih/kvalifikovanih elektrosnkih usluga povjerenja organima državne uprave, kako bi se kao krajnjim korisnicima građanima pružile usluge upotrebom digitalnih tehnologija, kroz uvođenje novih elektronskih servisa i dalji razvoj elektronskog poslovanja. U svrhu upostavljenja navedenog sistema ministarstvo je sprovelo javne nabavke za Implementaciju novog internog Certifikacionog tijela, uključujući i nabavku opreme na kojoj će biti instalirani softverski alati za upravljanje. Na osnovu sprovedene tenderske procedure, zaključen je Ugovor o javnoj nabavci ukupne vrijednosti 399.879.75 eura i izvršena je isporuka, implementacija i integracija opreme, čime je završena I faza projekta. Druga faza projekta, čiji se nastavak očekuje u budućem periodu se odnosi na nabavku i instalaciju softverskog riješenja za Certifikaciono tijelo, kao i izradu kompletne dokumentacije o strogim procedurama koje definišu ove sisteme uz upotrebu standarda, te učešće eksperata koje će angažovati Ministarstvo, do testiranja i puštanja u produkciju riješenja kao cijeline.
Usvojena je Informacija o realizaciji nabavke opreme za Disaster Recovery lokaciju glavni data centar dio za mrežu i bezbednost, kao i Informacija o sprovedenoj proceduri javne nabavke Microsoft licenci i davanju ovlašćenja za potpisivanje Enterprise Agreement-a za 2021. godinu.
Vlada je usvoila Informaciju o analizi lokacije „Landža“ predviđene za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u opštini Danilovgrad. U Informaciji se navodi da je Komisija za sagledavanje aspekata lokacije „Landža“ konstatovala da predmetna lokacija nije adekvatna za ovaj tip objekta. Komisija smatra da se posebno mora voditi računa o Parku prirode Zeta, jer sporno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda pokriva neznatan dio otpadnih voda Bjelopavlićke ravnice. Predlog Komisije je da se postrojenje gradi na drugoj lokaciji, kao što je na primjer lokacija u okviru Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija. Glavna prednost ove lokacije je i u tome što bi pokrila 100 % otpadnih voda Bjelopavlićke ravnice, uključujući i farme koji su veliki zagađivači okoline i samog Parka prirode „Rijeka Zeta“. U tom kontekstu, Vlada se saglasila sa zaključcima Komisije i zadužila Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma da shodno usvojenoj Informaciji obezbijedi neophodne uslove sa aspekta prostorno planske dokumentacije.
Usvojen je Izvještaj o realizaciji Akcionog plana Strategije razvoja saobraćaja 2019-2035, za period 2019-2020 i donijet Akcioni plan za period 2021-2022.
Vlada je dala saglasnost za zapošljavanje 55 lica putem javnog oglašavanja, u svojstvu pripravnika, koja su završila JU Viša stručna škola Policijska akademija u Danilovgradu, čije zapošljavanje nije moglo biti predviđeno Kadrovskim planom iz opravdanih razloga.
Data je i saglasnost za sufinansiranje sportskih klubova iz I kategorije sportova koji se nalaze na programu Olimpijskih igara. Tim povodom, zadužena je Uprava za sport i mlade da na osnovu dostavljenih programa sportskih klubova koji se odnose na obavljanje sportskih djelatnosti i realizaciju sportskih aktivnosti, a u okviru opredijeljenih sredstava u iznosu od 200.000 eura, utvrdi pojedinačne iznose i zaključi ugovore za sufinansiranje sa sportskim klubovima.
Vlada je usvojila Informaciju o realizaciji tendera po osnovu Javnog oglasa za nadmetanje u otvorenom postupku za realizaciju projekta žičare Kotor – Lovćen, prihvatila Predlog ugovora o koncesiji i donijela Odluku o davanju koncesije za realizaciju projekta žičare. U diskusiji je naglašeno da su uspješno okončani pregovori sa Konzorcijumom Novi Volvox d.o.o. i LEITNER AG / SpA u vezi sa izgradnjom žičare koja će povezivati Kotor sa lokalitetom Kuk na Lovćenu, čime će se obogatiti turistička ponuda Crne Gore, a stvoriti uslovi za jedinstven doživljaj Bokokotorskog zaliva. Ukupna investicija potrebna za realizaciju ovog projekta procijenjena je na iznos od 20 miliona eura.
Usvojena je Informacija o unapređenju regionalnog puta R-13 Bioče-Mateševo-Kolašin, dionica petlja Mateševo-naselje Mateševo. Pored ostalog, u Informaciji se ističe da, iako postojećim regionalnim putem R-13 saobraćaj koji se uključuje ili isključuje na auto-put preko petlje Mateševo može da se odvija, ovaj putni pravac ima ograničene elemente puta (radijus krivina, širina kolovoza, širina mostova i sl.) koji ne može na bezbjedan i funkcionalan način prihvatiti očekivani obim saobraćaja. U prethodnom periodu o ovom pitanju je u više navrata informisana Vlada, da bi 17. septembra 2020. godine donijela zaključak kojim se zadužuju Uprava za saobraćaj i „Monte-put“ d.o.o. da izvrše rekonstrukciju, međutim, zbog nedostajućih finansijskih sredstava u budžetu za 2020. godinu, zaključak nije realizovan. S tim u vezi zaključeno je da u što kraćem roku „Monte-put“ d.o.o. raspiše javni poziv za rekonstrukciju regionalnog puta R-13 u dijelu petlja Mateševo-naselje Mateševo, a da se finansijska sredstva neophodna za završetak rekonstrukcije obezbijede u Kapitalnom budžetu za 2022. godinu