Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje sa sjednice Vlade Crne Gore

Objavljeno: 2010-06-25 00:44:51 Autor: Biro
Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, utvrdila je Prijedlog zakona o elektronskim medijima. Novim zakonom uređuju se prava, obaveze i odgovornosti pravnih i fizičkih lica koja obavljaju djelatnost proizvodnje i pružanja audiovizuelnih medijskih usluga i usluga elektronskih publikacija putem elektronskih komunikacionih mreža. Uređivanje odnosa u ovoj oblasti zasniva se na načelima slobode, profesionalizma, nezavisnosti i zabrane svakog oblika cenzure, kao i uravnoteženog razvoja javnih i komercijalnih elektronskih medija i ravnopravnog pristupa njihovim uslugama. Zakonskim odredbama jasno se definišu nadležnosti, status i izvori finansiranja Agencije za elektronske medije. Agencija je ustanovljena kao nezavisni regulatorni organ koji vrši javna ovlašćenja i djeluje u interesu javnosti. Pored ostalog, predloženim zakonom reguliše se sprečavanje nedozvoljene medijske koncentracije i druga pitanja od značaja za oblast pružanja audiovizuelnih medijskih usluga, u skladu sa direktivama EU i međunarodnim konvencijama i standardima.

U okviru procesa usklađivanja zakonodavstva Crne Gore sa pravnom tekovinom Evropske unije, Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskim komunikacijama. Ovaj zakon je pripremljen u cilju usklađivanja regulatornog okvira koji uređuje sektor elektronskih komunikacija sa regulatornim okvirom za oblast elektronskih medija. Pri tome, prvenstveno se vodilo računa da se obezbjedi finansijska održivost budućeg regulatora za oblast elektronskih medija.

Vlada utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti. Osim određenih tehničkih korekcija, predloženim izmjenama predviđeno je da građanin stiče pravo na ličnu kartu od šest godina, čime se djeci olakšava putovanje u susjedne države.

Na sjednici je utvrđen i Nacrt zakona o Zaštitniku ljudskih prava i sloboda, kojim se pravni okvir u ovoj oblasti usaglašava sa Ustavom Crne Gore i potpisanim međunarodnim dokumentima. Predložena su rješenja kojim se u instituciji Zaštitnika uspostavlja nacionalni mehanizam za prevenciju torture i zaštitu od svih oblika diskriminacije. U skladu sa tim rješenjima predložene su i izmjene u pogledu ovlašćenja, nadležnosti, postupka, kao i prava i obaveza Zaštitnika, zamjenika, rukovodećih lica i ostalih zaposlenih u instituciji.

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Nacrt Strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala kojim se definišu strateški pravci, načela i ciljevi u ovoj oblasti. Nacrtom su određene prioritetne mjere u okviru uspostavljanja efikasnog sistema za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala u javnom, privatnom i civilnom sektoru, kao i uloga i odgovornost svih subjekata, što je osnov za razvoj održivog sistema za monitoring i evaluaciju efektivnosti sveobuhvatnog nacionalnog odgovora na prijetnje koje korupcija i organizovani kriminal donose. Na sjednici je naglašena odlučnost Vlade da stvori sve neophodne pretpostavke za uspješnu primjenu Strategije. Takođe, Vlada će preko svojih institucija aktivno razvijati povjerenje i saradnju sa građanima, nevladinim sektorom, medijima i privatnim sektorom, kao i međunarodnu saradnju, radi povezivanja svih snaga i potencijala zajednice u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Pored ostalog, Vlada je usvojila i Komunikacionu strategiju za informisanje javnosti o Evropskoj uniji i pripremama Crne Gore za članstvo, za period 2010 – 2014. godine i Nacrt agende reforme javne uprave u Crnoj Gori za period 2010 – 2014. godine, sa Programom javne rasprave.