U cilju daljeg jačanja finansijskog sektora i uvođenja najbolje međunarodne prakse u domaće zakonodavstvo, Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, utvrdila je Prijedlog zakona o Centralnoj banci Crne Gore, Prijedlog zakona o zaštiti depozita, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka i Prijedlog zakona o Savjetu za finansijsku stabilnost.
Prijedlogom zakona o Centralnoj banci Crne Gore preciznije se normiraju ustavna određenja položaja Centralne banke i nastavlja implementacija opštih principa poslovanja Evropskog sistema centralnih banaka i Evropske centralne banke, s obzirom na preuzetu obavezu Crne Gore da postepeno usklađuje domaće propise sa evropskim zakonodavstvom, kao i najnovijom međunarodnom praksom i standardima i iz ove oblasti. Pored ostalog, novim zakonskim odredbama obezbjeđuje se puna nezavisnost Centralne banke, u cilju podsticanja i očuvanja stabilnosti finansijskog sistema, uključujući održavanje zdravog bankarskog sistema i sigurnog i efikasnog platnog prometa. Takođe, propisuje se da Centralna banka doprinosi postizanju i održavanju stabilnosti cijena i da, ne dovodeći u pitanje ostvarivanje svojih ciljeva, podržava ostvarivanje ekonomske politike Vlade Crne Gore, djelujući pri tom u skladu sa načelima otvorenog tržišta i slobode preduzetništva i konkurencije.
Prijedlogom zakona o zaštiti depozita predviđeno je postepeno povećanje garantovanih depozita, tako da bi 2013. godine taj iznosdostigao 50.000 eura.
Izmjenama i dopunama Zakona o bankama i Zakona o stečaju i likvidaciji banaka predloženi su mehanizmi koji omogućavaju Centralnoj banci efikasno sprečavanje i prevazilaženje kriznih situacija u finansijskom sektoru, čime se obezbjeđuje normativna konzistentnost u ovoj oblasti.
Prijedlogom zakona o Savjetu za finansijsku stabilnost predviđeno je osnivanje posebnog tijela na nivou Crne Gore, čiji će zadatak biti praćenje, identifikacija, sprječavanje i ublažavanja potencijalnih sistemskih rizika u finansijskom sistemu.
Vlada je utvrdila Nacrt prostornog plana posebne namjene za Bjelasicu i Komove sa Strateškom procjenom uticaja na životnu sredinu i Programom za održavanje javne rasprave. Osnovni cilj izrade Plana je da se stvore formalne i planske pretpostavke za osmišljen razvoj, organizaciju i uređenje prostora Bjelasice i Komova, u skladu sa osnovnim razvojnim opredjeljenjima i na principima održivog razvoja. Planski uobličena vizija predviđa da će prostor Bjelasice i Komova postati prepoznatljiv turističko-rekreacioni prostor Crne Gore, koji će biti na nivou najboljih svjetskih uzora razvoja i upravljanja planinskim prostorima. Na bazi turizma kao generatora razvoja, Planom je predviđeno adekvatno i aktivno korišćenje drugih planinskih potencijala, čime se postiže izbalansirana privredna struktura sa poljoprivredom, drvnom industrijom, preduzetništvom, kulturom i ostalim javnim uslugama.
U sklopu realizacije Strategije regulatorne reforme Vlada je donijela Uredbu o prestanku važenja pojedinih podzakonskih akata, čime se podiže efikasnost pravnog sistema i dodatno unapređuje poslovni ambijent u Crnoj Gori.
Pored ostalog, Vlada je donijela Odluku o obrazovanju Radne grupe za praćenje implementacije Nacionalne strategije za borbu protiv trgovine ljudima i razmatrala više drugih pitanja iz svoje nadležnosti.