Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Reagovanje Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine na saopštenje Foruma 2010 od 1. aprila 2010.

Objavljeno: 2010-04-02 01:37:52 Autor: Biro

Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine, u skladu sa javnim sugestijama iznijetim od strane NVO Forum 2010, dužno je da pojasni činjenično stanje:

Tokom javnih rasprava iznijeti su konkretni zaključci o eksproprijaciji, naravno u mjeri u kojoj se to zahtijeva u fazi prije usvajanja Koncesionog akta. Takođe, jasno je prezentirana zakonska procedura vezana za javne rasprave o Detaljnom prostornom planu, Koncesionom aktu i svim koracima u realizaciji projekta, čija je samo jedna faza i ova javna rasprava. Upravo zato je iznijeta konstatacija o daljem ažuriranju ekonomskih parametara, u svim daljim fazama projekta koje tek slijede.

Što se tiče konstatatcije da je odbijen poziv da se prije objavljivanja Koncesionog akta javnosti pruže podaci i analize koje su pripremili konsultanti Vlade, kako bi se što kvalifikovanije vodila javna debata o DPP i SEA, nije jasno šta je to konkretno Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine odbilo da stavi na uvid, što je u njegovoj nadležnosti i njegovom posjedu.

Kad je riječ o eksproprijaciji, ona neće biti ustupak ili poklon investitoru, jer će ta sredstva, ukoliko država bude učestvovala u rješavanju eksproprijacije, svakako biti nadoknađena kroz vlasničko učešće u kompaniji koja dobije koncesiju; ili učešćem u profitu kompanije. Zbog toga, apsolutno nijesu realna sugerisanja o navodnim dodatnim porezima za građane i navodnom finansiranju investitora od strane građana.

Povodom tvrdnje da nije jasan javni interes da se u sred velike finansijske krize država zaduži za 220 miliona eura i da će građani i privreda narednih desetak godina, putem dodatnih poreza izdvajati preko 400 miliona za plaćanje glavnice i kamate da bi finansirali nekog stranog investitora, bilo bi dobro dostaviti kako se došlo do pomenutih podataka i računice.
Takođe je teško govoriti o navodnoj paušalnosti ekonomskih parametara u planu za sliv Morače, kada su oni dati na osnovu ekonomske analize renomiranog švedskog kosultanta Poyry koji ima oko 300 zaposlenih samo u oblasti hidroenergije i iskustvo širom svijeta. Njihova analiza naručena je od strane IFCa kao glavnog konsultanta angažovanog od strane Ministarstva ekonomije, i svi njeni bitni elementi biće uključeni u koncesioni akt.

Izgradnja velikog broja ležajeva na obalama akumulacija, koja je kao mogućnost navedena u Planu, nije potcjenjivanje crnogorske javnosti, već projekcije koje su rađene na osnovu ozbiljnih analiza, i predstavljaju samo potencijale područja, izuzetnih prirodnih vrijednosti i površine od približno 800 km2, koje se nalazi u neposrednom zaleđu Glavnog Grada. U kojoj mjeri će biti realizovani, zavisi od daljeg pristupa planu i projektu. Dakle, plan ne projektuje nego predviđa potencijale, i to je nešto što očigledno nije na najboljni način shvaćeno.

Što se tiče zahtjeva za produženje javne debate, ponavljamo da je debata trajala najduže moguće u zakonskim rokovima, te da se i prije debate dugo vodila neformalana javna rasprava, podstaknuta i podržana od strane ovog Ministarstva. Ukoliko postoji zabuna oko toga šta su to okrugli stolovi, a šta javna rasprava, podsjećamo da su četiri
okrugla stola o ovoj temi završena, ali da javna rasprava još uvijek traje i da Ministarstvo, s obzirom da je plan za područje Morače u formi nacrta, očekuje u pisanoj formi sve primjedbe na dva dokumenta na javnoj raspravi.

U vezi zahtjeva za izmijene predviđenog dinamičkiog plana za izbor kvalifikovanog ponuđača, opet ponavljamo da odluka o tome nije na ovom Ministarstvu.