Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Direktor Odsjeka 1 za Evropu u IAEA ( Međunarodne agencije za atomsku energiju) g-din Manuel Recio Santamaria, boravi u prvoj zvanicnog posjeti Crnoj Gori u funkciji novoizabranog Oficir IAEA za našu zemlju

Objavljeno: 2010-02-23 21:24:00 Autor: Naslovna strana
U periodu od 21-25. februara tekuće godine direktor Odsjeka 1 za Evropu u Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA) g-din Manuel Recio Santamaria, boravi u prvoj zvaničnog posjeti Crnoj Gori u funkciji novoizabranog Oficira IAEA za našu zemlju. Tom prilikom g-din Recio će posjetiti Zavod za međunarodnu, naučnu, prosvjetno - kulturnu i tehničku saradnju, Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine, Agenciju za zaštitu životne sredine, Univerzitet Crne Gore, JU Centar za ekotoksikološka ispitivanja Crne Gore i Klinički centar Crne Gore.

Prvog dana posjete, 22. februara, organizovan je zajednički sastanak u Zavodu za međunarodnu, naučnu, prosvjetno - kulturnu i tehničku saradnju, na kome su pored gore pomenutih institucija, učešća uzeli i predstavnici Ministarstva inostranih poslova, Ministarstva unutrašnjih poslova i javne uprave (Sektor za vanredne situacije i civilnu bezbjednost), Uprave policije, Uprave carina, Specijalističke veterinarske laboratorije, Instituta za javno zdravlje i Zavoda za zaštitu spomenika.

Darugog dana posjete, 23. februara tekuće godine, u okviru posjete Ministarstvu uređenja prostora i zaštite životne sredine, savjetnik ministra i v.d. pomoćnika ministra za zaštitu životne sredine, Jelena Knežević, otvorila je sastanak sa g-din Manuel Recio Santamaria koji će ubuduće koordinirati saradnju Međunarodne agencije za atomsku energiju i Vlade Crne Gore.

Polazeći od odrednice Ustava koja Crnu Goru deklariše kao ekološku državu, sa sigurnošću možemo istaći da Vlada Crne Gore prepoznaje važnu ulogu Međunarodne agencije za atomsku energiju, kroz čiju se tehničku i ekspertsku pomoć stvaraju uslovi koji će unaprijediti kvalitet životne sredine i na taj način omogućiti sveobuhvatan i dinamički razvoj Crne Gore, na principima održivog razvoja. Kao rezultat dvogodišnjeg rada relevantnih institucija u Crnoj Gori koje se bave poslovima zaštite od jonizujućeg zračenja i stalnih komunikacija sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju istaknut je značaj potpisivanja Okvirnog programa za zemlju, koji je Vlada Crne Gore za vrijeme održavanja 52. Generalne konferencije Međunarodne agencije za atomsku energiju), sa IAEA potpisala. Okvirni program za zemlju, je ključni dokument kojim smo definisali prioritete Crne Gore iz oblasti zaštite od zračenja, istakla je g-đa Jelena Kneževiić. Ovaj dokument obavezuje i ohrabruje da tehničku saradnju, koju ostvarujemo uspješno već dugi niz godina sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju, nastavimo da gradimo na kvalitetnijoj osnovi i ne samo kroz nacionalne projekte, već i kroz projekte regionalnog karaktera. Dakle, pred nama su planirani ciljevi Programa koje ćemo u ciklusu tehničke saradnje ostvariti na obostrano zadovoljstvo.

Uspostavljanje efikasnog sistema zaštite životne sredine posebno dobija na značaju kada se dovede u vezu sa osnovnim strateškim opredjeljenjem Crne Gore pristupom Evropskoj Uniji. S obzirom da je usklađivanje sistema tretmana i zaštite životne sredine sa evropskim standardima i praksom jedan od osnovnih uslova za pristup EU, jasno je da je pred nadležnim organima javne uprave u Crnoj Gori ogroman posao koji zahtijeva visok stepen organizovanosti, znanja i posvećenosti.

U dijelu stvaranja institucionalnih pretpostavki za realizaciju navedenih zadataka, uz podršku Evropske Unije, Evropske agencije za rekonstrukciju, osnovana je Agencija za zaštitu životne sredine, koja na sveobuhvatan način treba da ostvari ciljeve predviđene strateškima planskim dokumentima koje je usvojila Vlada Crne Gore, kao i primjenu evropskih standarda integrisanog pristupa zaštiti životne sredine, profesionalizma i dobre uprave u oblasti životne sredine.", istakla je Knežević.

Opredijeljenost Crne Gore da implementira najveće evropske standarde u svim oblastima, kao i nepostojanje adekvatne pravne regulative, nametnuli su potrebu reformisanja zakonodavstva u oblasti zaštite od jonizujućeg zračenja. S tim u vezi tokom 2009. godine Skupština Crne Gore donijela je Zakon o zaštiti od jonizujućeg zračenja i radijacionoj sigurnosti. Da bi se zaokružio zakonski ovir potrebno je izraditi i određeni broj pratećih pravilnika, koje je potrebno pripremiti u što kraćem roku, kako bi se omogućilo efikasnije sprovođenje zakona.

Okvirni program za Crnu Goru i njime definisani prioriteti iz oblasti zaštite od zračenja I radijacione sigurnosti, potvrđuju da se saradnja sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju odvija kroz projekte tehničke saradnje, što predstavlja svakako i onaj dio saradnje sa IAEA koji je za Crnu Goru najznačajniji. U periodu nakon što je postala član IAEA, u junu 2006. godine, Crnoj Gori su kroz potpisani programski okvir u novom ciklusu 2009-2011 odobrena tri nacionalna projekta:

"Podrška razvoju regulatorne infrastrukture u Crnoj Gori (Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine, Agencija za zaštitu životne sredine)
"Unapređenje sistema u cilju uspostavljanja efikasnog sistema monitoringa nedozvoljenih sastojaka u hrani i sistema kontrole vazduha (JU "Centar za ekotoksikološka ispitivanja Crne Gore", i
Unapređenje usluga u oblasti radioterapije Kliničkog centra Crne Gore

Tokom sastanaka je razgovarno o aktivnostima u oblasti nuklerane sigurnosti i bezbjednost, odnosno potrebi da Crna Gora potvrdi važne međunarodne sporazume u ovoj oblasti a posebna pažnja posvećena je i pitanju njihove implementacije.

Najveća pažnja tokom sastanka posvećena je implementaciji nacionalnog projekta "Podrška razvoju regulatorne infrastrukture u Crnoj Gori u kojem su partneri Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine i Agencija za zaštitu životne sredine, čija je implementacija otpočela sredinom 2009. Godine, kao i projekatima iz prethodnog ciklusa koji su u finalnoj fazi. Tom prilikom je iskazano zadovoljstvo dosadašnjom dinamikom i dogovorene su buduće prioritetne aktivnosti u iz ove oblasti.

U okviru planiranih aktivnosti nacionalnog i regionalnih projekata razgovaralo se i o predstojećoj radionici za izradu podzakonskih akata u maju, namijenjenoj isključivo zemljama Zapadnog Balkana, u okviru koje je planirana izrada nacrta prioritetnih podzakonskih akata kao i o radionici u okviru regionalnog projekta RER3007 koji se odnosi na upravljanje radioaktivnim otpadom, u organizaciji IAEA i suorganizaciji Agencije za zaštitu životne sredine, koja će se održati u zadnjoj nedjelji jula tekuće godine u Crnoj Gori. Sprovođenje i stalno unapređivanje mjera kojima se obezbjeđuje zaštita od jonizujućih zračenja i radijaciona sigurnost postale su prioriteti međunarodne zajednice, a osnovna briga više nijesu samo kontrola nuklearnog naoružanja i sprječavanje njegovog daljeg širenja, već prije svega obezbjeđivanje uslova za efikasno suzbijanje zloupotreba radioaktivnih i nuklearnih materijala.", dodala je Knežević.


Gospodin Recio je u svom izlaganju izrazio zadovoljstvo za postignuti napredak Crne Gore u oblasti zaštite od zračenja, posebno u periodu kada se sve zemlje suočavaju sa posljedicama globalne ekonomske krize, ističući da će i dalje Međunarodna agencija za astomsku energiju nastaviti da podržava Crnu Goru, kroz nacionalne, regionalne i interregionalne projekte tehničke pomoći, u nastojanjima da zdravlje stanovništva i životnu sredinu sačuva od štetnog dejstva jonizujućeg zračenja. On je podsjećajući na prethodni ciklus tehničke saradnje, koji je pri kraju, i projekte "Jačanje upravljanja radioaktivnim otpadom (Partner: J.U."Centar za ekotoksikološka ispitivanja Crne Gore), "Unapređivanje radioterapije (Partner: Onkološko odjeljenje Kliničkog centra Crne Gore) i "Unapređivanje laboratorija za dijagnostiku POPs supstanci u cilju akreditacije metoda za određivanja dioksina u životnoj sredini (Partner: J.U."Centar za ekotoksikološka ispitivanja Crne Gore") istakao da se uspješno završava i da će sljedeći ciklus (2009-2011 godina) čija je implementacija počela takođe nastaviti u istom duhu.

I g-đa Knežević i g-din Recio su se saglasili da je pitanje licenciranja skladišta za nisko i srednje radioaktivni otpad prioritet Crne Gore koji će uskoro biti riješen. S tim u vezi istakli su važnost realizovanih ekspertskih misija IAEA u kojima su eksperti iz Slovenije, Hrvatske i Republike Češke zajedno sa predstavnicima ministarstva radili na izradi podzakosnkih akata kojima će se urediti pitanja upravljanja radioaktivnog otpada u Crnoj Gori.

Očekujući nastavak dobre saradnje i dalju podršku IAEA radi jačanja kapaciteta svih relevantnih institucija koje se bave zaštitom od zračenja, gospođa Knežević se zahvalila IAEA na podršci koju već dugi niz godina pruža Crnoj Gori.