Završna konferencija
„Projekat reforme maloljetničkog pravosuđa”
Hotel “Podgorica” Podgorica, 28.april 2010.godine
Pozdravna riječ Ministra rada i socijalnog staranja dr Suada Numanovića
Uvažena gospođo Skinner,
Uvaženi gospodine Bertolini,
Uvaženi ministre Radoviću,
Dame i gospodo,
Zadovoljstvo mi je što mogu da vas pozdravim na ovoj Završnoj konferenciji „Projekat reforme maloljetničkog pravosuđa”, koji je realizovan u saradnji UNICEF-a – kancelarije u Crnoj Gori, Ministarstva pravde i Ministarstva rada i socijalnog staranja, uz finansijsku podršku Evropske unije.
Poseban je značaj realizacije ovog projekta i u skladu je sa obavezama koje je Crna Gora već prepoznala u usvojenim strateškim dokumentima.
Svjesni činjenice da je u Crnoj Gori, kao i u svim drugim zemljama, pojava neprihvatljivog ponašanja djece i mladih, sve složenija i otpornija na različite mjere preventivnog i kurativnog karaktera, i zbog toga što mladi sve češće manifestuju sve teže oblike pred-delikventnog i delikventnog ponašanja, cijenimo da je realizacijom ovog projekta započet proces ostvarivanja osnovnog cilja reforme - unaprijeđenje crnogorskog sistema maloljetničkog pravosuđa, kroz unaprijeđenje tretmana djece u sukobu sa zakonom.
Uloga sistema socijalne zaštite, odnosno ustanova koje djeluju u okviru ovog sistema, veoma je značajna u uspostavljanju novog sistema zaštite djece u sukobu sa zakonom. Uloga centara za socijalni rad, koji obavljaju i funkciju organa starateljstva, kao i Centra za djecu i mlade“Ljubović“ - jedine ustanove za rezidencijalni smještaj maloljetnika, ispreplijetana je sa radom pravosudnih organa, policije, u svim fazama postupka prema djeci u sukobu sa zakonom. Svjesni činjenice da se ovaj složeni problem ne može rješavati pojedinačnim djelovanjem pojedinih sistema, od posebne važnosti je uspostavljanje kvalitetnije multisektorske saradnje, te će u tom smislu ustanove koje su u nadležnosti Ministarstva rada i socijalnog staranja dati potpuni doprinos.
Imali smo priliku da se uvjerimo da su nova zakonska rješenja odraz najviših standarda u oblasti maloljetničkog prestupništva, a čemu svakao stremi i Crna Gora. Ono na što svi treba da obratimo pažnju, a tiče se stvaranja pretpostavki za kvalitetnu primjenu novog Zakona, je upravo sagledavanje kapaciteta sa kojima raspolažemo i od kojih će zavisiti njegova kvalitetna primjena. U tom smislu stvaranje kadrovskih kapaciteta za primjenu novog Zakona o maloljetničkom pravosuđu, u svim sistemima, cijenimo kao jednu od važnih pretpostavki koja je dijelom ostvarena i realizacijom ovog Projekta. Naravno, za nas u sistemu socijalne zaštite, je od posebne važnosti Analiza kapaciteta kadrovskih potencijala, koja je urađena u okviru ovog projekta, i koja je pokazala da je za primjenu novog Zakona o maloljetničkom pravosuđu, neophodno povećati broj izvršilaca u ustanovama socijalne i dječje zaštite, kako centrima za socijalni rad, tako i u Centru za djecu i mlade Ljubović. Premanentne edukacije zaposlenih koji se bave ovom problematikom je, takođe, komponenta Projekta koja je na dobar način realizovana i koja će svakako doprinijeti boljem i uspješnijem radu sa djecom. Koristim priliku da podsjetim da su do sada organizovana tri edukativna seminara koji su doprinijela jačanju kapaciteta stručnih radnika u centrima za socijalni rad u domenu porodičnog savjetovanja.
Uspostavljanje novog sistema maloljetničkog pravosuđa je dugotrajan proces, u kojem svi segmenti našeg društva imaju značajnu ulogu. U tom smislu, cijenimo veoma važnim detaljno osmišljavanje programa primjene novog Zakona koji nužno mora uključiti ne samo predstavnike državnih institucija već i predstavnike lokalne zajednice, nevladinog sektora, privatnog sektora. Imajuči to u vidu, možemo konstatovati da smo uspješno savladali prvu stepenicu, ali da nem takođe predstoji veliki dio posla da bi se sva nova rješenja uspostavila i na kvalitetan način zaživjela u praksi.
Uvažene dame i gospodo,
Koristim priliku da se zahvalim Evropskoj komisiji, koja je prepoznala značaj ove problematike za Crnu Goru i obezbijedila sredstva za realizaciju ovog projekta, kao i kancelariji UNICEF-a, koji u partnerstvu sa Ministarstvom pravde i Ministarstvo rada i socijalnog staranja realizuje ovaj projekat. Uvjeren sam, da će Evropska komisija i UNICEF prepoznati značaj daljih aktivnosti i kroz finansijsku podršku, nastaviti da doprinose uspostavljanju novog sistema maloljetničkog pravosuđa u Crnoj Gori koji podrazumijeva na jednoj strani prevenciju a na drugoj strani neposredan rad sa maloljetnom djecom-počiniocima krivičnih djela. Sa stanovišta sistema socijalne i dječje zaštite kao naročito bitno prepoznajemo:
- Izadu detaljnog programa primjene novog Zakona o maloljetničkom pravosuđu.
- Uspostavljanje i primjenu alternativnih mjera zaštite maloljetnih počinilaca krivičnih djela na lokalnom nivou.
- Poboljšanje uslova za boravak djece u Centru za djecu i mlade „Ljubović“
- Povećanje broja zaposlenih stručnih radnika u Centrima za socijalni rad i Centru za djecu i mlade „Ljubović“ koji će na kvalitetatan način doprinjeti zaštiti prava djece u ovoj oblasti.
- Kontinuiranu edukaciju kadra u svim institucijama koje se bave ovom problematikom.
Zahvaljujem.