Poštovane kolege guverneri,
Situacija ekonomsko finansijske krize nametnula je obavezu preispitivanja i prilagođavanja naših politika eksternim prilikama i kretanjima globalne ekonomije.
Za Crnu Goru, a vjerujem i za druge zemlje, ovo je bio izazov, ali i svojevrsni ispit zrelosti i odgovornosti Vlade da ispita dugoročnost i održivost ekonomskih politika. U krizu su ušlli mnogi, ali će iz krize izaći samo oni koji su na najbolji način krizu iskoristili kao lekciju i indikator odrednica budućih razvojnih politika.
Za Crnu Goru, uprkos poremećaju globalnih prilika koji je donio štetu i našoj ekonomiji, kriza je bila prilika da se započeti projekti i zacrtane politike stave u kontekst dugoročnog razvoja.
S obzirom da su naši napori urodili plodom, naš prioritet je ostao isti, a to je ispunjenje ciljeva Lisabonske strategije ekonomskih i strukturnih reformi. Takođe, vjerujemo da je potvrdu naših napora na planu stabilizacije makroekonomske i finansijske situacije dao i najnoviji izvještaj izvršnih direktora MMF-a.
Ovo je samo potvrda našeg dobrog ekonomskog kursa i nijednog trenutka nema vremena za opuštanje. Svjetsku, a samim tim i crnogorsku ekonomiju očekuju brojni izazovi i realizacija važnih projekata, a, prije svega, pokretanje svih onih segmenata ekonomije koje je kriza usporila ili zaustavila. Uvjereni smo da strukturne reforme iz različitih oblasti predstavljaju pravi odgovor za evropske zemlje koje žele da ostvare konkurentnost u svijetu današnjice.
Jedan od najvažnijih izazova odnosi se na jačanje kreditne aktivnosti naših banaka, jačanja veza između realnog i finansijskog sektora, jer, čini se, da u skorijoj ekonomskoj istoriji nikad više ovi odnosi nisu bili narušeni. I upravo iz tog razloga uloga EBRD-a bi u ovom dijelu mogla biti od velikog značaja, naročito za male zemlje kakva je Crna Gora.
Mi želimo da krčimo put našim privrednim subjektima ka međunarodnim finansijskim institucijama, kroz jačanje direktnih veza i saradnju sa multilateralnim organizacijama i da na taj način jačamo kapacitete naše privrede.
U svakom slučaju, uloga država je da stvara ambijent za dobro poslovanje, otvara mogućnosti za nove finansijske veze kako bi se u godinama nakon krize sve manje posezalo za državnim intervencionizmom. Samo slobodne i otvorene ekonomije mogu doprinijeti rastu nacionalnog društvenog proizvoda i poboljšanju standarda građana.
Naša saradnja sa EBRD-om, između ostalih, pokrenula je i velik broj razvojnih i infrastrukturnih projekata u oblasti zaštite životne sredine, transporta, infrastrukturnih projekata vodosnabdijevanja i dr. I ovo je bila značajna podrška našoj zemlji na njenom putu jačanja kapaciteta i izlaska iz tranzicije i stvaranja uslova za razvoj turizma. Stoga, mi podržavamo namjere EBRD-a u pogledu dokapitalizacije, s obzirom da ova banka predstavlja značajanog partnera na našem tržištu.
Danas su sve naše snage usmjerene na restrukturiranje naše ekonomije, fiskalno prilagođavanje, stvaranje ambijenta za olašano poslovanje, nova ulaganja, pokretanje novih preduzetničkih i biznis ideja, razvoj malog i srednjeg biznisa, realizaciju velikih kapitalnih investicija i dr.
Takođe, važan prioritet Vlade u ovom trenutku je nastavak reformi u oblasti državne i lokalne administracije. U tom smislu, Vlada je već pokrenula aktivnosti, ali za obezbjeđenje finansijske podrške ovim projektima biće značajna i uloga EBRD-a.
Svakako, u narednom periodu pokretanje regionalnih inicijativa od značaja će biti za cjelokupan region Balkana i jugostočne Evrope. Tu vidim prostor za jačanje veza, bolju saradnju u oblasti saobraćaja, prije svega, željezničke infrastrukture, turizma i ekonomske razmjene. I upravo u tom smislu uloga EBRD-a može biti da, kroz pokretanje i pružanje podrške regionalnim projektima, da dodatan podsticaj realizaciji važnih regionalnih politika.
U narednim mjesecima očekujemo da sa EBRD-om nastavimo saradnju i finalizujemo dogovore oko realizacije važnih infrastrukturnih projekata za Crnu Goru, koji će biti značajan pokretački impuls cjelokupne ekonomije.
dr Igor Lukšić, potpredsjednik Vlade i ministar finansija