Ministar rada i socijalnog staranja i predsjednik Socijalnog savjeta dr Suad Numanović primio je danas šeficu kancelarije za poslodavačke aktivnosti regionalne kancelarije Međunarodne organizacije rada u Budumpešti En Nouls (Anne Knowls) i zamjenika generalnog sekretara Međunarodne organizacije poslodavaca Brenta Viltona (Brent Wilton).
Na sastanku je bilo riječi o radnom zakonodavstavu, odonosno o institucionalnom okviru koji je uspostavljen u toj oblasti, kao i o socijalnom dijalogu koji postoji u Crnoj Gori.
Poželjevši dobrodošlicu gostima, ministar Numanović je istakao da su ovakvi sastanci prilika da se razmijene mišljenja na tripartitnoj osnovi, uključujući relevantne međunarodne organizacije. On je naglasio da je u Crnoj Gori posljednjih godina razvijen zakonski okvir sa ugrađenim evropskim standardima u oblasti radnog zakonodavstava, što je omogućilo i razvijanje odgovarajućeg institucionalnog okvira. Ministar je kazao da je u Crnoj Gori nedavno usvojen Zakon o reprezentativnosti sindikata u čijoj su pripremi učestvovali svi relevantni socijalni partneri, te da je počeo sa radom Fond rada i Agencija za mirno rješavanje radnih sporova i da su te institucije veoma bitne u regulisanju prava zaposlenih.
Ministar Numanović je naglasio da se u Crnoj Gori kroz aktivnost Socijalnog savjeta koji predstavlja institucionalni okvir, vodi socijalni dijalog između zaposlenih, poslodavaca i Vlade. Naravno u uslovima globalne krize i u periodima tranzicije postoje mnogi izazovi, i uvijek ima prostora za unaprijeđenje tog dijaloga. On se zahvalio na podršci koju je Međunarodna organizacija rada do sada pružala procesima socijalnog dijaloga u Crnoj Gori i izrazio uvjerenje da će tako biti i ubuduće.
U osvrtu na sprovođenje regionalnog projekta o suzbijanju rada na crno koji vodi Međunarodna organizacija rada (pored Crne Gore, u taj projekat je uključena Bosna i Hercegovina i Albanija), ministar Numanović je kazao da je u Crnoj Gori usvojen Akcioni plan za suzbijanje rada na crno od strane svih socijalnih partnera (Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Unija poslodavaca, Savez sindikata i Unija slobodnih sindikata). Uskoro će biti formirano i Koordinaciono tijelo za praćenje implementacije Akcionog plana, čiji je cilj suzbijanje te pojave na najmanju moguću mjeru. Rad na crno je prisutan u Crnoj Gori, ali je na na nivou te pojave u ostalim zemljama u regionu, a u poređenju sa nekim državama u okruženju taj procenat je i manji, kazao je on.
Tokom razgovora, ministar Numanović je ukazao u kojim oblastima bi u narednom periodu pomoć i iskustvo Međunarodne organizacije rada (MOR-a) bila dobrodošla. U prvom redu to je jačanje bipartitnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja na bipartitnom nivou, budući da nakon usvajanja Izmjena i dopuna Opšteg kolektivnog ugovora o kojima su pregovori u toku, predstoje Izmjene i dopune granskih kolektivnih ugovora, pa je neophodna pomoć kroz organizovanje seminara, okruglih stolova i radionica uz ušeće predavača i eksperata MOR-a i okruženja. Takođe je bitna podrška u vezi sa jačanjem kapaciteta i stumulisanjem rada lokalnih socijalnih savjeta u Crnoj Gori, zaključio je ministar Numanović.
Gospodin Vilton je rekao da su prethodnih dana bili u prilici da sagledaju izgradnju kapaciteta menadžmenta poslodavaca i da Unija poslodavaca mora da bude moderno organizovana, uz ispoljavanje zrelosti u privrednim odnosima. On je kazao da je jako bitno razviti i podržati dijalog između poslodavaca i zaposlenih koji ne donosi uvijek rješenja, pa je veoma pohvalno što je u Crnoj Gori počela sa radom Agencija za mirno rješavanje sporova, što je to praksa i u mnogim zemljama u okviru socijalnog dijaloga. On je naglasio da je postojeća ekonomska kriza pokazala da u globalnom svijetu svako mora da se osloni prvenstveno na svoje kapacitete.
Gospođa Nouls je podsjetila da je predstavnica MOR-a bila prisutna na nedavno održanoj obuci za miritelje i arbitre, nakon koje je i zvanično počela sa radom Agencija za mirno rješavanje radnih sporova. Ona je najavila da će uskoro u Makedoniji biti organizovana Regionalna konferencija Ekonomskih i socijalnih savjeta.
Predsjednik Unije poslodavaca Crne Gore Predrag Mitrović, koji je prisustvovao sastanku, rekao je da je neophodna kvalitetnija podrška bankarskog sitema poslodavcima u Crnoj Gori, jer je trenutna situacija zabrinjavajuća i ne otvara dovoljno mogućnosti za relizaciju projekata koji bi omogućili otvaranje novih radnih mjesta.