Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović otvorio XVI sajam ekologije

Objavljeno: 2010-04-21 23:04:00 Autor: Biro

Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović otvorio je danas XVI sajam ekologije, koji se održava od 21- 23. aprila 2010. godine na Jadranskom sajmu u Budvi. Ovogodišnji Sajam ekologije održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine i u organizaciji Agencije za zaštitu životne sredine.

 U govoru na otvaranju Sajma, ministar je kazao „Svjesni činjenice da se stepen razvijenosti društva, odnosno države mjeri njenim odnosom prema zaštiti i očuvanju prorode, odnosno uspješnošću usklađivanja potreba razvoja sa prihvatnim kapacitetima životne sredine, u nacionalnoj politici zaštite životne sredine naročitu pažnju posvećujemo sistemu zaštite prirode i prirodnih resursa“.

„Ovogodišnje sajamske manifestacije posvećene su očuvanju i unapređenju stanja biodiverziteta, uz poseban akcenat na upravljanje zaštićenim područjima, njihovu održivu valorizaciju i ispunjavanje obaveza u kontekstu harmonizacije i implementacije zakonodavstva sa standardima i propisima Evropske Unije. Stoga će tokom trajanja Sajma  biti održane radionice, okrugli stolovi i prezentacije, uz učešće naučnih i stručnih institucija i zainteresovane javnosti iz Crne Gore i regiona, koji će biti posvećeni pitanjima od značaja za zaštitu i unaprjeđenje stanja biodiverziteta, integrisano upravljanje obalnim područjem Crne Gore, valorizaciju potencijala Crne Gore u zaštićenim područjima, prije svega u nacionalnim parkovima.“

Nakon svečanog otvaranja, ministar je sa gostima obišao izlagače, institucije, univerzitete, nevladin sektor  kao i ekološke sekcije vrtića, osnovnih i srednjih škola. Istovremeno, otpočeo je i edukativni sadržaj 16. tog Sajma ekologije, koji je ove godine posvećen temi biodiverziteta. Pomoćnik ministra uređenja prostora i zaštite životne sredine Jelena Knežević i direktorica Agencije za zaštitu životne sredine Daliborka Pejović održale su prezentaciju Prioriteti u nacionalnoj politici zaštite životne sredine“, kroz koju su istakle najznačajnije izazove i buduće korake koje treba implementirati u nacionalnoj politici i praksi zaštite životne sredine, kako bi se ispunili evropski zahtjevi i standardi u potpunosti.

U sklopu sajamskih manifestacija, Zavod za zaštitu prirode i Institut za biologiju mora iz Kotora održali su takođe seriju prezentacija na temu Globalni ciljevi očuvanja biodiverziteta u kontekstu zaštite i očuvanja biodiverziteta u Crnoj Gori«. Osim stručnjaka iz tih institucija, u predavanjima su učestvovale i eminente međunarodne organizacije kao što su GTZ i IUCN, kao i državni sekretar Ministarstva životne sredine i prostornog  planiranja Republike Srbije Dr Ivica Radović. Na prezentacijama je ukazano na značaj pojedinih aspekata i ukupnog biodiverziteta u Crnoj Gori, te na projekat praćenja stanja biodiverziteta i strateški dokument Strategija biodiverziteta, koji bi trebali da se realizuju u narednih pet godina.

Nakon toga, u organizaciji Prirodno-matematičkog fakulteta iz Podgorice (odsjek biologije) održana su predavanja na temu „Biodiverzitet i crvene liste Crne Gore“. Kroz prezentacije je istaknuta važnost endema slatkih voda Crne Gore i izrada Crvene liste, te raznovrsnost i bogatstvo flore urbanih sredina (konkretno grada Podgorice) i pastrmskih vrsta koje naseljavaju vodotoke Crne Gore, sa posebnim akcentom na dva jadranska endema - mekousnu pastrmku i glavaticu.

            JP „Nacionalni Parkovi“, u saradnji sa Zavodom za zaštitu prirode i Ministarstvom uređenja prostora i zaštite životne sredine, održalo je prezentacije o izazovima upravljanja zaštićenim područjima. Prezentirana je Konvencija o proglašenju Durmitora za nacionalni park i njegovo stavljanje na listu svjetske prirodne i kulturne baštine, kao i istorijat tog Nacionalnog parka od 1980. godine, njegove osnovne prirodne i kulturne vrijednosti, presjek sadašnjeg stanja i odnose sa UNESKO-m. Takođe je prezentirana problematika zaštićenih područja u funkciji tazvoja održivog turizma i ekološke edukacije, sa naglaskom na ograničenja, nepostojanje institucionalnog okvira i nekoherentnost državnih organa kad je riječ o pravnoj regulativi tih područja, antropopresiji, nelegalnoj gradnji, sječi šuma i drugim oblicima devastacije prostora i požarima. 

U organizaciji Hidrometerološkog zavoda Crne Gore održan je set prezentacija o uticaju prirodnih hazarda i klimatskih promjena na ekosistem Skadarskog jezera. Naglašena je važnost naučne osnove modifikacije vremena i efekti namjerne modifikacije vremena i nenamjernih uticaja na mijenjanje klime. Takođe su predstavljeni podaci o kvalitetu vode jezera kroz svrsishodnu analizu kvaliteta vode i podaci o kvalitetu vode u svijetlu aktuelnih hidroloških i meteoroloških podataka, upoređeni sa podacima redovnog monitoringa za 2009 godinu. Posebno su prezentiran modeli „Sistema ranog upozorenja i poplave u regionu Skadarskog jezera i delte rijeke Bojane“, koji su razvijeni u saradnji sa Univerzitetom u Sijeni, kroz realizaciju ADRICOSM projekta.

Agencije za zaštitu životne sredine prezentirala je „Program monitoringa životne sredine“ sa akcentom na izazove, zahtjeve i obaveze izvještavanja, koje moramo ispuniti prema Evropskoj agenciji za zaštitu životne sredine.

U okviru prezentiranja bilateralne saradnje sa Crnom Gorom, Ambasada Republike Mađarske je organizovala manifestaciju „Eko korzo“. Cilj te manifestacije je da se predstavnicima lokalnih vlasti i javnih preduzeća za infrastrukturu u Crnoj Gori omogući upoznavanje sa iskustvima u oblasti zaštite životne sredine u Mađarskoj, zasnovanim na korišćenju podrške koju pruža Evropska Unija i na njenoj na praktičnoj primjeni.

Prezentirani su i projekti koji se realizuju kroz biletarelnu saradnju Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine Crne Gore i Ministarstva kopna, mora i životne sredine Republike Italije.

         Centar za ekotoksikološka ispitivanja je, u okviru Sajamskih aktivnosti, prezentirao „Nacionalni plan za implementaciju Stokholmske konvencije“

Na kraju prvog dana, Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine, Univerzitet Crne Gore i Agencija za zaštitu životne sredine organizovali su takmičarsku Panel diskusiju, u kojoj je učestvovalo devet studenata sa 4 fakulteta i to Prirodno-matematičkog - odsjek biologija, Metalurško-tehnološkog, UDG i Univerziteta Mediteran. Studenti su diskutovali na teme posvećene problematici zaštite životne sredine. Stučni žiri sastavljen od profesora sa navedenih fakulteta odabrao je tri pobjednika polufinala, koji će se u finalu boriti za vrijedne nagrade.