Objavljeno:
2010-03-12 •
00:36:00
Autor:
Vlada CG
U cilju uspostavljanja jedinstvene normativne osnove za razvoj naftnog sektora, Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, utvrdila je Prijedlog zakona o istraživanju i proizvodnji ugljovodonika. Novi zakon, kroz institute koncesije za istraživanje i koncesije za proizvodnju, razrađuje sve faze procesa istraživanja i proizvodnje nafte i gasa, sa jasnim pravilima i obavezama kako koncesionara, tako i koncedenta.
Dosadašnji rezultati geoloških i geofizičkih istraživanja ukazuju na vjerovatno postojanje ležišta ugljovodonika na području Crne Gore. S tim u vezi, cilj ovog zakona je da istovremeno zaštiti interes Crne Gore i da stvori atraktivan ambijent za investiciona ulaganja u istraživanje ugljovodonika u Crnoj Gori.
Razmatrajući Izvještaj Ministarstva za evropske integracije i NVO partnera o realizaciji Akcionog plana za implementaciju Komunikacione strategije za informisanje javnosti o procesu pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji u 2009. godini, Vlada je konstatovala da je nastavljena uspješna saradnja sa civilnim sektorom u realizaciji niza edukativnih i promotivnih projekata.
Memorandumom, koji je potpisan sa 14 nevladinih organizacija, predviđeno je da se saradnja odvija u oblastima sprovođenja reformi neophodnih za primjenu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji, jačanja administrativnih kapaciteta zemlje za usklađivanje zakonodavstva sa evropskim propisima, informisanja javnosti o procesu pridruživanja Crne Gore EU, pripreme za korišćenje pretpristupnih fondova, razvoja ekonomske i socijalne kohezije i očuvanja prirodne i kulturne baštine, kao i zaštite okoline i održivog razvoja.
Izvještaj obuhvata sintetizovan prikaz realizovanih aktivnosti, potvrđujući transparentnost čitavog procesa i partnerske odnose Vlade sa civilnim sektorom. Činjenica da je Evropska unija za dvije godine izdvojila oko četiri miliona eura za podršku projektima nevladinih organizacija u Crnoj Gori ukazuje na značaj njihove uloge u procesu pridruživanja EU.
Vlada je razmotrila i usvojila Informaciju o stanju javnog reda i mira u 2009. godini. Na osnovu analize podataka i drugih relevantnih pokazatelja i trendova, Vlada je ocijenila da je stanje u oblasti javnog reda i mira po svim parametrima bilo povoljno. Broj prekršaja u odnosu na prethodnu godinu manji je za 3,17odsto, a nijesu registrovani prekršaji koji bi izazvali uznemirenost građana ili značajnije uticali na ukupno stanje bezbjednosti u Crnoj Gori, što je potvrda veoma povoljnog stanja bezbjednosti i kvaliteta rada policije.
Na sjednici su razmatrana i druga pitanja iz nadležnosti Vlade.