Regionalna konferencija pod nazivom “Održivi energetski menadžment u javnim zgradama - od politike do lokalne akcije”, biće održana od 27. do 29. aprila u Budvi, a okupiće oko 400 učesnika – najavljeno je danas na konferenciji za novinare koju su održali Miodrag Čanović, pomoćnik ministra ekonomije za energetiku i Markus Eksenberger, tim lider GTZ projekta “Unaprjeđenje energetske efikasnosti”.
Čanović je podsjetio da je, u skladu sa relevantnim EU direktivama, pripremljen je Predlog zakona o energetskoj efikasnosti, koji je sada u proceduri usvajanja od strane Skupštine Crne Gore kao i da se intenzivno se radi i na izradi podzakonskih akata u ovoj oblasti.
„Zakonom o energetskoj efikasnosti se uspostavlja osnovni pravni okvir za razvijanje sistema energetske efikasnosti, što znači racionalno korišćenje i uštedu energije gdje god je to moguće i to kroz precizno utvrđivanje dokumenata i mjera energetske efikasnosti, nadležnosti, prava i obaveza energetskih subjekata, kao i svih ostalih subjekata u ovoj oblasti. Ovim zakonom uređuje se način efikasnog korišćenja energije, mjere za poboljšanje energetske efikasnosti i druga pitanja od značaja za energetsku efikasnost“ naglasio je Čanović i podsjetio da se pri izradi zakona posebno se vodilo računa o utvrđivanju obaveza organa državne uprave i jedinica lokalne samouprave, kako bi se motivisali na što efikasniju potrošnju energije u objektima u kojima vrše djelatnost.
Čanović je najavio da će se tokom ove godine nastaviti sa sprovođenjem aktivnosti u okviru projekta „Godina energetske efikasnosti“: energetski pregledi i uspostavljanje infrastrukture za energetski menadžment javnih zgrada, javna kampanja i edukacija ključnih ciljnih grupa, implementacija mjera energetske efikasnosti u lokalnoj samoupravi, transportnom i industrijskom sektoru i mnoge druge kao i da se u okviru projekta IPA 2007 “Podrška u implementaciji Sporazuma o formiranju Energetske zajednice“, koji se finansira od strane Evropske unije, pored ostalog, realizuju se i aktivnosti na unapređenju energetske efikasnosti.
Tim lider GTZ projekta “Unaprjeđenje energetske efikasnosti”, Markus Eksenberger, kazao je da će oko 50 stručnjaka govoriti na konferenciji o svim temama koje su značajne za razvoj energetske efikasnosti u Crnoj Gori.
“Prvog dana konferencije učesnici će razgovarati o temama i zaključcima Kopenhaške konferencije, kao i finansiranju energetske efikasnosti”, rekao je Eksenberger na konferenciji za novinare.
Kako je planirano, prvog dana konferencije je na programu je plenarna diskusija na temu „Post 2012-Implikacije za Jugoistočnu Evropu“. Istog dana u popodnevnom dijelu programa rad će biti podijeljen u dvije paralelne panel diskusije sa temama: „Zakonski, institucionalni i regulatorni okvir i programi promocije energetske efikasnosti u (javnim) zgradama“ i „Modeli finansiranja i tržišni instrumenti za energetski efikasna ulaganja u javnim zgradama“.
Drugog radnog dana konferencije, 29. aprila, učesnici će imati priliku da prisustvuju plenarnim sesijama „Troškovno-efikasna sanacija javnih zgrada i infrastrukturnih objekata“ i „Inovativna i dokazana (tehnička) rešenja za unapređenje energetske efikasnosti u (javnim) zgradama“. U popodnevnom dijelu drugog radnog dana, prema programu, učesnici će se pozabaviti temom „Osiguranje kvaliteta u fazi implementacije“, nakon čega će uslijediti donošenje zaključaka Konferencije.
Osim glavnog programa biće organizovana još dva okrugla stola, dok će tokom cijelog trajanja Konferencije biti postavljeno 10 štandova na kojima će predstvaiti firme Fenix, Testo, LOBS LED, Osram, ETG Inženjering, Fisman, Boggy, Swarco, kao i NLB Montenegro banka i Direkcija za razvoj malih i srednjih preduzeća. “Ovaj događaj istovremeno predstavlja i platformu za saradnju između kompanija i preduzeća iz zapadne Evrope, koja su otkrila potencijale koje ima Vlada i mogućnosti investicija u region” kazao je Eksenberger.