Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Održan sastanak Unaprijeđenog stalnog dijaloga između EU i Crne Gore

Objavljeno: 2010-04-27 23:28:34 Autor: Biro

U Podgorici je danas održan sastanak Unaprijeđenog stalnog dijaloga između EU i Crne Gore posvećen inovacijama, ljudskim resursima, informacionom društvu i socijalnoj politici. Sastanak je, ispred Vlade Crne Gore, vodila ministar za evropske integracije prof. dr Gordana Đurović, a ispred Evropske komisije zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u Podgorici Klajv Rambold.
Na sastanku je razmatran napredak u oblasti informacionog društva, saradnje u audiovizuelnoj oblasti, mreže elektronskih komunikacija, politike istraživanja, razvoja ljudskih resursa i kulturne saradnje, kao i u sferi kretanja radnika i socijalnoj saradnji.
Predstavnici nadležnih crnogorskih institucija prezentirali su realizovane aktivnosti u pomenutim oblastima u periodu od uručivanja prvog seta odgovora na Upitnik EK, 9. decembra 2009. godine, do danas. Predmet razgovora odnosio se na zakonodavni i regulatorni okvir, kao i njegovo sprovođenje i administrativne kapacitete.
U dijelu sastanka posvećenom saradnji u audiovizuelnoj oblasti, razmatrano je usklađivanje crnogorskog zakonodavstva sa Direktivom o audiovizuelnim medijskim uslugama, odnosno trenutno stanje po pitanju izrade Zakona o elektronskim medijima. Poseban akcenat dat je procjeni administrativnih kapaciteta, u vezi finansiranja tijela koja regulišu programske sadržaje.
U oblasti mreže elektronskih komunikacija, razmatrano je stanje na tržištu, dok je u oblasti politike istraživanja bilo riječi o učešću Crne Gore u programima EU koji se odnose na istraživanje i tehnološki razvoj.
Posebna pažnja je posvećena razvoju ljudskih resursa i kulturnoj saradnji, s akcentom na reformu obrazovnog sistema, odnosno implementaciju Bolonjskog procesa u Crnoj Gori. Razmatrana je i uključenost crnogorskih studenata, učenika, mladih ljudi i organizacija u programe EU koji imaju za cilj podsticanje mobilnosti.
Kada je riječ o oblasti kretanja radnika, predstavnici crnogorskih institucija predstavili su kolegama iz Evropske komisije ažurirane i detaljne informacije o koordinaciji sistema socijalne sigurnosti, dok je u oblasti socijalne saradnje predstavljen socijalni dijalog, kao i usklađivanje zakonodavstva i implementacioni kapaciteti.
Crnogorska strana je za ovaj sastanak uputila Evropskoj komisiji pisane priloge o temama iz dnevnog reda, što je uobičajena praksa koja omogućava efikasan i konstruktivan dijalog dvije strane.