Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje:Završen prvi dan KONFERENCIJE O KLIMATSKIM PROMJENAMA “COMBATING CLIMATE CHANGE“

Objavljeno: 2010-05-10 21:00:47 Autor: Ministarstvo
Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine organizovalo je Konferenciju o klimatskim promjenama koja se održava u okviru predsjedavanja Crne Gore Centralnoevropskom inicijativom. Konferencija je počela danas, 10. maja u hotelu Maestral i trajaće do 11. maja . Konferenciju je otvorio ministar uredjenja prostora i zaštite zivotne sredine, Branimir Gvozdenović.

Cilj Konferencije je razmjena iskustava i najbolje prakse, kao i omogućavanje razgovora o problemima koji su vezani za ovu, sve važniju temu u okviru životne sredine. Regionalni pristup ovoj temi je od ključnog značaja i zato je Ministarstvo u potpunosti posvećeno ovom načinu djelovanja.

Centralnoevropska inicijativa (CEI) je najstarija regionalna inicijativa na prostorima Centralne i Jugoistočne Evrope. Danas broji 18 država članica. Oblasti saradnje u okviru CEI su: klima, očuvanje životne sredine i održiva upotreba energije, civilna zaštita, razvoj preduzetništva, uklljučujući turizam, razvoj ljudskih resursa, informaciono društvo i mediji, saradnja među kulturama, manjine, multimodalni transport, nauka i tehnologija, i održiva poljoprivreda.

Konferenciji o klimatskim promjenama prisustvuje 16 delegacija država članica CEI od ukupno 18, pri čemu su Albanija i Moldavija na čelu sa ministrom ekologije, a ostale na nivou državnih sekretara ili pomoćnika ministara.

Takođe, u radu konferencije učestvuju i zamjenik šefa Delegacije EU u CG, glavni koordinator sistema UN i stalni predstvanik UNDP-a u Crnoj Gori, zamjenik glavnog sekretara CEI Sekretarijata i direktorica Regionalnog centra za životnu sredinu, kao i direktorica crnogorske Agencije za zaštitu životne sredine, direktor crnogorskog Hidrometeorološkog zavoda i brojni drugi učesnici.

Ministar Gvozdenović u svom uvodnom obraćanju izrazio je posebno zadovoljstvo prusustvom visokog nivoa predstavnika većine delegacija zemalja CEI regiona kao i značajnog broja predstavnika diplomatskog kora Crne Gore i predstavnika međunarodnih partnerskih organizacija, naglasivši da to predstavlja dobar znak, koji nagovještava uspješnu Konferenciju i spremnost svih subjekata na regionalni pristup ovom problemu.

U okviru početne teme “Klimatske promjene i Crna Gora” predstavnici Ministarstva su po prvi put prezentovali rezultate dva veoma važna dokumenta iz ove oblasti koja su rezultat intezivnog rada i saradnje Ministarstva sa međunarodnim institucijama i čiji rezultati nam omogućavaju da jasno definišemo svoje prioritete vezane za oblast klimatskih promjena i za politiku životne sredine generalno. To su dokumenti Prva nacionalna komunikacija za klimatske promjene i Studija uticaja klimatskih promjena na osjetljive sektore crnogorske ekonomije.

Prva nacionalna komunikacija za klimatske promjene

Crna Gora, kao nezavisna država, ratifikovala je Okvirnu Konvencije UN o klimatskim promjenama u junu 2006. godine, a postala njena članica 27. januara 2007. godine. Ratifikacijom Konvencije Crna Gora, kao zemlja u razvoju, odnosno ne-Aneks I zemja, preuzela je opšte obaveze od kojih je najznačajnija izrada Prvog nacionalnog izvještaja o klimatskim promjenama. U cilju ispunjenja dijela obaveza prema Konvenciji započet je proces izrade Prvog nacionalnog izvještaja u okviru projekta - „Aktivnosti na osposobljavanju za pripremu Prve nacionalne komunikacije Crne Gore prema Okvirnoj konvenciji UN o promjeni klime – UNFCCC“. Osnovni cilj projekta je jačanje tehničkih i institucionalnih kapaciteta za bavljenje pitanjima klimatskih promjena i njihovo uključivanje u sektorske i nacionalne prioritete razvoja. Neposredni cilj projekta je izrada Prvog nacionalnog izvještaja i njegovo podnošenje Sekretarijaru Konvencije. Osnovne aktivnosti podrazumjevaju izradu nacionalnog inventara gasova sa efektom staklene bašte; programa mjera za adaptaciju na izmjenjene klimatske uslove i programa mjera za ublažavanje klimatskih promjena. S obzirom na obavezujući sadržaj nacionalnih komunikacija osnovnu ulogu u izradi Prve nacionalne komunikacije pored Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine imaju Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumartstva, Hidrometeorološki zavod, kao i Agencija za zaštitu životne sredine. Jasno je da ovaj dokument može nastati samo kao rezultat zajedničkog rada svih relevantnih organa i organzacija Vlade, kao i javnog sektora, nevladinih organizacija, pa je u skladu sa s tim ministarstvo nadležno za zaštitu životne sredine formiralo Upravni i Savjetodavni odbor za praćenje izrade Prve nacionalne komunikacije čiji su članovi predstanici svih relevantnih ministarstava, naučnih i stručnih institucija, Akademije, nevladinog i biznis sektora. Nacrt Prve nacionalne komunikacije je završen u oktobru 2009. godine i prezentovan članovima Upravnog i Savjetodavnog odbora, kao i široj stručnoj javnosti 30. novembra 2009. godine u Podgorici.

Prvi nacionalni izvještaj Crne Gore o klimatskim promjenama sadrži pet poglavlja:

1. NACIONALNE OKOLNOSTI
2. INVENTAR GASOVA SA EFEKTOM STAKLENE BAŠTE
3. UBLAŽAVANJE KLIMATSKIH PROMJENA
4. RANJIVOST I PRILAGOĐAVANJE NA IZMJENJENE KLIMATSKE USLOVE
OGRANIČENJA, NEDOSTACI I POTREBE


Takodje, 11. maja 2010. godine se, u sklopu konferencije, održava Regionalni forum za klimatske promjene na kojem će se prezentovati regionalni projekti Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore i Srbije.
--------------------------------------------------------------------------------
CEI

Imajući u vidu značaj regionalne i međunarodne saradnje, Crna Gora je veoma ozbiljno pristupila obavezama predsjedavanja CEI Inicijativom sa ciljem promovisanja univerzalnih vrijednosti i standarda na kojima počiva moderna Evropa. Predsjedavanje će obilježiti dinamičan plan aktivnosti, a vjerujemo i rezultata, kao odgovori na političke, ekonomske i socijalne promjene 21. vrijeka.

Od 01. januara, kada smo preuzeli predsjedavanje, organizovano je više sastanaka: sastanak ministara saobraćaja, kao i sastanak parlamentarnog komiteta i cetinjski parlamentarni forum. Dodatno, organizovano je 2 sastanka komiteta nacionalnih koordinatora i 2 sastanka međunarodne ekspertske grupe na planu redefinisanja CEI.