Izvještajem o stanju životne sredine za 2009. godinu daje se prikaz stanja pojedinih segmenata životne sredine – vazduha, zemljišta, biodiverziteta, morskog ekosistema, kao i buke I radionuklida u životnoj sredinu. Takođe date su ocjene sa aspekta kvaliteta voda i pojedinih klimatskih elemenata. Shodno dobijenim rezultatima može se konstatovati da u strukturi zagađenja nije došlo do značajnijih promjena, ali da su u porastu pritisci brojnih antropogenih faktora na relativno dobro očuvano stanje životne sredinu u Crnoj Gori. U izvještaju za 2009. godinu date su sljedeće ocjene:
-Ekološko stanje Jadranskog mora karakteriše se kao dobro. Kvalitet vode za kupanje na našim kupalištima je dobrog ekološkog stanja .
-Vazduh je zadovoljavajućeg kvaliteta u svim urbanim sredinama, osim u Pljevljima, Nikšiću i određenim djelovima Podgorice gdje je prisutno opterećenje sa polutantima iz industrije, saobraćaja i domaćinstava.
-Dominantni izvori zagađivanja voda su i dalje komunalne otpadne vode, pri čemu je evidentiran porast uticaja poljoprivrede i saobraćajne infrastrukture.
-Kvalitet vode rijeke Bojane je bio „van klase“(nije na zadovoljavajućem nivou) kao i kvalitet vode rijeke Morače, nizvodno od mjernog mjesta Gradski kolektor. Prisutan je i dalje problem eksploatacije pijeska iz rječnih korita.
-Zemljište trpi antropogeni uticaj na mjestima gdje se nalaze smetlišta ili privremene deponije.
-Generalna ocjena stanja biodiverziteta je da pritisak na biodiverzitet raste Treba obratiti dodatnu paznju na pitanje opstanka i isčezavanja pojedinih značajnih vrsta i ekosistema što je evidentno na crnogorskom primorju, a ugroženi su značajno i šumski ekosistemi na brojnim lokacijama na teritoriji NP Durmitor i NP Lovćen.
-Izmjereni nivoi buke na raskrsnicama u ostalim gradskim sredinama pokazuju da su maksimalno izmjereni nivoi buke prekoračili dozvoljeni nivo na svim mjernim mjestima osim u Šavniku, Plužinama i Beranama. Prekoračenja su evidentirana na plažama (24 mjerna mjesta) i u blizini ugostiteljskih objekata (18 mjernih mjesta) tokom turističke sezone.
-Rezultati monitoringa radioaktivnosti u Crnoj Gori ukazuju da nije došlo do prekoračenja propisanih normi.
Za zaustavljanje rasta registrovanih negativnih trendova ključni značaj ima intenziviranje usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa evropskim i zahtjevima relevantnih medjunarodnih sporazuma, kao i odlučna reforma institucionalnog okvira u oblasti zaštite životne sredine koja treba da omogući efikasno sprovođenje zakonodavstva, naročito u pogledu primjene instrumenata zaštite životne sredine i utvrđenih procedura.
Stoga će tokom 2010. godine Agencija za zaštitu životne sredine imati obavezu sprovođenja prve faze redefinisanja Nacionalnog programa praćenja stanja životne sredine u skladu sa zahtjevima Evropske agencije za životnu, dok će Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine sprovesti reformu institucionalne organizacije u oblasti zaštite životne sredine u cilju omogućavanja njene kompatibilnost sa potrebama unaprjeđivanja praćenja i izvještavanja o stanju životne sredine i harmonizacije nacionalnog zakonodastva u skladu sa obavezama u procesu evropskih integracija.