![](https://www.gov.me/img/1265129554.jpg)
Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović i predsjednica Opštine Kotor Marija Ćatović otvorili su danas dvodnevnu radionicu posvećenu analizi planske dokumentacije Opštine Kotor.
Tokom prvog dana radionice vodila se diskusija o osnovnim elementima Izvještaja o stanju uređenja prostora za 2009. godinu, kao i o do sada usvojenim planskim dokumentima i onima koji su u fazi izrade, a prezentiran je i programski zadatak za izradu plankse dokumentacije Opštine Kotor.
![](https://www.gov.me/img/1265129595.jpg)
Istaknuto je da je cilj ove radionice razmjena mišljenja i snaženje kontinuiteta dijaloga sa lokalnom samoupravom na temu uređenja prostora, te da je Opština Kotor i njen prostor jedan od temelja našeg identiteta i stoga je obaveza svih da budu posebno pažljivi i senzibilni kada intervenišu u tom ambijentu.
Zaključeno je da predlog mjera iz Izvještaja o stanju uređenja prostora za 2009. godinu treba dosljedno sprovesti kroz prostorno - plansku dokumentaciju na lokalnom nivou, posebno kroz Prostorno-urbanistički plan Kotora i maksimalno uvažavanje standarda zaštite kulturne i prirodne baštine UNESCO-a. Organ lokalne samouprave je dužan da lokalne planske dokumente usaglasi sa odredbama Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata i mjerama iz Izvještaja za 2010. godinu, i da intenzivira aktivnosti na izradi Prostorno-urbanističkog plana Kotora, sa jasno utvrđenim opredjeljenjima i podacima potrebnim za izradu Plana pretvaranja neformalnih naselja u formalne. Akcenat, pri tome, treba staviti na seizmičke izazove koji se odnose na evidenciju broja objekata koji su izgrađeni i rekonstruisani bez građevinske dozvole.
Konstatovano je takođe da se samo kroz izradu Prostorno-urbanističkog plana Kotora i planskih dokumenata detaljne razrade mogu pronaći odgovori za razvojne potencijale Opštine Kotor, i to kroz razvoj i unapređenje ambijenta unutar Zaliva - prije svega kroz obnovu i zaštitu ambijenta, njegovo infrastrukturno opremanje i osavremenjavanje, s jedne strane i kroz održivo i dugoročno sagledavanje potencijala relativno neizgrađenog prostora u Donjem i Gornjem Grblju, s druge strane.
Ocjenjeno je da je Prostorno-urbanistički plan Kotora prilika za novu konkurentnost Kotora, oslonjenu na već izgrađeni identitet i vjekovnu tradiciju.
Radonici prisustvuju predstavnici Opštine Kotor, predstavnici Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine, Ministarstva kulture, sporta i medija, Ministarstva saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija, Ministarstva turizma, Zavoda za zaštitu spomenika kulture, javnih preduzeća Opštine Kotor, predstavnici Savjeta za planiranje, Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom i drugi.