Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Talin: Ministar Roćen učestvovao na neformalnom sastanku ministara inostranih poslova zemalja članica NATO i ostalih zemalja kontributora u ISAF misiji

Objavljeno: 2010-04-23 20:56:37 Autor: Biro

 Ministar inostranih poslova Crne Gore Milan Roćen učestvovao je na neformalnom sastanku ministara inostranih poslova zemalja članica NATO i ostalih zemalja kontributora u ISAF misiji.  Skupom koji je okupio predstavnike 46 država kontributora, kao i  UN, EU i Avganistana, predsjedavao je generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen, koji je posebno pozdravio prvo učešće crnogorskog ministra. U fokusu konferencije bila su pitanja bezbjednosti u Avganistanu, dalje aktivnosti međunarodnih snaga ka prenosu vlasti na avganistanske institucije i stvaranje preduslova za održivu stabilnost i funkcionalnost ove zemlje.

 Skupu se putem video linka obratio i  komandant ISAF-a general Stenli Mekkristel, koji je, između ostalog, istakao da sjeverna zona koja je pod njemačkom komandom, gdje su i crnogorski vojnici, nije bezbjednosno ugrožena kao jugoistok Avganistana. Na početku konferencije govorili su i državni sekretar SAD Hilari Klinton, ministri inostranih poslova Njemačke, Španije i Australije, Gvido Verstervele, Migel Anhel Moratinos i Stiven Smit, kao i šefovi delegacija Francuske i Velike Britanije i drugi učesnici.

 

Skup je pozdravio i ministar Roćen koji je afirmisao napredak  Crne Gore u evro-atlantskoj integraciji i sugerisao da se iskustvo Zapadnog Balkana u određenoj mjeri može iskoristiti za uspjeh međunarodne akcije u Avganistanu. On je posebno pozdravio poziv Bosni i Hercegovini za Akcioni plan za članstvo – MAP, što je odlučeno juče na ministarskom sastanku NATO i istakao da je to još jedna dobra vijest za region.

 

Ministar Roćen je imao niz bilateralnih susreta na marginama konferencije, između ostalih sa državnim sekretarom Hilari Klinton, njemačkim ministrom Vesterveleom, mip-om Italije Frankom Fratinijem, kao i ministrima Estonije, Poljske, Latvije, Mađarske, Portugala, Holandije i svih zemalja regiona. U neformalnom razgovoru, generalni sekretar NATO  Rasmusen je ponovio da Crna Gora može računati na njegovu punu podršku u procesu integracije, kao i sve zemlje Zapadnog Balkana. Na inicijativu australijske i britanske strane, Roćen je imao odvojene susrete sa šefovima njihovih delegacija ministrom Stivenom Smitom i ambasadorkom pri NATO Marijet Lesli, koja je istakla da Crna Gora do kraja može računati na podršku Londona na evropskom i evro-atlantskom putu.

Odvojeni susret sa minstrom Roćenom inicirao je i mip Ujedinjenih Arapskih Emirata Abdulah El Nahijan, koji ga je obavijestio   da će njihov rezidentni ambasador u Crnoj Gori uskoro stupiti na dužnost. Izraženo je zadovoljstvo razvojem prijateljskih bilateralnih odnosa između dvije zemlje i spremnost za jačanje saradnje u obostranom interesu.

 

Roćen je imao odvojeni susret i sa Aleksandrom Stubom, ministrom inostranih poslova Finske tokom kojega je utvrđen termin njegove prve posjete Helsinkiju u junu ove godine. Slovački ministar Miroslav Lajčak obavijestio je Roćena da je u Bratislavi pokrenuta inicijativa za predstavljanje Slovačke na rezidentnoj osnovi  u Podgorici i najavio da bi zvanično otvaranje ambasade moglo biti već polovinom juna ove godine, za vrijeme njegovog učešća na ministarskom sastanku CEI u  Crnoj Gori.