Objavljeno:
2010-06-14 •
19:26:33
Autor:
Biro
Potpredsjednik Vlade, dr Igor Lukšić, i predsjednik Savjeta Centralne banke, Ljubiša Krgović, učestvovali su na sastanku Konstituence MMF-a i Svjetske banke u Izraelu.
Tokom sastanka održali su niz bilateralnih susreta, između ostalih sa izvršnim direktorom Svjetske banke Rudom Trefferesom, izvršnim direktorom MMF-a Age Bakerom, ministrom finansija Holandije Jan Keesom de Jagerom i sektorskim direktorom u Svjetskoj banci Gerrardom Coorahanom.
Potpredsjednik Lukšić i gospodin Krgović upoznali su sagovornike sa aktuelnim mjerama fiskalne i monetarne politike, u cilju stabilizacije javnih finansija i finansijskog sistema u Crnoj Gori od posljedica globalne ekonomske krize.
Potpredsjednik Lukšić je upoznao sagovornike sa implementiranim mjerama usmjerenim na smanjenje javne potrošnje, kao i novim mjerama koje se odnose na konsolidaciju lokalnih javnih finansija, smanjenje broja zaposlenih, izmjene poreskih zakona, te novim zakonskim rješenjima u cilju unapređenja regulacije u finansijskom sistemu i dr. Predsjednik Savjeta Centralne banke Ljubiša Krgović upoznao je predstavnike MMF-a sa mjerama koje je Centralna banka u prethodnom periodu sprovodila u oblasti supervizije banaka i očuvanja stabilnosti finansijskog sistema. U tom smislu, istakao je Krgović, nema većih sistemskih rizika za bankarski sistem u Crnoj Gori, a u prethodnom periodu poboljšana je i likvidnost banaka u Crnoj Gori.
Potpredsjednik Lukšić je istakao da su u prethodnom periodu MMF i Vlada Crne Gore ujednačili stavove o stanju u crnogorskoj ekonomiji i da je najnoviji izvještaj MMF-a prepoznao aktivnosti Vlade Crne Gore i Centralne banke na saniranju posljedica krize i konsolidacije javnih finansija. Crna Gora ostaje pri prvobitnim projekcijama rasta ekonomije od 0,5% za 2010. godinu, ali su i procjene MMF-a značajno optimističnije od prethodnih, a za 2011. godinu čak i optimističnije od onih koje je uradilo Ministarstvo finansija, istakao je Lukšić.
Lukšić i Krgović su učestvovali i na panelima posvećenim ekonomskom rastu u istočnoj i zapadnoj Evropi, superviziji bankarskog i finansijskog sistema, finansijskoj stabilnosti i dr.
Učesnici sastanka su konstatovali da je globalna ekonomska kriza u 2009. godini bila jedna od najjačih, što je uticalo na kontrakcije u domaćoj tražnji i enorman pad BDP-a. Takođe, konstatovano je da je najgori dio krize iza nas i da je većina ekonomija počela da se oporavlja, ali zbog zaduženosti privatnog sekora svuda u svijetu, pogoršanja likvidnosti u finansijskom sistemu, povećanja duga većine zemalja i drugih reprekusuja, s oprezom treba posmatrati naredni period. Kada je u pitanju oporavak finansijskog sistema konstatovan je progres, a kao jedan od najvažnijih izazova za brži oporavak ekonomije je u prevenciji oscilacija u ekonomiji i održivost stabilnih javnih finansija. Kao važne mjere za brži oporavak ekonomije preporučene su i strukturne reforme, koje uključuju i unapređenje poslovnog ambijenta.
Naredni sastanak Konstituence MMF-a i Svjetske banke biće održan iduće godine na Kipru.