Konferencija TEN-T dani je održana u Saragosi 8. i 9. juna na temu redefinisanje Osnovne transportne mreže ka integrisanom, efikasnom i ekološkom evropskom transportnom sistemu. To je bio jedan od najznačajnijih skupova iz oblasti transporta u ovoj godini, jer su na njoj razmatrani različiti modeli koji u budućnosti treba da opredijele kreiranje transportne politike i redefinisanje Transevropske transportne mreže.
Diskusije na temu EU 2020 strategije i budućih izazova u smislu revizije politike i TEN-T Osnovne mreže su organizovane kroz sljedeće sesije:
Uska grla na infrastrukturi koja povezuje istok i zapad, kako planirati, finansirati i izgraditi Osnovnu mrežu. Najznačajnije diskusije su bile na temu, još uvijek, radnog dokumenta Evropske Komisije koji se tiče konsultacija o budućnosti TEN-T politike i prioritetnim projektima.
U tom smislu na konferenciji je podržan tzv. dvoslojni pristup u redefinisanju politike i mreže, koji se favorizuje i u ovom radnom dokumentu. Istovremeno to je i pristup koji je već do sada naišao na široku političku podršku. Dvoslojni pristup znači: sveobuhvatna (integrisana) transportna mreža i Osnovna mreža. Sinergijom između ova dva sloja, odnosno uspostavljanjem Osnovne mreže preko snažne evropske dimenzije u planiranju, koja uključuje sve vidove transporta i povezuje kljune čvorove, će se ostvariti sveobuhvatna, integrisana mreža. Samo osnovna mreža koja kombinuje i integriše sve vidove transporta i najsavremenije inteligentne transportne sisteme, može biti u mogućnosti da na održiv način odgovori budućim izazovima, koji se tiču finansiranja, efikasnosti, zahtjeva krajnjih korisnika i zaštite životne sredine.
Fokus u reviziji politike, i to je za nas vrlo značajno, će biti povezivanje TEN-T sa susjednim (kandidati i potencijalni kandidati za članstvo u EU) i trećim zemljama. Prioritetni projekti će se birati prema novoj metodologiji planiranja koja između ostalog podrazumijeva iznalaženje balansa između postavljenja ambicioznih projekata i projekata koji su neophodni u eliminisanju uskih grla, a istovremeno mogu biti izvedeni sa stanovišta prihvatljivog finansiranja i vremenskog trajanja izvođenja radova. U tom smislu će, od strane EU biti potrebno prihvatanje nacionalnih prioriteta u susjednim zemljama, ali istovremeno će se voditi računa i o usklađenosti nacionalnih politika sa zajedničkom evropskom politikom transporta.