Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Održan sastanak delegacija Crne Gore i Republike Hrvatske o svim spornim pitanjima u oblasti prevoza u drumskom saobraćaju između dvije države

Objavljeno: 2010-06-18 23:14:04 Autor: Biro
Na inicijativu Ministarstva saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija Crne Gore, a na poziv Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske, danas je u Makarskoj održan sastanak delegacija Crne Gore i Republike Hrvatske o svim spornim pitanjima u oblasti prevoza u drumskom saobraćaju između dvije države. Delegacije su predvodili pomoćnici resornih ministara, Mirel Radić Ljubisavljević i Ante Neveščanin.
Glavna tema razgovora bila je pronalaženje rješenja za teškoće koje su tokom prethodnog perioda imali crnogorski prevoznici i turističke agencije, koje u okviru turističkog aražmana obavljaju prevoz putnika iz/ka Republici Hrvatskoj, odnosno iz Crne Gore do aerodroma Ćilipi i njihovog preuzimanja na tom aerodromu radi turističkog boravka u Crnoj Gori.
U duhu dobrosusjedskih odnosa i u interesu crnogorskih i hrvatskih prevoznika koji pružaju usluge prevoza putnika, postignut je dogovor da za prevoz putnika do i od aerodroma „Ćilipi” nije potrebna dozvola za obavljanje prevoza, iako je ona predviđena međunarodnim propisima. Prema tom rješenju, crnogorski prevoznici će uz ovjerene knjige putnih listova i, u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom, ubuduće prevoziti putnike do aerodroma „Ćilipi” i istim autobusom u povratku prevoziti novu grupu putnika do njihovih odredišta u Crnoj Gori, bez dozvole koja se do sada tražila.
Dogovoreno je i da crnogorski i hrvatski prevoznici nesmetano obavljaju transfer putnika iz Crne Gore do aerodroma Ćilipi i obratno, kao i iz Hrvatske do aerodroma u Tivtu, u skladu sa Interbus ugovorom, koji je Crna Gora ratifikovala, a kojim su propisani prevozi koji se obavljaju bez dozvola i dokumenti neophodni prilikom tih prevoza.
Na zahtjev crnogorske delegacije, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture je obavjestilo nadležne inspekcijske i kontrolne organe Hrvatske da kod kontrole vremena provedenog u vožnji, za crnogorske vozače primjenjuju isključivo pravila propisana AETR Sporazumom, što znači da se ubuduće na teritoriji Republike Hrvatske neće tražiti tahografski listići za prethodnih 28 dana, već će se kontrola obavljati za prethodnih sedam dana.
Na sastanku je razgovarano i o mogućnosti oslobađanja crnogorskih i hrvatskih prevoznika od režima dozvola i uspostavljanje potpune liberalizacije prevoza, u cilju uklanjanja administrativnih barijera i smanjenja troškova prevoza između dvije države. Hrvatska strana nije bila spremna prihvatiti crnogorski prijedlog, uz argumentaciju da dok se bude naplaćivala ekološka taksa prema hrvatskim prevoznicima, neće biti moguće liberalizovati prevoz tereta između dvije države.
Hrvatska strana upoznala je crnogorsku sa prijedlogom koji je resorno hrvatsko Ministarstvo uputilo Vladi Republike Hrvatske za uvođenje, po recipročnoj osnovi, iste vrste takse za crnogorska vozila koja saobraćaju preko teritorije Republike Hrvatske.
Na sastanku je istaknuto da je u Republici Hrvatskoj u završnoj fazi procedura usvajanja Sporazuma između vlada Crne Gore i Republike Hrvatske o međunarodnom drumskom prevozu putnika i tereta, a da je unutrašnja procedura u Crnoj Gori završena, te da se njegova primjenja očekuje u najskorije vrijeme.
Svi navedeni prijedlozi i rješenja sadržana su u Protokolu koji su potpisali šefovi delegacija, i biće upućen nadležnim službama na graničnim prelazima.