Ministarstvo za evropske integracije
REAGOVANJE, 3. april 2010
Prof dr Gordana Đurović
S obzirom da se poslednjih dana u medijima Crne Gore u negativnom kontekstu komentariše projekat CANU “Crna Gora u XXI stoljeću – u eri kompetitivnosti”, posebno debata o podprojektu “Integracija u evropske i euroatlanske strukture”, zbog šire javnosti, objavljujemo reagovanje rukovodioca podprojekta, prof dr Gordana Đurović, ministra za evropske integracije.
Projekat CANU: Crna Gora u XXI stoljeću - u eri kompetitivnosti, koji finansira Vlada Crne Gore, okupio je 150 eksperata iz zemlje i inostranstva, kako bi se projektovala vizija razvoja Crne Gore u svim ključnim segmentima, u decenijama koje predstoje, posebno imajući u vidu izazove globalizacije i definesane strateške integracione pravce zemlje.
Kao redovni profesor Univerziteta Crne Gore i istovremeno Ministar za evropske integracije, pozvana sam u Autorski tim sa predlogom da okupim referentne kolege koje će odgovoriti zahtjevu ovog važnog projekta. Prihvatila sam taj profesionalni izazov, pored svih ostalih obaveza, uvjerena da mogu okupiti dobar tim, kog preporučuju potvržene stručne reference (tri profesora i dva doktoranta, svi direktno angažovani u oblasti istraživanja) i koji će doprinijeti sagledavanju vizije razvoja Crne Gore, iz ugla evropskih i evroatlanskih integracija. O ovom projektu, o značaju integracija za Crnu Goru, govorila sam već 25. februara 2009.godine na uglednom London School of Economics, kao i na mnogobrojnim konferencijama u poslednjih godinu dana (Bledski ekonomski forum, Konferencija o euroatlanskim integracijama u Dubrovniku, mnogobrojne konferencije u zemlji i inostranstvu, razgovori sa predstavnicima evropskih institucija). O tome sam i pisala u stručnim časopisima. Jedan rad objavljen je u medjunarodnom časopisu „Connections“, a drugi rad, o vezi evropskih integracija i WTO, izaći će uskoro u časopisu „European perspective“. Treći rad, na temu evropskih integracija upravo završavam i biće objavljen u junu u posebnom broju „Europe’s world“. Istovremeno, i svi ostali članovi tima, afirmisali su značaj ovog projekta i rezultate istraživanja, posebno na važnim međunarodnim adresama.
Druga debata podprojekta „Integracija u evropske i evroatlanske strukture“, održana prije par dana u CANU, prezentovala je, veoma stručno, profesionalno i hrabro projekciju o integracijama Crne Gore, sa akcentom na obaveze i potrebu blagovremene pripreme, a ne samo na benefite. Scenario događaja prikazan je detaljno, sa svim izazovima koje nosi, kao i trasa dalje evropske konsolidacije koju očekujemo. Iza sažetka projektnog istraživanja (32 strane) stoji preko 250 strana analiza koje potkrepljuju sve što je izloženo na debati. Iza svih nas, koji smo u timu, stoji veliko profesionalno iskustvo i reference. Finalizacija projekta tek predstoji, nacrt integralnog dokumenta biće prezentovan u julu, a finalni dokument, iza koga je oko 150 istraživača iz zemlje i inostranstva, biće predložen Vladi Crne Gore u oktobru ove godine.
Sama debata, koja je održana prije par dana u CANU, u funkciji je što bolje finalizacije projekta, kroz dijalog. Neki učesnici u debati veoma su dobro diskutovali, afirmativno o projektu i dali par veoma dobrih predloga i sugestija, što naravno nije bilo interesantno za medije. Neki učesnici u debati, među kojima i gospodin Momčilo Radulović, predsjednik NVO Evropski pokret u Crnoj Gori, dali su veoma uopštene primjedbe, koje više govore o nerazumijevanju procesa integracija i namjeri diskreditacije rezlultata istraživanja, što se posebno vidi u seriji članaka u dnevnom listu „Vijesti“ poslednjih dana. Ovom prilikom potvrđujem da su „Vijesti“ u današnjem broju ispoštovale moj zahtjev da se čuje i druga strana i objavile najveći dio mog reagovanja.
Uz navedeno, ovom prilikom dodajem da posebnu profesionalnu satisfakciju i potvrdu stručnosti mog rada u oblasti evropskih integracija Crne Gore, dugujem Evropskoj komisiji. Naime, u Izvještaju o napretku iz 2007.godine, na strani 7, Evropska komisija je nastavak mog radnog angažmana u tadašnjoj Vladi ocjenila kao “ obezbjeđenje kontinuiteta i visokog kvaliteta upravljama evropskim poslovima”.
Gospodin Radulović, u „Vijestima“ od 1.aprila 2010.godine, izmedju ostalog, spori sastav i stručnost našeg tima. Riječ o veoma stručnom i kvalitetnom timu i teško da je CANU mogla drugom ponuditi da piše o procesu evropskih integracija u Crnoj Gori, osim timu koji sam ja, na poziv CANU, ekipirala i koji vodim. Tim je ekipiran na bazi stručnih sposobnosti i dosadašnjih referenci. Da je, kojim slučajem u toj kategoriji dotični gospodin, svakako bi bio pozvan u tim, tako da ove kritike vjerovatno ne bi ni bilo. Pretpostavljamo da je njegova kritika u stvari nezadovoljstvo što se nije našao u našem stručnom timu. Svoje sopstveno nezadovoljstvo zbog istog je rezultiralo njegovom nestručnom, uopštenom i zlonamjernom kritikom sastava tima i rezultata istraživanja. U nedostatku argumenata koje se odnose na stručnost i kvalitet našeg tima, spočitava „partijsku pripadnost“, što je svakom čitaocu jasno da je apsolutno netačno. Partijska podobnost ne može nadomjestiti ničiju stručnost, napisane knjige, objavljene stručne članke i profesionalni ugled, što je i samom gospodinu Raduloviću, nadam se, jasno.
Što se tiče finansijskog aspekta, Vlada jeste opredijelila 920.000 Eura za ovaj projekat, koji je produžen do septembra 2010.godine, ali je u njega uključeno preko 150 istraživača u deset podprojekata, što obuhvata i troškove organizacije više konferencija, debata, štampanje i sve ostale troškove koje jedan ovakav projekat podrazumijeva. Ja sam kroz ovaj projekat, od maja 2009.godine, svakog mjeseca primila 350 €, pa se ne može reći da me je „previsoki“ honorar motivisao da udjem u ovaj projekat, već profesionalni izazov i interes sveukupnog crnogorskog društva za realizacijom ovako važnog projekta.
Što se tiče nastupa predsjednika CANU, akademika Momira Đurovića na debati, saopštila sam na sastanku kompletnog Autorskog tima projekta, između ostalog, da je njegovo izlaganje i uopštena kritika našeg istraživanja, u pojedinim medijima krajnje ispolitizovano i da je to nanijelo štetu ugledu i rezultatima našeg jednogodišnjeg rada. Kritike akademika Đurovića, su se u najvećem dijelu odnosile na ekonomski dio projekta (struktura privrede, ekonomski benefiti integracija, i dr.), koji je obrađen u drugom podprojektu na stručan, kvalitetan i sveobuhvatan način.
Na pomenutom sastanku, nakon mog istupa, akademik Đurović je pred kompletnim Autorskim timom projekta izrazio žaljenje i uputio mi izvinjenje, ističući da nije očekivao da će se naša debata na taj način predimenzionirati i komentarisati u dnevnoj štampi. Idemo dalje, kao tim, to je bio naš zaključak.
Pošto je meni, profesionalno i personalno, kao i svim članovima našeg tima na projektu „Integracija u evropske i evroatlanske strukture“ važno šta će se prezentirati u štampanim medijima, zbog objektivnog i istinitog informisanja šire javnosti, imajući u vidu značaj ove teme za sve građane Crne Gore, sačinjeno je ovo reagovanje.